بخوانید :

کدخبر: 263229

خرداد بورسی ها «سرخ» است؟

با توجه به روندی که بازار سهام در روزها و هفته گذشته در پیش داشت بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند که بورس تهران در طول خرداد ماه روزهای پرچالش تری را در پیش داشته باشد و احتمالا با افت به مراتب بیتشری نسبت به آنچه در طول هفته گذشته شاهدش بودند مواجه می شود.

اقتصاد خرداد بورسی ها «سرخ» است؟

افت سنگین شاخص کل در نخستین هفته خرداد ماه ۱۴۰۱ بسیاری از سهامداران و فعالان بازار سرمایه را به یاد روزهای بهمن و اسفند ماه ۱۴۰۰ انداخته و نسبت به آینده سرمایه گذاری در بازار سرمایه دچار تردید کرده است.

از سوی دیگر روند بازار و به طور کلی اقتصاد ایران به نحوی است که بسیاری از کارشناسان و اقتصاددانان نسبت به رشدی که شاخص کل بورس در دو ماه ابتدایی سال جاری تجربه کرد ابراز تعجب کرده و این روند را به طور کلی غیرطبیعی خواندند. البته این نظر در بین سهامداران و فعالان بورسی طرفداری نداشته و بسیاری از اهالی بازار رشد قابل توجه شاخص را حاصل روال طبیعی بازار می‌دانند.

اما با نگاهی به پرتفوی سهامداران نیز این ابهام را تقویت می کند که مبادا رشد شاخص کل در نتیجه اعمال سیاست هایی رقم خورده باشد که عملا به معنای دست بردن در سازوکار بورس بوده و تعادل را در این بازار برهم بزند.

همانطور که گفته شد پرتفوی فعالان بازار سرمایه نشان می دهد که با وجود رشد قابل توجه شاخص کل بورس تهران، بسیاری از سهم های بورسی هنوز در ضرر بوده و حتی نه تنها میزان ضرردهی آنها کاهش نیافته بلکه روالی که در زمستان ۱۴۰۰ جریان داشت کماکان ادامه داشته و به نظر می‎‌رسد رشد شاخص تنها محدود به چند سهم بزرگ و شاخص ساز است و کلیت بازار از سبز شدن تابلوها منتفع نشده‌اند

با این اوصاف بسیاری از تحلیلگران اعتقاد دارند وضعیت کنونی بورس تهران طبیعی بوده و افت شاخص کل نیز بخشی از روند طبیعی و نرمال بازار سهام است و نیازی به ابراز نگرانی از سوی سهامداران نیست. اما این نظر در بین کارشناسان و اقتصادی و جمع قلیلی از متخصصان بازار سرمایه طرفداری ندارد چرا که این دسته اعتقاد دارند بورس تهران در حال حاضر روند غیرطبیعی دو ماه اخیر خود را ترک گفته و در حال حاضر روند اصلاحی و طبیعی سازی سازوکار خود را در پیش گرفته است.

البته دسته دوم از کارشناسان بر این باور هستند که نشانه هایی از مقاومت‌های مصنوعی در برابر ریزش‌های شاخص قابل مشاهده است اما به طور کلی نمی توان از نرمالیزه شدن خودکار بازار جلوگیری کرد و احتمالا اگر دستکاری انجام نشود این اتفاق در ماه جاری رقم خواهد خورد.

منبع: نبض بورس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...