|
کدخبر: 186478

بیکاری در کشور تک رقمی شد!

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران نیمی از کارگران بیکار شده در فصل بهار به کار برگشتند و نرخ بیکاری جمعیت آماده به کار در بهار امسال به ۸.۸ درصد رسید.

اقتصاد بیکاری در کشور تک رقمی شد!

مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود از بیکاری آورده است: در بهار ۱۴۰۰ حدود نیمی از شاغلین خارج شده از بازار کار، به اشتغال بازگشتند.

در بهار ۱۴۰۰، به میزان ۴۱.۴ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹.۰. ۴ درصد افزایش یافته است.

نتایج طرح آمارگیری نیروی کار بهار ۱۴۰۰ منتشر شد. این نتایج حاکی از آن است که در مقایسه با فصل مشابه سال قبل، بیش از ۴۹۹ هزار نفر به جمعیت فعال از نظر اقتصادی (شاغل و بیکار) افزوده شده است. این میزان در فاصله بهار ۱۳۹۸ نسبت به بهار ۱۳۹۹ کاهشی معادل یک و نیم میلیون نفر داشته است. با این وجود، جمعیت فعال ۲۵ میلیون و ۹۶۷ هزار نفری در بهار امسال، همچنان نسبت به جمعیت فعال ۲۷ میلیون و ۴۶۰ هزار نفری بهار ۱۳۹۸ از فاصله قابل توجهی برخوردار است.

بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ۸.۸ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹)، ۱.۰ درصد کاهش یافته است.

در بهار ۱۴۰۰، به میزان ۴۱.۴ درصد جمعیت ۱۵ساله و بیش‌تر از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹.۰. ۴ درصد افزایش یافته است.

جمعیت شاغلین ۱۵ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۶۷۶ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۷۱۳ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۰، بخش خدمات با ۴۸.۸ درصد بیش‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ۳۳.۲ درصد و کشاورزی با ۱۷.۹ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ساله حاکی از آن است که ۲۲.۱ درصد از فعالان این گروه سنی در بهار ۱۴۰۰ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (بهار ۱۳۹۹.۲. ۴ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ساله نیز نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۰.۱۵، ۶ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به بهار ۱۳۹۹، به میزان ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

بررسی سهم اشتغال ناقص جمعیت ۱۵ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که در بهار ۱۴۰۰.۹، ۸ درصد جمعیت شاغل، به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ۳۶.۴ درصد از شاغلین ۱۵ساله و بیش‌تر، ۴۹ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

خاطر نشان می‌سازد اطلاعات نتایج طرح مذکور به صورت تفصیلی به زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www. amar. org. ir قابل دسترس خواهد بود.

برای مشاهده چکیده گزارش به فایل پیوست+ گزارش نرخ بیکاری بهار گزارش نرخ بیکاری بهار + مراجعه کنید.

 

منبع: فارس

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...