|
کدخبر: 148427

دومین واکسن ایرانی کرونا در آستانه گرفتن مجوز

دبیر کمیته کشوری اخلاق در پژوهش‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت گفت: کارآزمایی بالینی فاز یک واکسن نوترکیب کرونا متعلق به موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در کمیته کشوری اخلاق در پژوهش علوم پزشکی تایید شد.

احسان شمسی گوشکی روز دوشنبه افزود: مهم‌ترین اقدام برای آغاز تست بالینی دومین واکسن ایرانی برداشته شده و به زودی سازمان غذا و دارو مجوز تست بالینی را صادر می‌کند.

وی ادامه داد: پس از صدور نخستین مجوز تست بالینی واکسن کرونا متعلق به شرکت گروه دارویی برکت و شرکت شفا دارو، مجوز انجام کارآزمایی بالینی فاز یک برای آزمایش واکسن کرونا تولیدی موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در کمیته اخلاق هم صادر شده است.

شمسی خاطرنشان کرد: یکی از اعضای کمیته اخلاق در پژوهش در هنگام تست بالینی به عنوان عضو کمیته پایش داده‌ها حضور دارد و بر انجام درست روند پژوهش نظارت خواهد کرد. هم بر روی واکسن ایرانی برکت و هم بر این واکسن نظارت می‌شود.

وی بیان کرد: این واکسن نوترکیب از یک پروتئین نوترکیب است که فناوری آن با واکسن‌ کرونای ایرانی قبلی (ویروس کشته شده ) مجوز اخذ کرده، متفاوت است.

شمسی افزود: کارازمایی بالینی دومین واکسن ایرانی کرونا توسط انستیتو سرم‌سازی و واکسن‌سازی رازی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام می‌شود.

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت پژوهشگران ایرانی با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، روی داوطلبان انجام شد و روز شنبه ( ۲۷ دی ماه) مرحله چهار این مطالعه آغاز شده و طی این هفته تزریق واکسن بر روی ۷ نفر دیگر انجام می‌شود.

تعدادی دیگر از مراکز و موسسات تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در تلاش برای ساخت واکسن ایرانی کرونا هستند که به موفقیت‌های خوبی در این زمینه دست پیدا کرده‌اند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر