دست رد عراق به سینه ترامپ درباره ایران

روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی اعلام کرد عراق درخواست دولت امریکا را برای توقف خرید انرژی از ایران رد کرد.

گسترش نیوز - بنا به نوشته نیویورک تایمز دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا عراق را تحت فشار قرار داده تا خرید انرژی را از همسایه خود ایران که تنها تامین‌کننده خارجی انرژی این کشور است، متوقف کند و همین مسئله باعث ایجاد تنش میان واشنگتن و بغداد شده است.

naftkeshkara.jpg

مخالفت عراق با درخواست واشنگتن بیش از پیش ترامپ را از هدفش برای همراه کردن دیگر کشور‌ها با خود برای تحریم ایران، پس از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، موسوم به برجام دور می‌کند. پیش از این نیز کشور‌های اروپایی اعلام کردند به دنبال ایجاد یک مکانیسم مالی برای حفظ روابط تجاری با ایران علیرغم تحریم‌های واشنگتن هستند.

 

نیویورک تایمز یادآور شد مقامات امریکا به دنبال آن هستند تا عراق خرید برق و گاز طبیعی را از تهران متوقف کند، در حالیکه بغداد برای تامین بخش عمده‌ای از نیاز انرژی خود به واردات از ایران وابسته است.

 

تنش میان بغداد و واشنگتن پس از آن بالا گرفت که در سوم فوریه ترامپ اعلام کرد نیرو‌های امریکایی در عراق باقی می‌مانند تا حواسشان به ایران باشد. برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق در واکنش گفت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا از بغداد اجازه نگرفته است تا نیرو‌های امریکایی در خاک عراق ایران را زیر نظر بگیرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان