|
کدخبر: 326561

بازگشت اعتماد عمومی به جامعه از طریق جهاد تبیین

رضا رحمتی، فعال حوزه روابط عمومی طی یادداشتی به نقش روابط عمومی‌ها در جهاد تبیین پرداخت.

کسب و کار بازگشت اعتماد عمومی به جامعه از طریق جهاد تبیین

روابط عمومی و جهاد تبیین به عنوان دو مفهوم مهم در حوزه فرهنگی و اجتماعی از اهمیت بسیاری برخوردارند و این نکته حائز اهمیت است که روابط عمومی به عنوان یکی از ابزارهای مؤثر در جهاد تبیین شناخته‌شده است.

 

رهبر معظم انقلاب، در طی سال‌های قبل بارها این تعبیر را به‌کار بردند و مفهوم “جهاد تبیین” را به صراحت برای ما مطرح کردند و فرمودند: متولّیان رسانه‌ها در درجه‌ی اوّل مسئول‌اند.

براساس بیانات مقام معظم رهبری و نقش “جهاد تبیین” در مباحث روشنفکری و متفکران جریان‌های انقلابی، آنچه امروز وظیفه فعالان فرهنگی و روابط عمومی‌های در سازمان‌های خصوصی و دولتی را حساس‌تر می‌کند نگاه موشکافانه به این موضوع است و این روابط عمومی‌ها هستند که با ورود به موضوعات و انتشار اطلاعات دقیق به جامعه روشنگری می‌کنند و مطالبه گری و آگاهانه رفتار کردن را در جامعه نهادینه می‌کنند.

دیجیتالی شدن در جامعه امروز به انتشار این اطلاعات دقیق کمک کرده و باعث روشنگری در جامعه شده است که می‌توان آن را یک فرصت منحصربه‌فردی معرفی کرد که باعث شفافیت در جامعه می‌شود.

بیان حقیقت و واقعیت حق بدیهی جوامع آگاه است. در حقیقت آنچه در تبیین مدنظر است زدودن غبار بدفهمی، تحریف و کج‌فهمی از مفاهیم و معارف انقلاب اسلامی است.

رضا-رحمتی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی) در سخنان خود بارها و بارها بر اهمیت روابط عمومی و تأثیر آن بر جامعه تأکید کرده‌اند. ایشان به ترویج فرهنگ ارتباطات مؤثر و دقیق با عموم مردم و تبیین صحیح مفاهیم و ارزش‌ها پرداخته و این موضوع را یک نیاز اساسی برای پیشرفت جامعه معرفی کرده‌اند.

روابط عمومی و جهاد تبیین به عنوان دو عامل مؤثر در ترویج ارزش‌های دینی و فرهنگی، حفظ اصالت دین و مقابله با تحریفات، بسیار حائز اهمیت هستند و نقش مهمی در پایداری و پیشرفت جامعه دارند.

با تاکید بر اهمیت بیانیه گام دوم انقلاب در بالا بردن سطح آگاهی جامعه به این نتیجه می‌رسیم که مطالبه گری به عنوان اولین پارامتر جوامع پیشرو، مطرح است.

شفافیت، صداقت و اعتماد باعث ایجاد تعامل مثبت در جامعه امروز ما می‌شود و جوامع آگاه با روشنگری از ترویج تحلیل‌های نادرست، غلط و مغرضانه از رویدادهای پیش آمده ، پیشگیری می‌کنند و مانع تحریف و دریافت نادرست موضوعات روز در رسانه‌ها می‌شوند.

جهاد تبیین “جریانی را در جامعه ایجاد می‌کند که حس نارضایتی در میان مردم را کاهش می‌دهد. ضعف بسیاری از سازمان‌های دولتی در ارتباط‌گیری درست با جامعه است. اگر خدمات، توانمندی‌ها و کاستی‌ها آنطور که هست به اطلاع عموم جامعه برسد و شفافیت در امور جاری باشد، اعتماد ازدست‌رفته به کالبد جامعه برمی‌گردد.

در پایان باید گفت با وجود تحولات در رسانه‌ها و سیاست‌گذاری‌ها در این حوزه باید با دید مسئولیت اجتماعی -چه در سطح دولت و حاکمیت و چه در سطح عموم جامعه- نگاه کرد و ایجاد تعامل را در اولویت قرارداد. این تعامل باعث واردکردن مخاطبان به ایده پردازی و تولید محتوا می‌کند و گفتمان رسانه‌ای در جامعه را رقم خواهد زد.

منبع: برنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها