نفت در سقف ماهانه آرام گرفت

قیمت نفت در آخرین معاملات روز گذشته بازارهای جهانی پس از یک جهش قابل توجه هفتگی، در بالاترین سطح قیمتی ۴۵ روز گذشته به کار خود پایان داد اما افزایش روزافزون تولید نفت از سوی امریکا، مجال رشد بیشتر نرخ طلای سیاه را گرفت.

گسترش‌نیوز: نرخ انواع نفت خام پس از دو هفته نزول، سرانجام با جهشی قابل ملاحظه در هفته گذشته روبه‌رو شد. بدین ترتیب شاخص نفت برنت با رشد ۲.۳۵ دلاری نسبت به معاملات دوشنبه گذشته در محدوده ۶۶ دلار و ۷۲ سنت به کار خود پایان داد و همچنان در بالاترین سطح قیمتی ماهانه ایستاد.

همچنین هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدییت با رشد ۲.۵ دلاری نسبت به معاملات ابتدای هفته در نرخ ۶۰ دلار و ۲۱ سنت آرام گرفت.

naftmahanee.jpg

هفته گذشته خبر تعطیلی سکوهای نفتی امریکا در خلیج مکزیک برای آمادگی طوفان حاره‌ای مکزیک سبب افت نسبی عرضه در بازار شد. به گفته دولت امریکا، حدود ۵۹ درصد یعنی ۱.۱ میلیون بشکه از تولید روزانه امریکا در خلیج مکزیک به دلیل در پیش بودن طوفان متوقف شده است.

همچنین یک کارشناس نفتی در امریکا بیان کرده است: «توقف تولید نفت در خلیج مکزیک تا حدی نرخ نفت را بالا برده است اما باید دید که آیا طوفان بری به یک سیل گسترده منجر می‌شود که بر بخش پالایشگاهی لوئیزیانا تاثیر بگذارد یا نه.»

در نتیجه آثار این طوفان بر سیستم پالایشگاهی مستقر در خلیج مکزیک بسیار تعیین‌کننده خواهد بود. البته یکی دیگر از دلالیل تقویت قیمت‌ها در بازارهای جهانی، گزارش غیر منتظره EIA از افت ذخایر نفتی امریکا بود.

در هر حال به عقیده تحلیلگران مسائل نفتی، تا زمانیکه سایه افزایش عرضه نفت خام از سوی امریکا بر سر تقاضای نفت سنگینی کند، نمی‌توان نسبت به پایداری جهش قیمت‌ها در بازارهای جهانی امیدوار بود. البته مسئله متزلزل بودن صعود قیمتی طلای سیاه به دلیل فرسایشی شدن جنگ تعرفه‌ای میان دو قدرت بزرگ اقتصادی یکی دیگر از فاکتورها تهدید‌کننده سمت تقاضا است.

منبع: اقتصاد آنلاین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید