|
کدخبر: 315367

روابط ایران و قطر/ اجلاس کمیسیون مشترک/ همکاری ایران و قطر

امضای سند همکاری‌های‌ اقتصادی ایران و قطر/ از حوزه انرژی تا محیط زیست

با اختتامیه نهمین اجلاس کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر، سند همکاری‌های اقتصادی این دو کشور به امضای طرفین رسید.

اقتصاد امضای سند همکاری‌های‌ اقتصادی ایران و قطر/ از حوزه انرژی تا محیط زیست

ایران و قطر از جمله دارندگان، تولیدکنندگان و صادرکنندگان منابع سوختی در منطقه خاورمیانه و سطح جهان هستند، بنابر این طبیعی است که بخش عمده مبادلات تجاری بین دو کشور را مبادلات غیرنفتی تشکیل دهد.

با همین رویکرد، سند همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر همزمان با مراسم اختتامیه نهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و قطر به امضا "علی اکبر محرابیان"، وزیر نیرو و "شیخ محمد بن حمد بن قاسم العبدالله آل ثانی" وزیر صنعت و تجارت قطر رسید.

در سند مذکور برهمکاری‌ها در حوزه انرژی (آب و فاضلاب، برق و نفت و گاز و محیط زیست) و اهمیت همکاری دو کشور برای تبادل تجارب و دانش فنی و برگزاری رویدادها اعم از نمایشگاه، دوره‌های آموزشی تخصصی در زمینه فنآوری‌های آب و آبفا، انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر، بازدید متقابل بخش‌های خصوصی در زمینه ظرفیت‌های مشاوره، پیمانکاری و صنایع، تولید تجهیزات مرتبط با صنعت برق دو کشور و آمادگی سازمان‌های محیط زیست دو کشور برای گسترش روابط و اجرای اسناد امضا شده تاکید شد.

دراین سند همچنین بر همکاری‌های تجاری و صنعتی (شامل تعاملات بانکی، بیمه، گمرک، صندوق توسعه ملی، خدمات فنی و مهندسی، بازرگانی، صنایع و معادن، مناطق آزاد، سرمایه‌گذاری، صندوق ضمانت و استاندارد) تأکید شده است.

همکاری در زمینه‌های راه، ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، کشاورزی، قضایی، حقوقی و کار و مرزی از محورهای این همکاری به شمار می‌آید.

در بعد اجتماعی و فرهنگی شامل گردشگری و صنایع دستی، بهداشت، علوم و پژوهش، قضایی و حقوقی نیز در این سند تلاش‌هایی شده است که بر این اساس بر برگزاری کمیته فنی همکاری‌های گردشگری، نشست بین فعالان گردشگری و توسعه گردشگری بین دو کشور، گسترش همکاری بین دانشگاه‌های علوم پزشکی دو کشور و تبادل استاد و دانشجو، همکاری در زمینه دارو و غذای حلال در سطح منطقه، توسعه همکاری میان دانشگاه‌ها و برگزاری نشست میان رؤسای دانشگاه‌ها و آمادگی برای حمایت از توسعه زبان و ادبیات دو کشور توافق شد.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها