|
کدخبر: 323168

قیمت برق/برق خانگی/بازار انرژی

پاداش مصرف برق / کدام مشترکان دریافت می کنند؟

پاداش مصرف برق همانند سال گذشته ادامه خواهد داشت.

اقتصاد پاداش مصرف برق / کدام مشترکان دریافت می کنند؟

مصرف برق در کشور ما رشد بسیار بالایی داشته است و گفته می شود برای مشترکانی که مصرف برق خود را کاهش دهند و طبق الگو مصرف کنند، پاداش درنظر گرفته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توانیر گفت: طرح پاداش مدیریت مصرف که در دوسال گذشته برای مشترکان خانگی اجرایی شده بود، امسال علاوه بر بخش خانگی برای بخش تجاری نیز اعمال می شود.

مصطفی رجبی مشهدی با اشاره به برنامه ریزی گسترده برای عبور از اوج مصرف تابستان ١٤٠٣ گفت: ١٨٠ برنامه در ٦ محور با هدف تأمین پایدار برق در تایستان تدوین شده که شامل توسعه نیروگاه‌های حرارتی و تجدیدپذیر است.

وی افزود: در بخش تجدیدپذیرها تا سال آینده ٥٤٠٠ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهد شد و همچنین ارتقا و توسعه و رفع محدودیت‌های نیروگاه‌های موجود نیر در دستور کار قرار دارد. همچنین توسعه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی توسط صنایع بزرگ پیگیری می‌شود و پیش بینی می‌کنیم تا اوج بار ١٤٠٣ از این محل ١٧٠٠ مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه شود. علاوه بر این موارد ٧٧ طرح عملیاتی در بحث احداث خطوط و پست‌های جدید انتقال نیرو در دستور کار قرار گرفته است. علاوه بر این کارهایی در زمینه پایش و کنترل شبکه سراسری هم در دست اقدام است.

مدیرعامل توانیر با اشاره به برنامه‌ها در حوزه مدیریت مصرف گفت: در این حوزه نیز برنامه‌هایی در نظر گرفته شده و طرح پاداش مدیریت مصرف برای مشترکان خانگی در دستور کار قرار دارد. امسال در نظر گرفتیم که بخش تجاری هم به طرح پاداش مدیریت مصرف اضافه کنیم و برنامه‌های تشویق محور وزارت نیرو در سمت تقاضا در برنامه‌ها قرار خواهد گرفت.

وزارت نیرو در دولت سیزدهم با هدف تامین برق پایدار برای همه، تمام تلاش خود را به کار گرفت تا مردم تجربه تلخ خاموشی را نداشته باشند.

بر این‌ اساس وزارت نیرو در سال ۱۴۰۱ اقدام‌های گسترده‌ای را عملیاتی کرد و توانست در نهایت تابستانی بدون خاموشی برای مردم رقم بزند.

وجود ناترازی در تولید و مصرف برق گرچه در تابستان ۱۴۰۱ اثری در تامین برق پایدار نداشت، اما نگرانی از تابستان ۱۴۰۲ را برای فعالان صنعت برق به همراه داشت. همین نگرانی سبب شد وزارت نیرو مجدد همه تلاش خود را به کار گیرد تا تابستان ۱۴۰۲ هم بدون خاموشی سپری شود و برای این امر ۱۴۲ برنامه عملیاتی تدوین کرد که در نهایت منجر به آن شد که تابستان ۱۴۰۲ هم بدون اعمال خاموشی پشت سر گذاشته شود.

ویژگی مهم این سال آن بود که به گفته "علی‌اکبر محرابیان" وزیر نیرو، نه‌تنها خاموشی اعمال نشد بلکه بخش صنعت برق خیلی خوبی دریافت کرد.

همین امر با وجود ناترازی در تولید و مصرف برق سبب شد وزارت نیرو از مهرماه ۱۴۰۲ تلاش خود را برای تامین برق پایدار روزهای گرم ۱۴۰۳ به کار گیرد.

۲۶ دی‌ماه ۱۴۰۲ وزیر نیرو از تدوین ۱۸۰ پروژه و برنامه برای مدیریت مصرف برق تابستان ۱۴۰۳ خبر داد و گفت: امروز برای رفع ناترازی صنعت برق، باید نسبت به بهره‌مندی از روش‌های مفید با فناوری‌های جدید اقدام شود.

محرابیان افزود: ۱۸۰ پروژه و برنامه در گروه‌های مختلف تدوین شده است که یکایک این برنامه‌ها ضامن موفقیت ماست، به عبارتی تکمیل حلقه‌های این زنجیره بزرگ می‌تواند ضامن موفقیت باشد و اگر در هر بخشی، هر شرکتی یا هر استانی حلقه‌های مفقوده داشته باشیم، بدون شک از آن نقطه لطمه می‌خوریم.

منبع: مهر

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها