دوربین سلفی اپل به زیر نمایشگر می‌رود؟

احتمال می‌رود که آیفون ۲۰۲۰ از نمایشگر تمام صفحه و دوربین زیر نمایشگر استفاده کند. بدون شک، نمایشگر‌های بریده در انواع اسمارتفون‌هایی که امروز شاهد حضور آنها در بازار هستیم، توسط اپل و آیفون X بنیان‌گذاری شده است.

گسترش‌نیوز: هم‌چنین، عرضه دوربین‌های سلفی زیر نمایشگر، دوربین‌های پاپ‌آپ و چرخشی نیز نشان می‌دهند که کمپانی‌های تولید‌کننده تلفن‌های هوشمند به دنبال راه‌حلی برای پنهان نگه‌داشتن دوربین سلفی دستگاه و استفاده کامل از نمایشگر هستند. تاکنون نیز این شرکت‌ها راه‌حل‌های خوبی را برای پنهان کردن لنز سلفی انتخاب کرده‌اند و همین راه‌حل‌ها موجب خاص شدن برخی از اسمارتفون‌ها و حتی افزایش نرخ آنها نیز شده است.

به احتمال زیاد می‌توان گفت که آخرین فصل سریال “نمایشگر‌های تمام‌صفحه” درحال پخش بوده و شرکت‌های زیادی در این زمینه مشغول ارائه محصولات و فناوری‌های جدیدی برای استفاده کامل از نمایشگر تلفن همراه هستند. فناوری‌ها و تصمیمات این کمپانی‌ها در برخی از محصولاتشان موجب زیبایی آن محصول و در برخی دیگر به علت آگاه نبودن به پدیده زیبایی‌شناسی تا حدودی باعث شکیل نشدن اسمارتفون شده است.

dorbingoshi042302.jpg

استفاده از روش‌های مختلف برای پنهان‌کردن دوربین به‌منظور بهره‌وری کامل از نمایشگر تلفن

آخرین فناوری و راه‌حلی که برای پنهان کردن دوربین سلفی یا اصلی درنظر گرفته شده بود، توسط شرکت چینی اوپو به اجرا درآمد. این کمپانی با قراردادن لنز سلفی در زیر نمایشگر و دیده‌نشدن آن توانست نظرات زیادی را به خود جلب کند. نکته جالب لنز سلفی این تلفن، استفاده از تمامی بخش‌های نمایشگر گوشی بدون ایجاد مزاحمت توسط لنز است. فناوری دوربین زیرنمایشگر (Under-screen Camera) توسط اوپو در نمایشگاه MWC شهر شانگهای به نمایش عموم درآمد. هرچند که نمایش این قابلیت به عنوان یک نمونه اولیه از فناوری USC (Under-screen Camera) در این نمایشگاه عرضه شده است.

تلاش‌های اوپو برای پنهان‌کردن لنز سلفی تلفن‌های هوشمند بسیار ستودنی است، اما باید نکته‌‌ای را درباره این فناوری در نظر گرفت؛ درهنگام استفاده از لنز سلفی نمی‌توان بخش فوقانی نمایشگر را که به اشغال لنز درآمده است استفاده کرد. البته در حالت عادی می‌توان از بخش بالایی آن استفاده کرد.

dorbingoshi042301.jpg

دوربین چرخشی گلکسی A۸۰

به‌هرحال باید گفت مهندسان شرکت اوپو به قدری در کار خود تخصص پیدا کرده‌اند که توانایی استفاده از الگوریتم‌های پس‌پردازشی برعلیه محدودیت‌های فیزیکی (مانند یک سنسور دوربین) را دارند. آنها قادر هستند تا از این فناوری در لایه‌های زیرین نمایشگر‌های حساس امروزی بهره ببرند، اما نمی‌توان مطمئن بود که مسیر درستی را انتخاب کرده‌اند یا خیر.

حتی اپل نیز چنین پتنت‌هایی را ثبت کرده و سامسونگ درحال کارکردن برروی این فناوری است. ما اعتقاد داریم که دوره طلایی نوآوری در اسمارتفون‌ها را با تلف کردن وقت خود برروی پنهان کردن لنز دوربین‌ها از دست خواهیم داد و نسبت به استفاده از فناوری‌های بیهوده و گران‌قیمت توسط این شرکت‌ها دلسرد شده‌ایم.

احتمال عرضه آیفون ۲۰۲۰ توسط فناوری‌های مربوط به لنز‌های زیرنمایشگر

گزارشات اخیر نشان می‌دهند که حداقل یکی از مدل‌های آیفون ۲۰۲۰ اپل از راه‌حل‌های مربوط به فناوری تمام صفحه استفاده می‌کند. به‌نظر می‌رسد که در این مدل از آیفون هیچ خبری از بریدگی و سوراخ صفحه‌نمایش وجود نخواهد داشت.

تحلیلگران موسسه Credit Suisse با بررسی‌های خود در بازار ابزار‌های تشخیص هویت بیومتریک احتمال می‌دهند که اپلی‌ها در سال ۲۰۲۰ از اسکنر اثرانگشت یکپارچه با نمایشگر استفاده خواهند کرد تا کاربران نیاز کمتری به بهره‌مندی از ابزارهای تشخیص چهره داشته باشند. در همین رابطه می‌توان احتمال داد که دوربین زیرنمایشگر نیز در این محصول اپل قرار داده شود.

همچنین، گزارش‌های جدید از اپل نشان می‌دهند که این شرکت به‌طور بی‌وقفه درحال انجام آزمایشاتی مربوط به طراحی آیفون‌های سال بعد است. تحلیلگران معتقدند که باتوجه به احتمال حذف بخش بریدگی بالای نمایشگر آیفون‌ ۲۰۲۰ سنسور‌های مجاورتی و حتی دوربین سلفی هم به احتمال زیاد در زیر نمایشگر تعبیه می‌شوند. البته این امر نیز اپل را با چالش‌های خاص خود مواجه می‌کند و کوپرتینو‌نشین‌ها باید به دنبال یک راه‌حل مطمئن و کارآمد برای آن باشند.

به اعتقاد ما، اگر شرکت‌های بزرگی مثل اپل، سامسونگ، ال‌جی و هواوی برروی سایر روش‌ها به منظور تعبیه دوربین‌ زیر‌‌نمایشگر تمرکز بیشتری داشته باشند، می‌توان گفت که این کمپانی‌ها به بلوغ فکری رسیده‌اند و قصد تحمیل یک فناوری جدید، بیهوده و گران‌قیمت را به مشتریان خود ندارند.

منبع: ‌ای تی رسان

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید