بلایی که هم سر رونالدو آمد، هم سر رئال مادرید!

آمار موید است جدایی کریستیانو رونالدو از رئال مادرید، به ضرر هر دو طرف بوده است.

گسترش‌نیوز: ستاره پرتغالی و ۳۴ ساله در لباس رئال مادرید تقریبا همه ساله در بین نامزدهای مرد سال قرار داشته و از شانس زیادی برای فتح این عنوان برخوردار بوداما پروژه مهاجرت به تورین باعث شد وی تقریبا در اواسط سال شانسی برای قرار گرفتن در بین سه نامزد پایانی نداشته باشد.

از آن سو و علیرغم درخشش کریم بنزما، رئال مادرید نیز به خاطر از دست دادن بهترین گلزن تاریخ متحمل ضرر فراوانی شد.

از ابتدای فصل ۱۴-۲۰۱۳ تا پایان فصل قبل، رئال مادرید ۷۸۴ بار موفق به باز کردن دروازه رقبا شده بود که ۲۴۹ گل و تقریبا ۳۲ درصد گل‌ها به ستاره پرتغالی اختصاص داشت و کهکشانی‌ها به طور میانگین در هر فصل حدود ۱۵۶ گل به ثمر می‌رساندند.

اما این رقم و در فاصله ۵ بازی مانده به پایان فصل، به ۱۰۴ گل در همه رقابت‌ها تقلیل پیدا کرده که این کمترین رقم از فصل ۱۵-۲۰۱۴ و آخرین سالی است که رئال مادرید موفق به فتح جام معتبری نشده بود، می‌باشد و این آمار موید آن است که درخشش رونالدو چه تاثیر شگرفی در موفقیت این تیم داشت.

از مجموع ۱۳۷ شانس مسلم گلزنی ایجاد شده، رئال مادرید آمار قابل توجه ۸۳ موقعیت از دست رفته را در فصل جاری به ثبت رسانده که در این میان گرت بیل به تنهایی ۲۸.۵ درصد و ۶ موقعیت از ۱۵ فرصت بسیار خوب گلزنی را از دست داده است.

رونالدو متخصص درخشش در لیگ قهرمانان است و در این تورنمنت نبود او در ترکیب رئال مادرید نمود بیشتری داشته است. در ۸ بازی اروپایی این فصل، قوهای سپید تنها موفق به زدن ۱۴ گل شده و تنها ۲۸ درصد موقعیت‌های مسلم این تیم تبدیل به گل گشت که اینجا نیز گرت بیل با از دست دادن ۶ موقعیت بدون زدن حتی یک گل، رکورددار ناکامی بوده است.

سهم درخشش کریستیانو رونالدو در قهرمانی‌های متوالی کهکشانی‌ها در لیگ قهرمانان مادرید بزرگ بود و شاید اگر او نبود، جام‌های رئال مادرید از ۹ به ۱۳ افزایش پیدا نمی‌کرد. ستاره پرتغالی در ۷۰ بازی آخر خود در اروپا با لباس سفید رئال مادرید، ۷۰ بار گلزنی کرد و میانگین فوق العاده ۵۵.۷ درصد تبدیل شانس به گل را به ثبت رساند که البته در فصل ۱۴-۲۰۱۳، این رقم تا ۶۶.۷ درصد نیز افزایش یافت.

اما جدایی از رئال مادرید برای رونالدو نیز زیان بار بود. وی در ۳۹ بازی فصل جاری موفق به زدن ۲۶ گل برای یوونتوس شده و این در حالیست که ستاره پرتغالی در بدترین فصل خود در مادرید حداقل ۴۲ گل زده بود و در فصل ۱۳-۲۰۱۴ این تعداد تا ۶۱ گل نیز افزایش یافته بود.

البته این افت آمار گلزنی تنها تقصیر رونالدو نبوده زیرا موقعیت‌های گلزنی او از ۱.۲ موقعیت در هر بازی در مادرید به ۰.۶ در تورین کاهش یافته و این نشان می‌دهد جدایی ستاره پرتغالی به ضرر هر دو طرف بوده است.

منبع: ورزش سه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید