اسفهبدی خبر داد

تخفیف ۵۰ درصدی دولت به شرکت کنندگان در نمایشگاه‌های بین المللی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دولت ۵۰ درصد ارز مورد نیاز شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را تقبل می‌کند.

گسترش نیوز: حسین اسفهبدی امروز (چهارشنبه) افزود: شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران نیمی از ارز مورد نیاز شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را به عنوان مشوق جدید پرداخت می‌کند.

ESFAHBOD.jpg

وی ادامه داد: قرار است این ارز در سه نمایشگاه بین‌المللی آینده که ۲ مورد آن در پاکستان و یکی دیگر در قطر برگزار می‌شود، به متقاضیان پرداخت شود.

مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی اضافه کرد: هدف آن است که حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی برای افراد و شرکت‌ها از صرفه اقتصادی برخوردار باشد و بتوانند در کشورهای مقصد به اقدام هایی مانند بازاریابی، امضای قرارداد، راه‌اندازی دفتر یا شریک یابی دست بزنند.

اسفهبدی گفت: اکنون شرکت‌های خارجی زیادی با مشارکت ایرانی‌ها به فعالیت مشغولند و حتی تولیداتشان صادر می‌شود؛ شرکت‌های مشترکی با سهم مشخص از مالکیت ۲ طرف ثبت شده که تامین فناوری بر عهده خارجی هاست و طرف ایرانی مسوولیت تامین مکان، نیروی انسانی و سرمایه ریالی را بر عهده دارد و دولت نیز این سرمایه‌گذاری را تضمین کرده است.

وی بیان کرد: با تصویب دولت، خارجی‌ها می‌توانند سهم درآمدی خود را از کشور خارج و به مقاصد دیگر منتقل کنند.

سال ۱۳۹۵ چهار هزار میلیارد ریال شامل سه هزار میلیارد ریال مشوق‌های صادراتی و یک هزار میلیارد ریال کمک در قالب سود بانکی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شد اما در پایان آن سال، به دلیل محدودیت منابع فقط ۵۰۰ میلیارد ریال از آن در اختیار صادرکنندگان قرار گرفت.

به گفته مجتبی خسروتاج، رییس سازمان توسعه تجارت سال ۱۳۹۵ فقط پنج درصد مبلغ درخواستی و نزدیک به ۱۴ درصد مبلغ ابلاغ شده جوایز و مشوق‌های صادراتی به سازمان توسعه تجارت تخصیص یافت؛ آن هم با گذشت حدود یک سال در روزهای پایانی همان سال به صادرکنندگان. سال ۱۳۹۵ فقط پنج درصد مبلغ درخواستی و نزدیک به ۱۴ درصد مبلغ ابلاغ شده جوایز و مشوق‌های صادراتی به سازمان توسعه تجارت تخصیص یافت؛ آن هم با گذشت حدود یک سال در روزهای پایانی همان سال به صادرکنندگان.

منبع: ایرنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید