|
کدخبر: 138610

قیمت دلار به کانال ۲۰ هزار تومان می رسد؟

بغزیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قیمت واقعی دلار با توجه به شرایط کنونی اقتصاد چقدر است گفت طبیعی است پاسخ به این سوال نیازمند کار کارشناسی بسیار دقیق تیمی خواهد بود، اما برای تشخیص قیمت واقعی دلار یا هر ارز دیگری چند راهکار ساده نیز وجود دارد که یکی از این راهکار‌ها اتفاقاً این است که ببینیم آیا نوسان روزانه قیمت ارز برای توده مردم اهمیت دارد یا خیر.

بانک و بیمه قیمت دلار به کانال ۲۰ هزار تومان می رسد؟

آلبرت بغزیان گفت بررسی روند حرکت بازار ارز نشان می‌دهد همچنان احتمال کاهش بیشتر قیمت دلار در بازار وجود دارد.

یک ماه و نیم اخیر ماه‌های پر تلاطمی برای بازار ارز ایران بوده است. سقوط قابل توجه نرخ ارز در ابتدای آبان ماه در حالی اتفاق افتاد که قیمت دلار حتی سقف ۳۲۰۰۰ تومان را نیز دیده بود با این حال روند ریزشی قیمت‌ها در بازار ارز سبب شد نرخ هر دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی در فاصله زمانی به ۲۲ هزار تومان کاهش یابد.

با این حال افزایش تقاضا در بازار از یک سو و شایعات مطرح شده در کنار تلاش دلالان، سبب شد بازگشتی افزایشی در قیمت دلار رخ دهد و در مرحله دوم کاهش قیمت‌ها از محدوده ۲۸ هزار تومان کلید بخورد.

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی در تحلیل وضعیت بازار ارز گفت: باید توجه داشت دور دوم کاهش قیمت ارز از نیمه آبان ماه کلید خورده است و با توجه به کاهش آهسته و آرام قیمت‌ها در بازار می‌توان انتظار داشت که این روند ادامه یابد. به گفته وی این مسیر در جال طی شدن است و نوسان اندک روزانه تاثیر چندانی بر این روند در میان مدت ندارد.

وی با اشاره به اینکه فشار‌های حداکثری ترامپ بر اقتصاد ایران در حال پایان گرفتن است، توضیح داد: بسیاری از افراد با شکست ترامپ پیش‌بینی می‌کردند اتفاقی غیرقابل پیش‌بینی در بازار ارز به وقوع بپیوندد این در حالی است که نرخ ارز بر مبنای وضعیت اقتصادی داخلی در کنار فشار تحریمی تعیین می‌شود و طبیعی است که حذف فشار‌های تحریمی می‌تواند تا حدی به کاهش قیمت ارز منجر گردد.

او با اشاره به وضعیت کنونی بازار گفت: عرضه دلار به بازار در حال انجام است و از سوی دیگر بازارساز با سیگنالی مهم مبتنی بر حفظ فاصله قابل توجه نرخ خرید و فروش دلار، این پیش بینی را تقویت می‌کند که نرخ‌ها همچنان کاهشی باقی خواهند ماند.

وی در پاسخ به این سوال که قیمت دلار با توجه به شرایط کنونی تا چه کانالی امکان کاهش را دارد؟ گفت: به نظر می‌رسد قیمت دلار می‌تواند حتی تا حدود ۲۰ هزار تومان کاهش یابد، اما نکته مهم اینجاست که روشن شود چه عواملی بر افزایش قیمت ارز در ایران موثر بوده اند.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در توضیح این مطلب ادامه داد: از یک سو ذخایر بلوکه شده ایران در سایر کشور‌ها فشاری را متوجه اقتصاد ایران کرد و از سوی دیگر کاهش فروش نفت و درعین‌حال کاهش صادرات غیرنفتی در اثر شیوع کرونا به بازار ارز فشار وارد کردند؛ اما باید توجه داشت که آزادسازی ذخایر بلوکه شده و ایجاد شرایطی برای فروش بیشتر نفت در کنار افزایش صادرات غیرنفتی همه و همه با یک نکته مهم باید همراه باشند و آن نکته امکان برگشت ارز به کشور خواهد بود.

بغزیان افزود: به عبارت دیگر در شرایط کنونی لازم است ایران تمام تلاش خود را برای حل مشکل اف‌ای‌تی‌اف و خروج از لیست سیاه این کنوانسیون به کار بگیرد چرا که برگشت پول به داخل کشور است که می‌تواند چرخ‌های اقتصاد را به حرکت در بیاورد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: آزادسازی ذخایر بلوکه شده و افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی باید همراه با حل این مشکل باشد که اولویت اصلی و مهمی برای اقتصاد ایران تلقی می‌شود.

قیمت واقعی دلار چقدر است؟

بغزیان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه قیمت واقعی دلار با توجه به شرایط کنونی اقتصاد چقدر است گفت طبیعی است پاسخ به این سوال نیازمند کار کارشناسی بسیار دقیق تیمی خواهد بود، اما برای تشخیص قیمت واقعی دلار یا هر ارز دیگری چند راهکار ساده نیز وجود دارد که یکی از این راهکار‌ها اتفاقاً این است که ببینیم آیا نوسان روزانه قیمت ارز برای توده مردم اهمیت دارد یا خیر.

این کارشناس اقتصادی افزود: هر زمان شما احساس کردید نیازی به چک کردن نوسان روزانه قیمت ارز ندارید و نباید مدام میزان حقوق و دستمزد خود را بسنجید، بدانید که نرخ‌ها در بازار به نرخ واقعی نزدیک است.

او گفت: مولفه دوم چرخیدن چرخ‌های تولید است، هر زمان تولید کشور در شرایط مطلوبی بود و تولیدکننده با بحران تامین مواد اولیه یا افزایش غیر مترقبه هزینه تولید روبه‌رو نبود بدان معناست که نرخ ارز نزدیک به نرخ واقعی است.

وی گفت: بحران کنونی اقتصاد ایران بحران ارز است چرا که ما در شرایط فعلی با مشکل تقاضا روبرو نیستیم و کمتر کارخانه‌دار یا تولیدکننده‌ای است که بگوید به دلیل اینکه مشتری ندارم و کالای من را نمی‌خرند قادر به ادامه تولید نیستم. بغزیان در توضیح این مطلب افزود: منظور این است که غالباً در حوزه عرضه مشکل ایجاد شده است که این مشکلات بخشی ناشی از مشکلات ارزی موجود در در کشور است و باید سیاستگذار برای حل آن اقدام عاجل نماید که توضیحات مفصل درباره آن داده شد.

 

منبع: خبر آنلاین
 • علی ارسالی در

  بذارید خیال همه شما رو راحت کنم این حرفا یی رو که میشنوید ومیخوانید در خبرها تمام ش چرت و پرته.برای دولت اصلا به صرفه نیست که بصورت دراز مدت دلار رو زیر قیمت ۲۴۰۰ ۰ نگه داره .چون عادت کرده به بهانه گرانی دلار از منابع داخلی تقریبا رایگان استفا ده کنه یعنی تولید ارزان فروش گران .منفعت این دولت در این کاره .

 • جواد ارسالی در

  آرزو بر جوانان عیب نیست

 • ناشناس ارسالی در

  سلام.ایران اسلامی انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ درپیش داردقیمت دلاربایدبه زیر۱۰ هزارتومان برسدوارزش پول ملی ریال جایگاه خودرابدست آوردودست دلال وواسطه ازبازارط لاوارزومسکن قطع شودهرخانواده یک خانه ویا دوخانه نه احتکار۵۰ و۱۰۰ واحدخانه توسط دل ال

 • ابولفضل ارسالی در

  شما را به جون هر کی که دوست دارید قیمت ا جناس وماشین و لار رو بیارید پایین مردم ب یچاره شدن از دست این همه گرونی

 • ناشناس ارسالی در

  سلام.کشورایران یک کشورثروتمندوجهش علمی و پیشرفت صنعتی وکشاورزی آن زبانزداست لطفاا ین جوروانی دلاروارزوسکه ومسکن رابرداریدت امردم دچاریاس وناامیدی نشونددرسال ۱۴۰۰ ا نتخابات ریاست جمهوری داریم دلاررانزولی ک نیدتاارزش ریال حفظ شوددشمن بازارمحتکران .دلالان رارصدمیکندرصدبازارارزوطلاومسکن

 • ناشناس ارسالی در

  دلار باید به زیر 10000تومان برسد و همه ا جناس هم قیمت واقعی‌شان برسند اگه میخواهی د اکثریت مردم تو انتخابات شرکت بکنند

 • حسینی ارسالی در

  قرار بود 20 بشه امروز شد 26500 داره میره بالا که . عجب پیشبینی کرده بودی .بالا استراداموس

ارسال نظر