|
کدخبر: 321724

بازار سرمایه/ ایران خودرو/ بورس

آغاز فرآیند واگذاری سهام تودلی ایران خودرو + جزئیات

مدیرعامل ایران خودرو در نامه‌ای به مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد که فرآیند واگذاری سهام تودلی ایران خودرو آغاز شده است.

اقتصاد آغاز فرآیند واگذاری سهام تودلی ایران خودرو + جزئیات

در نامه‌ای عظیمی که مدیرعامل ایران خودرو به جعفری مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار فرستاده است، به موارد زیر اشاره شده است:

احتراماً، بازگشت به نامه شماره ۱۲۲/۱۴۷۸۵۹ مورخ ۱۴۰۲/۱۲/۰۵ مبنی بر ارائه برنامه واگذاری سهام شرکت ایران خودرو متعلق به شرکتهای فرعی و وابسته (سهام تودلی) همان گونه که مستحضرید، اقدامات لازم جهت واگذاری سهام یاد شده در سال ۱۴۰۱ از طریق ارزشیابی سهام و انتشار فراخوان در روزنامه های کثیرالانتشار جهت شناسایی متقاضیان صورت پذیرفت و در این راستا دو شرکت کنسرسیوم قطعه سازان و خودروساز پیشنهاد خرید داشتند که در این راستا جهت بررسی صلاحیت ،متقاضیان خرید اقدام به تکمیل فرمهای مربوطه نمودند که جهت بررسی صلاحیت ایشان به مراجع ذیصلاح ارسال گردید لیکن تاکنون منتج به اقدام موثری نگردید مع الوصف با عنایت به مهلت تمدید شده جهت رعایت مفاد ماده ۲۸ دستورالعمل حاکمیت شرکتی مبنی بر واگذاری سهام شرکت اصلی در مالکیت مستقیم و غیر مستقیم شرکتهای زیر مجموعه تا تاریخ ۱۴۰۳/۰۷/۱۸ این شرکت به منظور حفظ منافع ذینفعان خصوصاً سهامداران در نظر دارد به منظور واگذاری سهام مذکور به قیمت منصفانه، اقدامات لازم جهت بهبود ساختار مالی از طریق اجرای راهبردهای سودآوری شامل اخذ مجوز افزایش قیمت محصولات مدیریت هزینهها و بهای تمام شده بهینه نمودن ترکیب محصولات ،تولیدی واگذاری اموال و داراییهای غیر مولد . همچنین اقدامات لازم به منظور خروج از شمول ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت از طریق افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی داراییها که در نامه شماره ۱۴۰۲۴۲۸۲۲۸ مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۶ خطاب به معاونت ناشران و اعضای شرکت بورس اوراق بهادار نیز ،رسانید پیگیری و به انجام رساند یقیناً انجام اقدامات ،یادشده منجر به افزایش ارزش ذاتی و ارزش بازار سهام شرکت ایران خودرو خواهد گردید.

شایان ذکر است سهام ایران خودرو متعلق به شرکتهای فرعی و وابسته حدود ۲۴ درصد است که با لحاظ درصد موثری سهامداری شرکت ایران خودرو در شرکتهای یاد شده مالکیت سهام شرکت اصلی متعلق به شرکتهای فرعی و وابسته به میزان حدود ۱۱ درصد می باشد.

با توجه به مراتب فوق پس از مهیا شدن شرایط با هماهنگی مراجع ذیصلاح و ملحوظ نمودن فرصت زمانی ،مقرر اقدامات لازم جهت واگذاری سهام تودلی انجام خواهد شد.

فرایند واگذاری سهام در بورس

فرآیند واگذاری سهام در بورس به عملیاتی اطلاق می‌شود که به منظور انتقال حقوق مالکیت سهام یک شرکت به فرد یا نهاد دیگر انجام می‌شود. این فرآیند ممکن است به صورت عمومی یا خصوصی انجام شود. در حالت عمومی، سهام شرکت به صورت عمومی به عنوان اوراق بهادار در بورس عرضه می‌شود و سرمایه‌گذاران می‌توانند آن را خریداری کنند. در حالت خصوصی، واگذاری سهام به صورت مستقیم بین طرفین صورت می‌گیرد و عموماً برای معاملات بزرگتر و محدودتر استفاده می‌شود.

برای انجام فرآیند واگذاری سهام در بورس، نیاز به انجام مراحلی از جمله ثبت نام در بازار سرمایه، انتقال سهام از فروشنده به خریدار، و تسویه وجوه مربوطه می‌باشد. همچنین، باید مقررات و قوانین مربوط به بورس و منابع قانونی مربوطه را رعایت کرد.

مهمترین مزیت واگذاری سهام در بورس، ایجاد فرصت برای شرکت‌ها برای جذب سرمایه و تأمین منابع مالی بیشتر است. از طرف دیگر، سرمایه‌گذاران می‌توانند از این فرصت برای سرمایه‌گذاری در شرکت‌ها و بهره‌برداری از سودآوری آنها استفاده کنند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر