کدخبر: 64785

رکود شدید در بازار خانه‌های لوکس

شیوه تعیین نرخ مسکن در ایران تغییر کرده است و حالا دیگر این محله و منطقه نیست که تنها مولفه تعیین نرخ در بازار نیست.

گسترش‌نیوز - مسکن لوکس حالا جزء جدایی ناپذیر بازار مسکن در ایران است. از لواسان تا اسلامشهر و البته در تهران تا بندرعباس، همه جا واحدها میکونی لوکس و گران نرخ به چشم می‌خورند.

در گذشته زمین مهم‌ترین مولفه در تعیین نرخ مسکن محسوب می‌شد اما در شرایط کنونی این زمین اهمیت خود در این فرآیند را از دست داده است چرا که شکل و شیوه تعیین نرخ مسکن در کشور تغییراتی جدی را تجربه کرده است. تغییر مکانیزم قیمت‌گذاری مسکن ریشه در تغییر شیوه ساخت در ایران دارد، گام برداری به سمت احداث واحدهای لوکس سبب شده است این بازار شاهد چرخشی مهم در این حوزه باشد.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم واحدهای لوکس خالی مانده از کل واحدهای مسکونی خالی مانده در بازار بسیار بالاست به طوری که می‌توان واحدهای مسکونی بحرانی و خالی مانده در ایران را لوکس دانست چرا که نرخ آن بالاتر از قدرت خرید می‌ایستد. تورم مسکن چنان سرعت گرفته است که حتی مسکن مصرفی نیز از دسترس بسیاری از خانوارهای متقاضی خارج شده است اما لوکس‌ها ساز دیگری را در این بازار می‌زنند.

چر بازار مسکن منجمد شد؟

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی و استاندار گلستان معتقد است طبقه‌ای جدید در ایران شکل گرفته است که متقاضی مسکن لوکس، خودروی لوکس و نمادهای اشرافیت و ثروت در ایران است اما همین طبقه در دوره هایی که اقتصاد با بحران روبه‌رو می‌شود تقاضایش را خارج می‌کند، این چنین است که رکود بازار مسکن لوکس از بازار مسکن مصرفی بالاتر است و این واحدهای مسکونی بدون تقاضا مانده و به انجماد بازار مسکن منجر شده است.

این نکته از سوی فعالان بازار مسکن نیز مورد تایید قرار می‌گیرد، فعالان این بازار معتقدند مسکن لوکس در جای جای کشور بی‌مشتری است اما در نقاطی که تجمع مسکن لوکس وجود دارد و شهرک‌سازی خاص شده است، مانند باستی هیلز در لواسان این رکود به چشم نمی‌خورد چون طبقه متقاضی این نوع زندگی به اندازه کافی پول دارد.

راهکار تعیین قیمت

 حسام عقبایی، نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال خبرانلاین که آیا بازار مسکن مصرفی راکد است یا بازار مسکن لوکس گفت: طبیعتا بازار مسکن لوکس با بحرانی جدی روبه‌روست و حجم خرید وف روش کاهش یافته است.

 وی در پاسخ به این سئوال که آیا رکود در برخی مناطق گران تر پایتخت مشهود است یا خیر؟ گفت: نکته مهم اینجاست که شیوه تعیین نرخ ملک تغییر کرده است، پیش تر به واسطه محل قرارگیری یک واحد مسکونی در یک منطقه، نرخ تعیین می‌شد اما امروزه این نوع سازه و امکانات ساختمان است که نرخ را تعیین می‌کند، وقتی ساختمانی باشگاه ورزشی و استخر و سونا و آسانسور اسباب کشی و... دارد نرخ بالاتری برای آن تعیین می‌شود و ساختمان‌های معمولی نیز نرخ پایین تر دارند.

 وی ادامه داد: این ساختمان‌ها در حالی احداث شده است که فعلا پولی برای خریدشان وجود ندارد از این رو با انبوه واحدهای مسکونی خالی مانده روبه‌رو هستیم.

 وی گفت: همین حالا در گران‌ترین منطقه تهران واحدهای مسکونی هست که نرخ هایی دو برابر نرخ عرف منطقه دارد چرا که امکانات این واحدهای مسکونی بسیار بالاست.

 نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در توضیح دلایل بروز این اتفاق گفت: « از دهه ۸۰ الگوی ساخت مسکن تغییر کرده، یعنی واحدهای لوکس بیش از کشش بازار ساخته شدند ولی واحدهای عمومی و مردمی چندان رشد نکردند. به همین دلیل اکنون اغلب واحدهای خالی تهران را واحدهای لوکسی در بر می‌گیرند که نسبت به درآمد عمومی جامعه نرخ بیشتری دارند و تعداد کسانی که می‌توانند صاحب آن شوند کمتر از واحدهایی است که ساخته شده است.»

او در رابطه با نرخ واحدهای مسکونی در محلات مختلف گفت: « در شمال تهران، از شمال شرق تا شمال غرب تقریبا قیمتها یکسان هستند اما این سازه‌های خاص هستند که قیمت‌های بالا دارند. یعنی مثلا واحدهایی با متر ۹۰ میلیون تومان چندان براساس نرخ زمین تعیین نرخ نشدند، بلکه سازه آنها بعلاوه امکانات رفاهی که آنها را لاکچری کرده سبب شده تا نرخ برخی واحدها سر به فلک بکشند. این مهم سبب شده حتی در لواسانات نیز که یک منطقه اطراف تهران است نیز نرخ واحدهای خاص به اندازه مناطق شمالی تهران باشد.»

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تحولات نرخ مسکن در تهران و میزان ریزش قیمت‌ها نیز پاسخ داد: « نرخ واحدهای بزرگ بین ۳۰ تا ۳۵ درصد، واحدهای کوچک ۵ تا ۳۰ درصد و اجاره بها ۱۰ تا ۱۵ درصد کاهش داشتند. با توجه به اینکه فصل نقل و انتقالات در حال اتمام است انتظار داریم روند کاهشی ادامه یابد و در مهرماه میزان کاهش قیمتها ادامه یابد.»

منبع: خبرآنلاین

اخبار مرتبط

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید