کدخبر: 16349

تدوین نقشه راه برای صادرات محصولات چاپ سه بعدی

دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: سند ملی و نقشه راه برنامه راهبردی فناوری ساخت افزایشی را برای تعیین نقشه راه تا سال ۱۴۰۵ برای تامین نیاز داخل و صادرات ترسیم کردیم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری گسترش، محمود مهرداد شکریه در گردهمایی فعالان صنعت سخت افزایشی (چاپ سه بعدی) با بیان اینکه فناوری چاپ سه بعدی به دهه ۱۹۸۰ میلادی در دنیا بر می گردد، گفت: با وجود اینکه دنیا چند دهه تجربه استفاده از این فناوری را دارد اما برای ایران جزو فناوری های جدید به شمار می رود.

وی افزود: امید می رود با حمایت دولت؛ توسعه و استفاده از این فناوری با شتاب و سرعت بیشتری نسبت به گذشته دنبال شود.

شکریه با بیان اینکه تدوین سند و نقشه راه ساخت افزایشی یکی از اقدامات ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته است، گفت: برخی اعتقادی به ترسیم نقشه راه ندارند در حالی که وجود اسناد مسیر را برای رسیدن به اهداف در دوره های زمانی مختلف مشخص خواهد کرد.

وی افزود: از این رو یکی از اقدامات مهم ستاد در سال ۹۵،تدوین این سند و ترسیم نقشه راه از سال ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۵بود که به زودی این سند و نقشه راه آن همچنین بررسی وضعیت دیگر کشور ها در حوزه چاپ سه بعدی در قالب کتاب منتشر خواهد شد.

به گفته شکریه، با انتشار این اطلاعات می توان فعالیت ها را هم راستا با فعالیت دیگر کشور ها شکل داد زیرا اکنون ظرفیت های فراوانی برای گسترش فعالیت های این حوزه وجود دارد.

دبیر ستاد توسعه فناوری های مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهارکرد: از دیگر اقدامات این ستاد؛ برگزاری نخستین رویداد iran3dshow در اردیبهشت سال جاری بود که ۳۱ غرفه در این نمایشگاه مربوط به چاپ سه بعدی بود و در حوزه های سرویس و خدمات و تولید کنندگان مواد اولیه نیز شرکت کرده بودند. این اقدام خوبی بود که نشان دهیم این صنف زنده است.

وی دیگر اقدام مهم این ستاد را تشکیل انجمن صنفی دانست و گفت : معمولا NGO ها مراکز اتاق فکر برای بخش خصوصی به شمار می روند بنابراین اولین جلسه برای تشکیل این انجمن مرداد امسال با حضور ۳۰ شرکت برگزار شد و با انتخاب ۹ نماینده از شرکت ها و ۱ نماینده از ستاد هیات امناء، این انجمن شکل گرفت تا بتوان از طریق این انجمن به توسعه فعالیت های تجاری پرداخت.

شکریه تاکید کرد : مراکز تحقیقاتی این صنف نیز باید به فکر تشکیل انجمن باشند. وی به برنامه های آتی این ستاد اشاره کرد و گفت : معرفی برنامه ملی ساخت افزایشی از جمله برنامه های آتی است. براساس پیش بینی ها؛ اگر طبق این برنامه پیش نرویم در آینده مجبور به واردات خواهیم شد این در حالی است که با برنامه ریزی دقیق می توان علاوه بر تامین نیاز داخل به فکر صادرات هم باشیم.

شکریه تصریح کرد: تلاش داریم با گسترش روابط خارجی برخی از فناوری های این صنعت را بومی کنیم برای این منظور دوره های آموزشی i3di را برای کل کشور مد نظر قرار داده ایم تا بتوان آموزش های لازم را به فعالان این حوزه بدهیم و ارتباط با شرکت های خارجی را برای آنها فراهم کنیم و در پایان دوره مجوز بین المللی کاربری چاپ سه بعدی به آنها اعطاء کنیم.

وی به چالش های پیش روی این حوزه اشاره کرد و افزود: نیاز به توسعه بازار از طریق خلاقیت و نوآوری، رقابت با خارجی ها، ارتباط شرکت ها با دانشگاه ها و ورود به عرصه صادرات از جمله چالش های این فناوری هستند.

اخبار مرتبط

1000 کاراکتر باقیمانده است


آخرین اخبار

یکشنبه, 03 تیر 1397 - 21:10
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 20:56
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 19:12
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 18:41
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 15:40
یکشنبه, 03 تیر 1397 - 11:29