اینفوگرافی / ویژگی‌های پهپاد جاسوسی آمریکا

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز یک فروند پهپاد جاسوسی متعلق به نیروی دریایی امریکا را هدف قرار داد که در این گزارش به بررسی ویژگی‌های آن پرداخته می‌شود.

گسترش‌نیوز: صبح امروز (پنجشنبه) بود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از هدف قرار دادن یک فروند هواپیمای بدون سرنشین امریکایی بر فراز استان هرمزگان بعد از تجاوز به حریم هوایی ایران خبر داد.

pahpad01.jpg

ارتش امریکا دقایقی بعد با صدور بیانیه‌ای بدون تکذیب واقعه و البته ضمن تایید هدف قرارداده شدن این پهپاد توسط نیروهای ایرانی اعلام کرد این هواپیمای بدون سرنشین که از مدل «تریتون MQ-۴C» است هنوز وارد حریم هوایی هرمزگان نشده و برفراز تنگه هرمز نزدیک ایران ساقط شده است.

اما این پهپاد تریتون MQ-۴C که متعلق به نیروی دریایی امریکا است، چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی داشته، چگونه و در کجا هدف قرار داده شده است؟

پهپاد «تریتون MQ-۴C» ساخته کمپانی نظامی «نورثروپ گرومن» در ایالت ویرجینای امریکا، مدل پیشرفت سری هواپیماهای بدون سرنشین موسوم به «گلوبال هاوک» است که به‌صورت ویژه مقاصد اطلاعاتی، شناسایی و جاسوسی برفراز اقیانوس و مناطق ساحلی طراحی شده است.

این پهپاد امریکایی مجهز به حسگرهای ۳۶۰ درجه، سیستم‌های ضد یخ‌زدگی (به دلیل پرواز در ارتفاع بالا) و محافظت در برابر صاعقه است. نیروی دریایی امریکا نخستین نیروی مسلحی بود که عملیاتی کردن این هواپیمای بدون سرنشین را آغاز کرد.

پهپاد تریتون MQ-۴C توانایی عملیات ۲۴ ساعته (در هر بار بلند شدن) و پرواز در ارتفاعی بالاتر از ۱۶ کیلومتر با برد عملیاتی بیش از ۱۵ هزار کیلومتر را دارد. تولید هر فروند از این پهپادها برای کمپانی نورثروپ گرومن حدود ۱۸۰ میلیون دلار هزینه به‌دنبال دارد.

نیروی دریایی امریکا ۶۸ فروند از این پهپادها را سفارش داده که یک فروند از آنها توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از تجاوز به حریم هوایی ایران ساقط شد.

شرکت نورثروپ گرومن از سال ۲۰۱۲ کار تحقیقات و توسعه روی مدل پیشین این پهپاد یعنی گلوبال هاوک RQ-۴ (ساخت سال ۱۹۹۸) را آغاز کرد تا با ارتقای توانایی ضد یخ‌زدگی این پهپاد، آن را برای عملیات بر فراز دریاها و اقیانوس‌ها آماده کند.

پهپاد جدید که MQ-۴C نام‌گذاری شد در اواخر سال ۲۰۱۵ عملیاتی شده و در می‌۲۰۱۸ رسما به خط وظیفه در نیروی دریایی ارتش ایالات متحده ملحق شد. هزینه کلی برنامه تحقیق و توسعه این پهپاد حدود ۱۳ میلیارد دلار برآورد شده است.

تغییراتی که در مدل گلوبال هاوک داده شد تا تریتون متولد شود، شامل تقویت بدنه و بال‌های هواپیما برای تاب‌آوردن شرایط جوّی برفراز اقیانوس، اضافه کردن سامانه‌های ضد یخ‌زدگی و محافظت در برابر برخورد صاعقه می‌شود. شعار شرکت نورثروپ گرومن برای ساخت این پهپاد «کوچک کردن اقیانوس‌های جهان» است.

پهپاد تریتون به دلیل پرواز در ارتفاع بالا، در معرض یخ‌زدگی شدید (نسبت به دیگر مدل‌های هواپیمای بدون سرنشین) قرار دارد اما قابلیت‌های مذکور به این پهپاد کمک می‌کند تا بدون مشکل برای عبور از لایه‌های ابرها و جهت داشتن دید بهتر نسبت به کشتی‌ها و اهداف دریایی، ارتفاع کم کند.

در سال ۲۰۱۸ نخست‌وزیر استرالیا اعلام کرد که شش فروند از این پهپادها را برای مصارف شناسایی شناورهای دریایی و همچنین یافتن پناهجوهایی که در خطر غرق شدن در دریا هستند، از امریکا خریداری کرد. کشورهای هند و آلمان نیز درخواست خرید پهپادهای تریتون را به امریکا ارسال کرده‌اند.

 روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «در نخستین ساعات بامداد امروز (پنجشنبه ۳۰ خرداد) یک فروند پهپاد جاسوسی "گلوبال هاوک" امریکا بعد از تجاوز به حریم سرزمینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه روبه‌روی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت و سرنگون شد». (+) بر این اساس، این پهپاد با آتش سامانه پدافند موشکی «سوم خرداد» نیروی هوافضای سپاه مورد هدف قرار گرفته و ساقط شد.

منبع: فارس

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید