چین آمریکا را «باج‌گیر تجاری» خواند

به دنبال هشدار وزارت بازرگانی امریکا به چین مبنی بر اینکه پکن فشارهای تجاری واشنگتن را برنمی‌تابد سخنگوی وزارت خارجه این کشور نیز امریکا را یک «باجگیر تجاری» نامید.


گسترش نیوز: «هوا چون اینگ» در مصاحبه مطبوعاتی در پکن به خبرنگاران داخلی و خارجی گفت «امریکا به دنبال زورگویی و باج‌گیری در عرصه تجارت است».
وی گفت ما تسلیم نمی‌شویم چین هر تدبیر مقابله‌جویانه ضروری را برای رویارویی با امریکا در جنگ تجاری اتخاذ و از منافع شرکت‌ها و مردم حراست می‌کند.
این سخنگو تصریح کرد امروز جنگ بین یک‌جانبه‌گرایی با چندجانبه گرایی، قدرت با قانون و نبرد یک‌جانبه‌گرایی تجاری حمایتی با تجارت آزاد شروع شده است.
وی تاکید کرد دولت چین با جامعه بین‌المللی برای مقابله با یک‌جانبه‌گرایی امریکا و حفاظت از مقررات و ضوابط بین‌المللی و چندجانبه گرایی تجاری همکاری می‌کند.
صندوق بین‌المللی پول، سازمان تجارت جهانی و مسئولان بانک‌های اروپایی و شماری دیگر از نهادهای مالی و بانکی دنیا نسبت به جنگ تجاری امریکا علیه چین، ابراز نگرانی کرده‌اند.
سخنگوی وزارت خارجه چین گفت بازی «مجموعه صفر» با ذهنیتی که اکنون دولت امریکا دارد، هرگز باعث پیروزی این کشور در نبرد تجاری نمی‌شود.
'هوا' گفت کشورهای دنیا در عین اینکه استقلال دارند در زمینه اقتصادی و تجاری با یکدیگر یک نظام واحد تشکیل داده و ارتباطات ناگسستنی دارند و این نبردها هرگز پیروزی برای یک‌طرف نخواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه دوسوم کالاهای چین را مؤسسات خارجی در این کشور تولید می‌کنند، گفت: امریکا با این اقدام نه فقط به طرف جهان بلکه به سمت خود نیز تیراندازی و با این رفتار غیرعاقلانه خود را بی‌اعتبار می‌کند.
سخنگوی وزارت خارجه چین از جامعه بین‌المللی خواست تا برای حراست از چندجانبه گرایی و تجارت آزاد و مقررات بین‌المللی تجاری، به طور یکپارچه با یک‌جانبه‌گرایی واشنگتن مقابله کنند.
امریکا بعد از اعمال ۳۴ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای چین، اعلام کرده در حال تهیه فهرستی از هزاران قلم کالاهای وارداتی از چین به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار است تا روی آنها ۱۰ درصد تعرفه اعمال کند.

منبع: ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید