کدخبر: 12967

نمایشگاه خودرو مشهد، ضعیف‌تر از همیشه + تصاویر

تنها یک چیز می‌تواند عاشقان اتومبیل را از سراسر دنیا دور هم جمع کند و آن هم یک نمایشگاه بین‌المللی بزرگ خودرو است. این نمایشگاه‌ها بزرگترین رخدادهای صنعت خودرو محسوب می‌شوند و همه ساله میلیون‌ها نفر را از این سو و آن سوی کره خاکی به خود جذب می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری گسترش، خودروسازان از این فرصت بی‌نظیر نه تنها به عنوان بستری برای تبلیغ و ترویج محصولاتشان، بلکه برای آزمون ایده‌های جدید و ساخته‌های مفهومی خود برای رسیدن به متر مناسبی جهت سنجش میزان علاقه و اشتیاق خریداران بهره می‌برند؛ تا جایی که نمایشگاه‌های بین‌المللی بزرگ دنیا به نوعی تبدیل به یک کنفرانس مطبوعاتی بزرگ برای فعالان صنعت خودرو شده‌اند. اما این روزها برگزاری نمایشگاه‌های خودرو در ایران بیشتر از آنکه با هدف ارائه دستاوردهای جدید صورت گیرد، با هدف درآمدزایی انجام می‌شود تا آنجا که به گفته فعالان صنعت خودرو، نبود نظارت باعث شده بیشتر نمایشگاه‌های خودرو به محلی برای حضور دلالان و نمایشگاه‌داران خودرو تبدیل شود و در آن خبری از معرفی دانش فنی روز صنعت نیست.

1502440701808.jpg

وقتی عنوان نمایشگاه بین‌المللی را برای گردهمایی شرکت‌های خودرویی انتخاب می‌کنند انتظار می‌رود که در کنار ارائه دستاوردهای جدید صنعت خودروسازی، دستاوردهای شرکت‌های خودروساز خارجی نیز با حضور شرکت مادر در معرض نمایش قرار گیرد، نظیر اتفاقی که در نمایشگاه‌های جهانی می‌افتد، اما به رعایت این استانداردها در ایران توجه زیادی نمی‌شود به طوری که در نمایشگاه‌هایی مانند نمایشگاه شیراز، مشهد، اصفهان، تبریز، کرمان و... شاهد حضور شرکت‌های واردکننده خودرو هستیم و خبری از حضور شرکت‌های مادر خارجی نیست، پس بهتر است در نام‌گذاری چنین نمایشگاه‌هایی تجدیدنظر شود.

هفدهمین نمایشگاه خودرو مشهد هم روز گذشته به کار خود پایان داد و تقویم را ورق می‌زند تا به برگزاری هجدهمین دوره خود برسد اما در این مسیر ایام، چه تفاوتی در کیفیت برگزاری این نمایشگاه رخ می‌دهد؟

هفدهمین نمایشگاه خودرو مشهد با حضور بیشتر شرکت‌های خودروساز داخلی از سایپا و پارس خودرو گرفته تا مدیران خودرو، کرمان موتور، کارمانیا، گروه بهمن، سایپا دیزل، ماموت و... تا شرکت‌های واردکننده خودرو از جمله میتسوبیشی، رنو، سانگ یانگ، ام جی و... در نمایشگاه حضوری فعال و پرشور داشتند اما در کنار این استقبال گسترده در حضور برندهای خودرویی و بازدیدکنندگان، نمایشگاهی با امکانات بسیار ضعیف رفاهی و خدماتی برگزار شد.

1502440671904.jpg

هفدهمین نمایشگاه خودرو مشهد گرچه به غیر از ایران خودرو میزبان بیشتر خودرویی‌های فعال بازار بود اما به دلیل نداشتن کمترین امکانات رفاهی و خدماتی، هم شرکت‌های زیادی را ناراضی کرد و هم بازدیدکنندگان بیشماری را دلخور به خانه‌ها برگرداند.

در این بر خلاف انتظار نه اتاق و امکاناتی برای خبرنگاران در نظر گرفته شده بود تا این رویداد بزرگ خودرویی کشور را به نحو احسن بتوانند پوشش بدهند و نه می‌توانستید در آن گرمای مرداد مشهد، دستگاه آبسرد کن و حتی بوفه مناسبی که غرفه داران و بازدیدکنندگان بتوانند برخی اقلام مورد نیاز خود را از انجا خریداری کنند وجود داشت.

برخورد نامتعارف برخی مامورین اجرایی این نمایشگاه هم که به مانند هر سال نقل محافل بود و عجیب هم هست که چرا به گوش مسئولان برگزارکننده نمایشگاه نمی‌رسد.

در کنار این نقاط ضعف حتی کمترین اطلاع رسانی در مورد رونمایی ها، تعداد غرفه‌ها و برنامه‌های ویژه نمایشگاه از طریق بروشور، کاتولوگ و... به خبرنگاران و بازدیدکنندگان ارائه نمی‌شد و به طور قطع می‌توان گفت اصلا مسئولان این نمایشگاه باخبر نبودند چه تعداد خبرنگار از کدام رسانه‌ها در این نمایشگاه حضور دارند و اخبار مربوط به یکی از بزرگترین نمایشگاه‌های خودرو کشور را پوشش می‌دهند.

1502440661980.jpg

پراکندگی زیاد غرفه‌ها در فضای باز نمایشگاه هم خود باعث سردرگمی بازدیدکنندگان و حتی مدیرانی که برای دیدن غرفه‌های شرکت‌های رغیب خود به مشهد آمده بودند می‌شد و جالب ماجرا اینجا بود که برخی غرفه‌های فروش سوغاتی و... در میان غرفه‌های شرکت‌های خودرویی بودند و بدون هیچ تفکیکی شما می‌توانستید ضمن بازدید از خودروهای تجاری و سنگین، حلوا شکری مرغوب، عسل طبیعی و زرشک خریداری کنید.

نمایشگاه پرظرفیت و بزرگ مشهد شاید نیاز به یک بازنگری در نحوه برگزاری داشته باشد تا به جای تکرار مکررات ضعف‌های قبلی، یک مسیر رو به رشد را طی کند و حداقل در سطح کشور جزو نمایشگاه‌های خوب باقی بماند.

به گزارش میزان شاید برای این مهم بد نباشد برخی از مسئولان برگزارکننده نمایشگاه خودرو در ایران چند نمایشگاه بین‌المللی را هم از نزدیک ببینند تا متوجه تفاوت در اجرا و نقاط ضعف خود بشوند، آنوقت است که قطعا با وسواس بیشتری نام بین‌المللی را به اسم نمایشگاه هر ساله خود ضمیمه می‌کنند.

1000 کاراکتر باقیمانده است


جستجوی پیشرفته

تبلیغات

آخرین اخبار

شنبه, 30 تیر 1397 - 12:08