|
کدخبر: 324893

صنعت و معدن/صادرات

تجارت معدنی ایران / آفریقا چراغ سبز نشان داد!

شنیده ها حکایت از آن دارد که ایران می تواند از منابع معدنی آفریقا بهره مند شود.

اقتصاد تجارت معدنی ایران / آفریقا چراغ سبز نشان داد!

ایران و آفریقا می توانند همکاری های بسیار موثری در حوزه معدن و کشاورزی داشته باشند و با چراغ سبز آفریقا، ایران می تواند از معادن آفریقا بهره مند شود.

مدیرکل آفریقای سازمان توسعه تجارت گفت: ایران می‌تواند از ظرفیت‌های معادن و محصولات کشاورزی آفریقا بهره بگیرد و مبادرت به صادرات کالاها و خدمات فنی و مهندسی به این قاره کرد.

لیلا باغبان مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: به نظر می‌رسد تجار ایرانی از ظرفیت‌های کشاورزی و تجاری قاره آفریقا کمترین بهره را برده‌اند؛ در حالی‌که این قاره به دلیل شرایط آب و هوایی و قرار گرفتن در خط استوا پتانسیل بالایی در تولیدات محصولات کشاورزی دارد. از این‌رو همزمان با صادرات ماشین آلات و تجهیزات کشاورزی و بذر، کود، سم، واکسن‌های دامی و دانش فنی مورد نیاز برای کشاورزی و دامپروری می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی در کشورهای این قاره، ارزش افزوده بیشتری را نصیب کشور کرد.

وی با اشاره به کالاهای وارداتی ایران از آفریقا، تصریح کرد: محصولات کشاورزی و دامی تولیدشده در این قاره می‌تواند بخشی از نیازهای سبد پروتئین خانوارها از جمله گوشت قرمز و سفید و همچنین نیاز کشور به علوفه‌های دامی و دانه‌های روغنی را تأمین کند.

این مقام مسؤول با تاکید بر فراهم بودن فضا برای کشت فراسرزمینی، افزود: با برخی کشورها تفاهم‌نامه های در این زمینه امضا شده است اما به نظر می‌رسد که قوانین و مقررات در این موضوع باید تسهیل‌گر و شفاف شوند.

به گفته وی؛ معادن، دیگر مزیت تجاری قاره آفریقا محسوب می‌شود در این قاره کلیه عناصر متنوع موجود در جدول مندلیف، به وفور یافت می‌شود؛ کشورهای این قاره دارنده ذخایر قابل توجهی از سنگ‌های قیمتی از جمله طلا و الماس هستند.

باغبان با اشاره به فراوانی سنگ‌های معدنی مورد نیاز در صنایع معدنی کشور در آفریقا، بیان کرد: سنگ آهن، سنگ مس، منگنز، کبالت، لیتیوم، کرومیت، اورانیوم، بوکسیت و… به وفور در قاره آفریقا وجود دارد. بدون تردید استخراج این سنگ‌ها از طریق سرمایه گذاری مشترک و یا مالکیت کامل معدن می‌تواند به تقویت صنایع کشور کمک کند.

وی افزود: پتانسیل بالای معادن آفریقا، بر کسی پوشیده نیست اما محدودیت زیرساخت‌های مناسب یعنی جاده و ریل، امکان جابه‌جایی و انتقال سنگ‌ها و منابع معدنی استخراج شده به بنادر این کشورها را دشوار کرده است.

مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر صادرات خدمات فنی و مهندسی، گفت: کشورهای آفریقایی اغلب در حال توسعه و یا کمتر توسعه یافته هستند؛ نرخ رشد در این کشورها به علت تعدد فعالیت‌های زیربنایی، بالاتر از میانگین جهانی است و این فرصتی مناسب برای حضور در اجرای انواع پروژه‌های زیرساختی و صادرات دانش فنی شرکت‌های فنی و مهندسی ایران و همچنین صادرات کالاها و مصالح ساختمانی است.

این مقام مسؤول از شناسایی منابع عظیم نفت و گازی جدید در این قاره خبر داد و گفت: شرکت‌های ایرانی سابقه طولانی در شناسایی، استخراج، پالایش و فرآوری محصولات نفتی دارند بنابراین در این زمینه می‌توان پروژه‌های خوبی را تعریف کرد؛ کشورهای آفریقایی در حوزه انرژی و برق مشکلاتی دارند این در حالی است که در ایران شرکت‌های قوی بسیاری در زمینه تولید انرژی و ساخت نیروگاه فعالیت دارند. به گفته باغبان؛ کود اوره عمده نیاز کشورهای آفریقایی از ایران است چراکه پایه اصلی اقتصادی این کشور کشاورزی است.

مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران، کمبود دارو و تجهیزات پزشکی را یکی دیگر از نیازهای قاره آفریقا دانست و افزود: شرکت‌های دانش بنیان ایرانی می‌توانند در این حوزه وارد عمل شوند و در زمینه ساخت و ساز و تجهیز بیمارستان‌ها و صادرات دارو و تجهیزات بیمارستانی و همچنین اعزام و استقرار پزشکان در این کشورها فعالیت داشته باشند هرچند هم اکنون هلال احمر ایران در برخی از کشورهای آفریقایی شعبه دارد و فعالیت می‌کند.

منبع: دنیای معدن

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها