|
کدخبر: 133818

اقدام حقوقی بایدن علیه ترامپ

تیم انتقال قدرت جو بایدن قصد دارد علیه اداره خدمات عمومی دولت ترامپ به خاطر تاخیر در به رسمیت شناختن پیروزی نامزد دموکرات در انتخابات نوامبر اقدام حقوقی و قانونی انجام دهد.

بین‌الملل اقدام حقوقی بایدن علیه ترامپ

به نقل از رویترز، اداره خدمات عمومی دولت امریکا به طور معمولی زمانی که یک نامزد در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی می‌رسد و به عنوان رئیس‌جمهوری منتخب معرفی می‌شود، وی را به رسمیت شناخته و به این ترتیب روند انتقال قدرت رسما آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، علی رغم اینکه برخی شبکه‌های خبری امریکایی جو بایدن نامزد حزب دموکرات را پیروز انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرده‌اند ولی امیلی مورفی مسئول اداره خدمات عمومی دولت ترامپ از امضای نامه‌ای خودداری می‌کند که اجازه می‌دهد تا تیم بایدن کار خود را به‌طور رسمی آغاز کند.

فرآیند انتقال قدرت در کاخ سفید تا زمانی که مسئول خدمات عمومی دولت امریکا بایدن را به‌عنوان رئیس‌جمهور منتخب تشخیص ندهد، نمی‌تواند شروع شود. اینکه چه شرایطی لازم است تا مسئول خدمات عمومی نامزد پیروز را شناسایی کند از نظر قانونی مشخص نیست و ابهام دارد.

این مقام امریکایی هنوز سندی را که در واقع نخستین گام از فرآیند انتقال قدرت در کاخ سفید به شمار می‌رود و به معنای پذیرش پیروزی بایدن در انتخابات از سوی دولت ترامپ است را امضا نکرده است.

امضای سند مذکور امکان دسترسی به برخی ابزارهای امنیتی خاص برای بررسی سوابق افراد و همچنین منابع مالی اضافی برای استخدام و آموزش کارکنان را در اختیار تیم جو بایدن قرار خواهد داد.

البته قانون فعلی مشخص نکرده است که اداره خدمات عمومی دولت امریکا چه زمانی باید در این خصوص اقدام کند ولی مقام‌های تیم انتقالی بایدن بر این باورند که پیروزی شان واضح و آشکار است و این تاخیر از سوی اداره خدمات عمومی دولت ترامپ غیرمنطقی است، حتی با وجود اینکه ترامپ شکست در انتخابات را قبول نکرده است.

ترامپ بارها ادعا کرده است که تقلب گسترده‌ای در انتخابات صورت گرفته است.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا که بنابر اعلام رسانه‌های این کشور بازنده انتخابات ریاست جمهوری شده و باید ۷۰ روز دیگر دولت را تحویل جو بایدن بدهد، با تأکید بر اینکه در فرآیند برگزاری انتخابات و شمارش آرا تخلف و تقلب گسترده صورت گرفته است، تاکنون از پذیرش نتیجه اعلام شده از سوی رسانه‌ها خودداری کرده و چندین بار نیز خود را برنده انتخابات خوانده است.

یک مقام تیم انتقالی بایدن که نامش فاش نشده در این باره گفت: اقدام حقوقی قطعا محتمل است ولی گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که مد نظر قرار می‌دهیم.

منبع: ايسنا

ارسال نظر