|

بخوانید :

کدخبر: 223317

وزیر خارجه سوریه:

حملات اسراییل به سوریه بی پاسخ نمی ماند/ احتمال دیدار بشاراسد با رئیسی

وزیر خارجه کشورمان گفت: ایران حضور نیروهای خارجی در سوریه که بدون هماهنگی با دولت دمشق انجام شده را محکوم می‌کند.

بین‌الملل حملات اسراییل به سوریه بی پاسخ نمی ماند/ احتمال دیدار بشاراسد با رئیسی

حسین امیرعبدالهیان وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری امروز دوشنبه خود با فیصل مقداد همتای سوری با بیان اینکه گفتگوهای خوب و مفید و روبه جلویی در خصوص روابط دوجانبه داشتیم که نگاه بر همکاری در حوزه اقتصادی و همچنین تمرکز بر‌ روابط جامع است، اظهار داشت: روابط دو کشور راهبردی و ممتاز است.

وی با اشاره به اینکه امروز در خصوص‌ مسائل مختلف دوجانبه گفتگو کردیم، افزود: سفر ایشان در زمانی انجام می شود که یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاههای بازرگانی ایران در سوریه جریان دارد. 

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: ایران حضور نیروهای خارجی در سوریه که بدون هماهنگی با دولت سوریه انجام شده را محکوم می کند. ما از بازنگری سیاست خارجی برخی کشورهای عربی و اروپایی و رفت و آمدهای اخیر به دمشق و بازگشایی برخی سفارتخانه ها استقبال می کنیم. 

امیرعبدالهیان همچنین گفت: در خصوص افغانستان گفتگوی مفصلی داشتیم و درباره لزوم تشکیل دولت فراگیر در افغانستان اتفاق نظر داریم.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به کمک های مردمی‌ و تسهیل کمک های کشورهای دیگر به افغانسنان از سوی ایران در شرایط تحریم، افزود: اتفاقی در روزهای گذشته در یکی از نقاط مرزی ما افتاد که نیروهای مسلح ما با قدرت پاسخ آن ناهماهنگی را دادند. ما اعتراض رسمی خود را نیز اعلام کردیم. ایران در حفظ امنیت ملی و سرزمینی خود با هیچ طرفی تعارف ندارد.

امیرعبدالهیان در خصوص حملات پراکنده رژیم صهیونیستی به سوریه نیز گفت: رژیم جعلی و تروریستی اسرائیل ریشه ناامنی در منطقه و غرب آسیاست. سازش محدود برخی از کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی را به نفع صلح و امنیت منطقه نمی دانیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک دیدار روسای جمهور دو کشور را در مکان مورد توافق داشته باشیم.

فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه نیز در این نشست گفت: امروز پیام آقای بشار اسد و دعوت رسمی وی از آقای رییسی برای سفر به سوریه را تقدیم ایشان کردم.

وزیر خارجه سوریه افزود: درباره موضوعات مختلف گفتگو کردیم. با توجه به کثرت تحولات نمی توانیم فاصله بین دیدارها را طولانی کنیم.

مقداد با بیان اینکه درباره تحولات افغانستان و عراق نیز گفتگوهایی بین طرفین انجام گرفته است، اظهار داشت: روابط اقتصادی بین ایران و سوریه محور گفتگوها بود و در جریان دیدار با آقای رئیس جمهور و آقای امیرعبداللهیان درباره آن صحبت کردیم.

وی ادامه داد: همه موضوعات مورد گفتگو مهم بودند، اما آنچه دائم پیش روی ماست، توسعه روابط دوجانبه است. ما مایلیم که این روابط به عالی ترین سطح ممکن برسد. ملت های ایران و سوریه و رهبران آنها علاقمند به گسترش روابط هستند.

وزیر خارجه سوریه با ذکر این نکته که حملات رژیم اسراییل به سوریه نمی تواند بی پاسخ بماند، اظهار داشت: ما هر روز در حال پاسخ دادن به این حملات هستیم. کسانی که سوریه را مورد حمله قرار دادند دشمن سوریه هستند و از تروریست‌ها حمایت کردند. اسراییل امروز این کار را می کند. شاید نحوه پاسخ امروز با فردا و پاسخ امروز با دیروز متفاوت باشد.

مقداد ادامه داد: سوریه به شکل های مختلف در حال پاسخ دادن به این حملات است، به خصوص با تعقیب بقایای گروه‌های تروریستی. برخی انتظار دارند که پاسخ حمله هواپیما با هواپیما باشد، ولی اسراییل نباید فراموش کند که شاید سوریه از حق چنین حملاتی بگذرد، اما اصل این مسئله را از یاد نخواهد برد.

وی یادآور شد: اسراییل نباید دچار سو محاسبه شود و باید بداند که پاسخ این حملات داده خواهد شد.

امیرعبداللهیان نیز در این نشست خبری اظهارداشت: در دیدار با آقای رئیس جمهور، قرار شد آقای رستم قاسمی رئیس کمیسیون مشترک دو کشور شود.

وزیر خارجه کشورمان با ذکر این نکته که فکر‌ می کنم منطقه ما در آینده شاهد تحولات جدیدی خواهد بود، گفت: بر اساس پیام ها و اظهارات مقامات آمریکایی، آنها چاره ای جز خروج از کشورهای منطقه را نمی بینند. شاید در هفته ها یا ماههای آینده شاهد بخشی از آن باشیم.

وی خاطرنشان کرد: تحولات آینده را با دقت دنبال می کنیم. نسبت به بازگشت آرامش به افغانستان و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان و در زمینه بازسازی سوریه، با قدرت ادامه خواهیم داد.

وزیر خارجه سوریه نیز در ادامه این نشست گفت:  من تمام کشورها از جمله کشورهای در حال توسعه را دعوت می کنم که سکوت خود‌ درباره تحریم ها را بشکنند. این تحریم ها مردم ضعیف‌و فقیر را هدف قرار می دهد. ما خواستار لغو هر چه سریعتر تحریم ها هستیم.

فیصل مقداد با بیان اینکه شاید این تصور شود که سوریه از سد مشکلات گذشته و از مشکلات اقتصادی هم عبور کرده، اما چنین نیست، تصریح کرد: سوریه اهمیت ویژه ای را برای روابط با ایران قائل است و مسیر را برای مشارکت ایران در پروژه های اقتصادی باز کرده است. ما از هرگونه مشارکت ایران در سوریه استقبال می کنیم.

 

منبع: تسنیم

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...