|
کدخبر: 153883

زمان نهایی تعیین مزد کارگران در ۱۴۰۰

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با اشاره به اینکه دولت به وظیفه خود که نقش بی‌طرف در تعیین دستمزد است توجه ندارد گفت: در حالی که یک ماه به پایان سال باقی مانده است، دولت و کارفرمایان در تعیین هزینه سبد معیشت تعلل می‌کنند.

ناصرچمنی درباره جلسه فردا کمیته دستمزد گفت: این تشکل هم مانند سایر تشکل‌ها هزینه سبد معیشت را تعیین کرده است، اما به دلیل اینکه فردا جلسه کمیته مزد است از الان درباره اعداد و رقم صحبت نمی‌کنیم.

 وی ادامه داد: در جلسه فردای کمیته دستمزد باید هزینه سبد معیشت مشخص شود. فردا ۲۷ بهمن ماه است و کمیته دستمزد باید هزینه سبد معیشت که کاملاً‌مشخص است و مسئله پیچیده‌ای نیست را مشخص کند، تا بتوانیم به جلسه شورای‌عالی کار ورود کنیم. فرصت زیادی برای بررسی‌های مزد نداریم.

چمنی بیان کرد: از نظر زمانی فرصتی برای طولانی کردن جلسات کمیته دستمزد نداریم. امسال از جمله سال هایی است که با توجه به افزایش هزینه‌ها به راحتی می‌توان هزینه سبد معیشت را احصا کرد. تشکل ما مطابق آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار، هزینه سبد معیشت را به‌دست آورده است، در صورتی که باز هم فردا هزینه سبد معیشت اعلام نشود، تشکل‌های کارگری هزینه سبد معیشتی که بر اساس آمار رسمی محاسبه کرده‌اند را اعلام می‌کنند.

وی افزود: زمانی که در جامعه خط فقر ۱۰میلیون تومان باشد و درآمد کارگران در بهترین حالت ۳ میلیون تومان باشد، مشخص است که با این حقوق چند درصد هزینه هایش را تأمین می‌کند.

شاید بتواند ۳۰درصد هزینه را پوشش دهد. سال گذشته حدود ۴میلیون و ۹۴۰ هزار تومان هزینه سبد معیشت کارگران بود، اما امسال با توجه به افزایش هزینه هایی که داریم، بدون شک هزینه سبد معیشت بیشتر از ۱۰ میلیون تومان است.

امیدواریم دولت به خاطر حساسیت مزدی که وجود دارد، ‌از اتفاقات سال گذشته درس بگیرد و تعیین مزد را به سال آینده موکول نکند، چرا که سال ۱۴۰۰ انتخابات را در پیش داریم و مسئله دشوار تر است.

 امیدواریم یک بار برای همیشه هم که شده، دولت نقش خود را به عنوان بی‌طرف ایفا کند و در فرآیند مزدی به راحتی بتوانیم پیش رویم.

 رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران بیان کرد: اکنون آخر بهمن ماه است و هنوز دولت و وزارت کار تعلل در تعیین هزینه سبد معیشت می‌کنند، نمایندگان مجلس با چند امضا و سوال از معاون اول و وزیرکار می‌توانند به این مسئله پایان دهند اما کاری نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه یک ماه تا پایان سال باقی مانده است گفت: به نظر می‌رسد دولت مانند سنوات قبل می‌خواهد بحث دستمزد را به حاشیه بکشاند.

سال‌های سال است که ماده ۴۱ قانون کار به خوبی اجرا نشده است. دلیل آن هم این است که دولت پای میز مذاکره نیامده است.

دستمزد باید مطابق تورم اعلامی از سوی مراکز رسمی و سبدمعیشت کارگران تعیین شود، توجه به سبد معیشت کارگران طی سال‌های اخیر مورد توجه قرار نگرفته است. امسال سال حساسی برای دستمزد کارگران است.

اگر نتوانیم دستمزد متناسب با تورم و مایحتاج زندگی جامعه کارگری تعیین کنیم، بدون شک شاهد اتفاق بدی در سطح جامعه کارگری خواهیم بود.

نباید دستمزد را به عنوان دستمزد نگاه کنیم، تبعات دستمزد اجتماعی، اقتصادی است. جامعه کارگری با عقب ماندگی مزدی دیگر بیش از این توان مقابله با این همه گرانی و تورم را ندارد.

منبع: تسنیم
  • ناشناس ارسالی در

    چگونه افرادی به پدر خود که زحمت کشیدن انها را بزرگ کردند امروز محتاج انها هستند که حق و حقوق قانونی شان را از محل اندوخته 30 ساله شان بپردازند خیانت میکنند و با دروغ امار غلط به انها خیانت میکنند تا خود مبلغ بیشتری برای بچه هایشان بگیرند و ایا این بچه ها فردا به انها خیانت نمی کنند تمام دست اندر کاران مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی و شورای عالی کار خیانت کارند تاریخ این را از یاد نمی برد همانطور که خدمت دلسوزانه مرحوم فروهر را از یاد نبرد روحش شاد

ارسال نظر