|
کدخبر: 323073

بانک مرکزی / حساب بانکی / تسهیلات ازدواج

خبر خوش دولت برای زوج ها / تسهیلات جدید در راه است

برنامه ملی اختصاص تسهیلات جهیزیه به جوانان عروس و داماد در دستور کار ویژه دولت قرار دارد.

اقتصاد خبر خوش دولت برای زوج ها / تسهیلات جدید در راه است

در این روزها، یکی از مسائل مهم برای جوانان، به ویژه دختران، خرید لوازم خانگی به عنوان جهیزیه برای شروع زندگی مشترک است. تصمیمات اولین جلسه شورای عالی نوجوانان و جوانان که در تاریخ ۳ اسفندماه برگزار شد، پس از تایید مراجع مربوطه، پس از ارائه به رییس جمهور، توسط دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.

یکی از مصوبات مهم این جلسه، طرح ملی اعطای  تسهیلات جهیزیه به زوجین جوان است، طبق این مصوبه سازمان برنامه و بودجه با همکاری بانک مرکزی به منظور خرید ۹۰ هزار بسته جهیزیه ایرانی به مبلغ هر بسته یک میلیارد ریال، ویژه زوج های جوان دهک های پایین درآمدی و فاقد هرگونه پوشش نهادهای حمایتی با تسهیلات ارزان قیمت از محل جزء ۱ بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۲، مبلغ ۳۰ هزار میلیارد ریال تخصیص دهد و با اهرمی کردن این مبلغ با تفاهم بانک های عامل تا مبلغ ۹۰ هزار میلیارد ریال اقدام کند.

همچنین در سال ۱۴۰۳ سازمان برنامه و بودجه ۸ همت برای اعطای ۲۴۰ هزار جهیزیه ایرانی تخصیص دهد. نحوه شناسایی افراد واجد شرایط، مدت بازپرداخت، سود تسهیلات، نرخ مشارکت شرکت های تولید کننده در قالب تخفیف خرید دسته جمعی، سازوکار اجرا و سایر موضوعات مرتبط در قالب شیوه نامه اجرایی طرح توسط کارگروهی با مسئولیت دبیر شورای عالی نوجوانان و جوانان و با حضور نمایندگان وزارتخانه های صمت، امور اقتصادی و دارایی، ورزش و جوانان، تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی ظرف ۲ هفته پس از ابلاغ مصوبات تهیه و توسط معاون اول رئیس جمهور جهت اجرا ابلاغ می شود.

از دیگر مصوبات این جلسه موظف شدن وزارت آموزش و پرورش به هم افزایی و استفاده از ظرفیت های وزارت ورزش و جوانان نسبت به ارتقا کیفیت و اثر بخشی دوره های مهارتی موضوع ماده ۳۳ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت ویژه دانش آموزان مقطع متوسطه دوم به صورت آزمایشی در ۵ استان است.

لازم به ذکر است این طرح بر اساس پیشنهاد وزیر ورزش و جوانان توسط معاونت جوانان وزارتخانه ورزش و جوانان تدوین شده، همچنین وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هم موظف شده با هم افزایی و استفاده بهینه از ظرفیت های وزارت ورزش و جوانان نسبت به ارتقای کیفیت و اثربخشی دوره های آموزش حین ازدواج موضوع ماده ۳۸ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به صورت آزمایشی در ۵ استان کشور اقدام کند.

 بخشنامه بانک مرکزی به بانک‌ها برای تسریع در پرداخت وام ازدواج

 طولانی بودن صف وام ازدواج و سخت‌گیری بانک‌ها در اخذ ضامن و وثیقه و ... موجب شده تا نارضایتی ها از عملکرد برخی بانک‌ها در این حوزه به دفعات مورد تأکید شخص رئیس جمهور قرار گیرد.

رئیس جمهور در ماه های قبل بارها به این موضوع اشاره و تأکید کرده که باید صف وام ازدواج از بین برود؛ حجت‌الاسلام رئیسی ۳ اسفندماه  در چهارمین جلسه شورای‌عالی جوانان نیز بار دیگر به این موضوع پرداخت و  بانک مرکزی را موظف کرد در اسرع وقت نسبت به تعیین تکلیف هزاران زوج در انتظار وام ازدواج از جمله رفع مشکل اخذ تضامین بانکی اقدام کند.

چند روز بعد از این دستور رئیس جمهور به بانک مرکزی، مدیر اداره اعتبارات این بانک با اشاره به تأکیدات رئیس‌جمهوری مبنی بر صفر شدن و کاهش صف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، تأکید کرد: براین اساس این بانک تمهیداتی اندیشید تا به رغم پیوستگی و سیال بودن جریان ورود و خروج متقاضیان این تسهیلات، علاوه بر تعهدات و سهمیه‌های ابلاغی به بانک‌های عامل بابت اعطای تسهیلات ازدواج در سال جاری برای کاهش تعداد متقاضیان در صف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، بانک‌های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات ازدواج به ۱۲۵ هزار نفر از متقاضیان در صف ازدواج و پرداخت تسهیلات قرض الحسنه فرزند به تعداد ۱۱۰ هزار نفر از متفاضیان در صف تسهیلات مورد اشاره تا پایان سال جاری اقدام کنند.

طبق اعلام بانک مرکزی، تعداد متقاضیان در صف تسهیلات ازدواج در تاریخ ۷ اسفند ۱۴۰۲ از تعداد ۲۷۰ هزار نفر (در تاریخ  ۲۴ دی ماه ۱۴۰۲) به تعداد ۱۸۳ هزار نفر کاهش یافته است.

منبع: تیترکوتاه
  • مهدی ارسالی در

    از برج ۷ ثبت نام وام ازدواج انجام شد بان ک ملت وملی ولی هیچ کدوم تعیین شعبه نیومد .مراسم یه سال عقب افتاد الانم مشخص نیس ک ی نوبت برسه یااااخدااااا

ارسال نظر