|

بخوانید :

کدخبر: 203821

لاکچری ترین زندان های جهان را بشناسید + تصاویر

در سن آنتونیوِ ونزوئلا واژه زندان و پارتی به یک معنا خواهد بود. عملا تنها محدودیت زندانیان سن آنتونیو محرومیت از آزادی و ارتباط با دنیای خارج از زندان است و غیر از این دو سپری کردن اوقات در زندان سن آنتونیو هیچ تفاوتی با یک زندگی سرخوشانه ندارد.

سبک زندگی لاکچری ترین زندان های جهان را بشناسید + تصاویر

تا حرف از زندان میشود ذهن ما طبق عادت و شناخته‌های قدیمی میرود به سراغ جا‌های تنگ و تاریک و پر خفقان. اما هستند زندان‌های لاکچری در سراسر دنیا که آدم آرزوشه خلافکار باشه و تو اونجا زندگی کنه. با ما همراه باشید تا با ۱۰ تا از لاکچری‌ترین زندان‌های دنیا آشنا شوید.

تاریخ مجازات انسان‌های خطاکار تقریبا هم‌زمان با توسعه زبان نوشتاری حدود ۱۷۵۰ سال پیش از میلاد مسیح در شهر بابل مطرح شد و در همین راستا نخستین زندان نیز در امپراطوری رومیان ساخته شد که قدمتی بالغ بر ۲۶۰۰ سال دارد. البته با گذر زمان علاوه بر اضافه شدن زندان‌های بیشتر در کشور‌های مختلف، نوع کاربری آن نیز تغییر پیدا کرد.

برخی از آن‌ها با بدترین غذا‌ها و شدیدترین مجازات، کاری می‌کردند که زندانی‌ها آرزوی مرگ کنند و برخی دیگر با رفتاری ملایمت‌آمیز تنها آزادی زندانیان را می‌گرفتند. تغییر و توسعه پیدا کردن زندان‌ها در قرن کنونی هم وجود داشته که این امری کاملا طبیعی‌ست.

اما چیزی که در این میان باعث تعجب و شگفتی می‌شود، زندان‌هایی هستند که رنگ و بویی از زندان ندارند و برخی از مجرمین شاید زندگی راحت‌تری را هم در آن‌ها به دست بیاورند. در این متن به معرفی ۱۰ زندانی خواهیم پرداخت که علاوه بر مجازات نکردن مجرمین یک زندگی لاکچری را نیز برای آن‌ها به ارمغان می‌آورد.

زندان-لاکچری۱

۱- سانتا آنا، آمریکا

معمولا زندان‌های آمریکا فضای صمیمی و راحتی را برای مجرمین در نظر نمی‌گیرند، اما شرایط در زندان سانتا آنا (Santa Ana) کمی متفاوت‌تر دنبال می‌شود.

چرا که مجرمین با پرداخت مبلغی حدود ۴۰.۰۰۰ در سال می‌توانند اقامت خود را در زندانی مجهزتر و آزادتر سپری کنند. در سانتا آنا به همراه داشتن گوشی و لب‌تاپ آزاد خواهد بود و اجباری برای پوشیدن لباس فرم وجود نخواهد داشت.

همچنین هر زندانی در یک سلول شخصی دوران حبسش را سپری خواهد کرد این زندان که تنها ۲۰ سال از تأسیسش می‌گذرد در ایالت کالیفرنیا واقع شده و به عنوان لوکس‌ترین زندان آمریکا شناخته می‌شود.

زندان-لاکچری۲

۲- اونومیچی، ژاپن

احترام به افراد مو سفید و سالخورده از واجبات فرهنگ ژاپن است که از آداب غذا خوردن تا حتی زندان‌های آن دیده می‌شود. اونومیچی نام زندانی ویژه برای سالمندان است که تنها افراد ۷۰ سال به بالا به آن فرستاده می‌شوند.

مجرمین زندان اونومیچی که معمولا به خلاف سنگینی هم مرتکب نشده‌اند، بیشتر از یک نگهبان به یک نگهدار نیاز دارند.

زیرا در این زندان مامورین، رژیم غذایی و دستورات پزشکی لازم برای مجرمین را با دقت پیاده‌سازی می‌کنند و هر کدام از زندانیان را در سلولی نسبتا بزرگ که دارای میز، دوش، سرویس‌بهداشتی، تلویزیون و سایر امکاناتی که به صورت شخصی ارائه می‌شود در اختیار دارند.

زندان-لاکچری۳

۳- زندان پندوک بامبو، اندونزی

بازداشتگاه پُندوک بامبو (Pondok Bambu) واقع در جزیره زیبای جاوا به جرئت یکی از مجهزترین زندان‌های جهان است که تنها برای زنان ایجاد شده است.

زنانی که به این زندان محکوم می‌شوند شانس سپری کردن خود در یک محیط سبز را دارند که در آن سالن‌های زیبایی، سلول‌های مجهز به تهویه هوا، یخچال شخصی و … برایشان در دسترس است، حتی شو‌های فشن هم هر از چندگاهی در زندان پندوک بامبو برگزار می‌شود.

البته این زندان لاکچری ظرفیت محدودی داشته و کمتر از ۴۰۰ نفر شانس محکوم شدن در آن را خواهند داشت.

زندان-لاکچری۵

۴- زندان سن آنتونیو، ونزوئلا

در سن آنتونیوِ ونزوئلا واژه زندان و پارتی به یک معنا خواهد بود. عملا تنها محدودیت زندانیان سن آنتونیو محرومیت از آزادی و ارتباط با دنیای خارج از زندان است و غیر از این دو سپری کردن اوقات در زندان سن آنتونیو هیچ تفاوتی با یک زندگی بی‌دغدغه و سرخوشانه ندارد.

زندانیان سن آنتونیو فرصت استفاده از چهار استخر عمومی بزرگ، رقص با موسیقی زنده استعمال ماریجوانا، استفاده از گوشی همراه، میز بیلیارد و باربکیو را خواهند داشت. در ادامه لیست با زندان‌های هتل‌وار بیشتری آشنا خواهید شد، اما هیچکدام شبیه به زندان سن آنتونیو نخواهد بود.

چرا که بر خلاف زندان‌های کم امنیت و لوکس اروپایی که اهمیت ویژه‌ای برای آموزش و یادگیری مهارت‌های جدید زندانیان قائل هستند، در زندان سن آنتونیو تنها هدف، سپری کردن دوران حبس همراه با خوشی است.

جالب است بدانید زندانیان حتی فرزندان خود را هم می‌توانند به زندان بیاورند و در کنارشان وقت بگذرانند؛ و همچنین غیر از خارج شدن از زندان هر کار دیگری در سن آنتونیو ممکن است؛ و جالب‌تر این است که حتّی با کمی پول کنسرت را هم می‌توان به زندان آورد!

زندان-لاکچری۶

۵- زندان هر مجستی ادیول، اسکاتلند

هر مجستی ادیول یک زندان خصوصی است که همانند یک مدرسه عمل می‌کند. چرا که یکی از مهم‌ترین اهداف این زندان پرورش و علم‌آموزی به مجرمین است.

در این زندان ادیول اسکاتلند زندانیان ۴۰ ساعت آموزش هفتگی در برنامه دارند که شامل ورک‌شاپ‌های کاربردی و آموزش‌های متنوعی است که زندانیان با توجه به علاقه خود آن را انتخاب می‌کنند.

علاوه بر این، آموزش‌های کاربردی زندانیان فرصت استفاده از زمین فوتبال، میز بیلیارد، اتاقی مجهز به کامپیوتر و تلویزیون را خواهند داشت.

زندان-لاکچری۷

۶-زندان لئوبن، اتریش

نمای بیرونی این زندان آنقدر شیک است که اگر بی‌خبر از کنار آن عبور کنید لئوبن را با یک دانشگاه بزرگ اشتباه می‌گیرید. در زندان ۵ ستاره لئوبن، زندانی‌ها هر ساعتی از صبح که تمایل داشته باشند از خواب بیدار می‌شوند، در اتاق شخصی خود قدم می‌زنند و از یخچال شخصی خود آب میوه میل می‌کنند، ظهر را با آفتاب گرفتن یا بازی‌های ویدئویی سپری می‌کنند و در صورت تمایل، عصر را نیز در باشگاه بدنسازی یا کتابخانه عمومی لئوبن سپری می‌کنند. متاسفانه این زندان ظرفیتی کمتر از ۳۰۰ نفر را دربرمی‌گیرد و مختص زندانیانی خواهد بود که جرائم خشونت‌آمیزی مرتکب نشده‌اند.

زندان-لاکچری۸

۷- زندان سلنتونا، سوئد

خیر، اشتباه نکنید. تصاویر زیر متعلق به یک هتل ۵ ستاره نیست، بلکه نمای خارجی زندانیست که در شهرک سلنتونای سوئد تأسیس شده است.

داخل این زندان هم تفاوت زیادی با خارج آن نداشته و زندانیان دوران حبس خود را در اتاقی شبیه به یک دستگاه آپارتمان لوکس سپری می‌کنند.

البته احتمال می‌رود زندان Sollentuna همانند ده‌ها زندان دیگر که در سوئد تغییر کاربری داده‌اند (به دلیل کمبود زندانی‌ها)، سرانجام به یک هتل تغییر ماهیت دهد.

۸- زندان آرانخوئز، اسپانیا

اگر همسر شما زندانی است، اما دوست ندارید که در فراق او زندگی کنید یا اگر دوست دارید فرزندتان در کنار خانواده بزرگ شود، زندان آرانخوئز بهترین انتخاب ممکن خواهد بود.

در این زندان تجهیزات کاملی برای بزرگ کردن کودکان وجود دارد و امکانات بسیاری مانند اتاق‌های سرگرمی برایشان در نظر گرفته شده است.

اگرچه بزرگ کردن یک کودک در زندان شاید ایده خوبی نباشد و در ذهن او خاطرات بدی حک شود، اما بازهم جای نگرانی نیست، چرا که در زندان آرانخوئز روانشناسانی مشغول به کار هستند که وظیفه آن‌ها مراقبت از سلامت ذهنی فرزندان است. برای تعلیم و سایر آموزش‌های لازم دیگر نیز معلم و مربی‌های مرتبط در دسترس خواهند بود.

۹- زندان هالدن، نروژ

علاوه بر نبود لباس فرم و هرگونه سخت‌گیری در زندان هالدن، زندانیان امکان آفتاب گرفتن، سونا رفتن، استفاده از یک کتابخانه بزرگ، صخره‌نوردی و ضبط آهنگ‌های شخصی خود را در استودیو مجهز این زندان خواهند داشت.

همچنین امکانات متعددی در زندان هالدن وجود دارد که شانس یادگیری مهارت‌های کاربردی مانند نجّاری و تعمیرات را به زندانیان خواهد داد.

در زندان هالدن هر مجرم یک اتاق مشخص بزرگ خواهد داشت که همانند یک سوئیت مجهز است و در خارج از اتاق هم پیست‌های دومیدانی، تنیس و صخره نوردی از حداقل امکانات آن است.

در آخر فراموش نکنید که برای عضویت در این زندان، تنها هزینه‌ای که لازم است بپردازید، زیر پا گذاشتن چندین قانون کوچک در نروژ است!

۱۰- زندان باستوی، نروژ

و، اما می‌رسیم به لاکچری‌ترین زندان جهان که در نروژ واقع شده است. زندان باستوی (Bastoy) علاوه بر در اختیار گذاشتن یک خانه مسکونی، امکاناتی مانند کامپیوتر، تلویزیون، دی وی دی، تخت دونفره، حمام اختصاصی و … را برای زندانیان فراهم می‌کند.

در زندان باستوی، همانند زندان هالدن امکان استفاده از استودیو موسیقی مجهز وجود خواهد داشت تا زندانیان به همراه سایر مجرمین و حتی زندانبانان یک گروه موسیقی تشکیل دهد.

در کل، آنقدر امکانات این زندان زیاد است که پیشنهاد می‌دهیم ویدیو زیر را که مرتبط به اقامت در این زندان است را مشاهده کنید تا با معنی واقعی یک زندان لاکچری و ۵ ستاره آشنایی پیدا کنید.

زندان‌هایی که در این مطلب به معرفی‌شان پرداخته شد به نوبه خود استثنا هستند و حتی شاید سپری کردن اوقات فراغت در این زندان‌ها از داشتن زندگی آزادانه هم برای بعضی‌هاجذاب‌تر باشد.

اما ۱۸۰ درجه متفاوت‌تر، زندان‌هایی هم مثل دلفین سیاهِ روسیه و دیاربکرِ ترکیه هم در این جهان وجود دارد که روزگار زندانی‌ها را سیاه می‌کند. از تنبیه روزانه گرفته تا حبس در سلول‎های چند متری و غذای بی‌کیفیت و بدمزه.

 

 

منبع: تابناک

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...