ایران از کاهش تولید نفت، معاف شد

 ایران، ونزوئلا و لیبی از کاهش تولید نفت معاف شدند.

گسترش‌نیوز: اجلاس وزارتی اوپک این بار در شرایطی برگزار می‌شود که بازار جهانی نفت حالا کم کم مزه تحریم نفتی ایران را در کام خود احساس می‌کند.

zangenah.jpg

 این تنها تحریم ایران نیست که کام بازار جهانی نفت را تلخ کرده است، دخالت امریکا در اوپک موجودیت این سازمان که در میانسالی به سر می‌برد را با خطری جدی روبه‌رو کرده است.

 هر چند قطر اعلام کرده درخواست جدایی‌اش از این سازمان ربطی به مسائل سیاسی ندارد و اتفاقا به دلیل آنکه حرفی برای گفتن در این سازمان ندارد، خواستار خداحافظی است اما تحرکات امریکا و عربستان به خوبی نشان می‌دهد تداوم این روند موجودیت ائوپک را با علامت سئوال بزرگی مواجه خواهد ساخت.

 روزها سخت‌تری در پیش است؟
اگر مسئله اوپک در شرایط کنونی و بدون نگاه به آینده مبهم آن مورد بررسی قرار گیرد، انچه رخ داد نفع ایران را به همراه داشته است. زنگنه در دو روز گذشته در مصاحبه با رسانه‌های بین‌المللی تاکید کرد که کاهش تولید حتی یک بشکه نفت خط قرمز ایران است و حالا ان طور که رویترز اعلام کرده است خبری از کاهش نخواهد بود.

امریکا درباره هرگونه کاهش تولیدی که از سوی اعضای اوپک موافقت شود نگران بوده و از این واهمه دارد که این اقدام به همراه تحریم‌ها علیه ایران، عرضه را محدود کرده و باعث افزایش قیمت‌های جهانی نفت و آسیب دیدن مصرف‌کنندگان امریکایی شود.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا، با نشان دادن نگرانی شدید خود برایان هوک، نماینده امور ایران در وزارت خارجه امریکا را روز چهارشنبه برای گفت‌وگو با خالد الفالح به وین فرستاد.

با این حال اوپک بررسی کاهش تولید به میزان ۵۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت را در دستور کار بررسی قرار داد و تاخیر در اعلام تصمیم نرخ جهانی نفت را نیز با کاهش مواجه کرد. کاهش تولید با هدف مدیریت بازار و پیشگیری از سقوط بیشتر نرخ نفت در دستور کار قرار دارد.

آن گونه که خبرهای رسیده نشان می‌دهد کاهش تولید اتفاق می‌افتد و داستان تنها به اوپک محدود نمی‌شود. عصر امورز غیر اوپکی‌ها به رهبری نواک، وزیر انرژی روسیه با اوپکی‌ها وارد مذاکره می‌شوند تا روشن شود که میزان توافق چقدر است.

 نواک قبل از حضور در وین با پوتین، رایزنی کرده است. حالا بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که اوپک نه در معرض آزمون برای چگونگی رفتار با یکی از مهم‌ترین اعضا و بنیانگذاران، یعنی ایران که در معرض امتحانی در باب ماندگاری موجودیت یا تن دادن به عدم موجودیت است.

 اهمیت فوق العاده ایران در بازار جهانی و موجودیت و ماندگاری اوپک از سوی دیگر این اجلاس را زیر ذره بین رسانه‌ها و تحلیلگران بین‌المللی قرار داده است.

نکته اما این است که بیژن زنگنه در پی انتشار خبر معافیت ایران از کاهش سهم تولید اوپک گفته است: «تاعصر صبر کنید که جلسات تمام شود. ایران نیازی به اسثنا شدن و معافیت ندارد. ما سهمیه تولیدمان را کاهش نمی‌دهیم».

منبع: خبرآنلاین

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید