در پی انتشار خبر مسدودسازی فیلترشکن‌ها

کاربران به آقای وزیر پشت کردند+ تصاویر

انتشار خبر مسدود‌سازی فیلترشکن‌ها از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منجر به واکنش شدید کاربران در فضای مجازی شد.

گسترش نیوز: بعد از ظهر روز گذشته خبری منتشر شد که فضای مجازی را به واکنش واداشت. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با بیان اینکه 'بسیاری از فیلترشکن‌ها کاربرد ضدامنیتی دارند و نوعی باج افزار به شمار می‌روند'، گفت، فراگیر شدن فیلترشکن‌ها تبعات زیادی دارد و به همین دلیل کار بستن آنها را شروع کرده‌ایم.

انتشار این خبر به نقل از آذری جهرمی باعث شد تا صدای اعتراض کاربران در فضای مجازی بلند شود. برخی از کاربران توییتر فارسی با هشتگ، برخی دیگر با منشن و دسته سوم با بلاک کردن اکانت آقای وزیر اعتراض خود را نشان دادند. ساعاتی بعد آذری جهرمی در پاسخ به اعتراضات بالاخره سکوت خود را شکست و پاسخ خود را در اینستاگرام منتشر کرد.

jahromi4.jpg

jahromi2.jpg

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به اعتراضات در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «امروز خبرنگاری از دلایل اعمال محدودیت بر فیلترشکنها پرسید، در پاسخ به این نکات اشاره کردم:

۱. یکی از دلایل مخالفت دولت با اعمال محدودیت کلی بر پیام رسانها فراگیر شدن فیلترشکنها بود.

۲. اگر ظنی بر ارتباط برخی پیام‌رسانها مثل تلگرام با سرویسهای اطلاعاتی وجود داشت، در مورد برخی فیلترشکنها این ارتباط دیگر ظن نیست بلکه یقین است و بودجه برخی از آنها مستقیما از طرف دولت امریکا تامین می‌شود. بنابراین اکنون با فراگیر شدن فیلترشکنها که قابل پیش‌بینی بود، شرایط نامناسبتری رخ داده است.

۳. در سیاست‌های اعلامی دولتهای متخاصم با مردم ایران، راهکارهایی برای فراگیر شدن فیلترشکن‌ها در ایران مطرح و پیگیری شده است. عدم تدبیر برای همراهی مردم در تصمیماتی که برای فضای مجازی اتخاذ می‌شود، عملا باعث ترویج فیلترشکن‌ها و در نتیجه تقویت برنامه‌های متخاصمین است.

۴. جدا از این دسته فیلترشکنها، دسته‌ای دیگر نیز باج افزار و بدافزار هستند و در زمانیکه زندگی روزمره مردم در فضای مجازی شکل گرفته، تهدید بزرگی برای امنیت آنها مطرح می‌شود.

۵. اختلاف نظر در مسئولان و نارضایتی جمعی از مردم اکنون تهدید بزرگتری را برای امنیت فضای مجازی فراهم کرده که نمیتوان از کنار آن به راحتی گذشت و باید برای آن چاره جدی اندیشید.»

گفتنی است گه اکانت منسوب به محمد جواد آذری جهرمی که تا پیش از ظهر دیروز ۵۷ هزار دنبال‌کننده داشت در کمتر از ۲۴ ساعت به رقمی حدود ۵۲ هزار و ۶۰۰ دنبال‌کننده رسیده است.

jahromi01.jpg

 

jahromi3.jpg

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید