نخستین قایق خورشیدی جهان ساخته شد + عکس

پژوهشگران دانشگاه ییل با همکاری بخش اداره بهداشت ساحل شرقی امریکا نوعی قایق پمپی ساختند که انرژی موردنیاز خود را از نور خورشید تامین می‌کند.

گسترش‌نیوز: این قایق پمپی ۷.۶ متری که از جنس آلومینیوم ساخته شده و برای جمع آوری فضولات از سایر قایق‌ها کاربرد دارد، به پنل‌های خورشیدی مجهز است که انرژی الکتریکی را درون باتری هایی ذخیره می‌کنند تا برای راه‌اندازی موتورهای قایق و پمپ تخلیه فضولات مورد استفاده قرار گیرد.

نیروی محرکه این قایق توسط دو موتور Torqeedo Cruise ۴.۰ تامین می‌شود که انرژی موردنیاز خود را از چهارباتری لیتیومی Torqeedo Power ۴۸ به‌دست می‌آورند. این باتری‌ها توسط ۸ پنل خورشیدی ۱۰۰ واتی شارژ می‌شوند که روی سقف قایق نصب شده و برای هر باتری ۴۰۰ وات توان الکتریکی تامین می‌کنند.

محققان امیدوارند این فناوری جدید که امکان جایگزینی موتورهای احتراقی و آلاینده قایق‌های تجاری را با موتورهای الکتریکی فراهم می‌کند، به زودی به صورت عمومی در صنعت قایقرانی مورد استفاده قرار گیرد.

درحال‌حاضر این قایق الکتریکی توسط سازمان غیر انتفاعی Coastal Tide Marine Services، در قالب قراردادی با شهرداری برنفورد و اداره بهداشت ناحیه ساحل شرقی به منظور تخلیه فضولات سرنشینان از قایق‌های تفریحی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع: ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید