کدخبر: 12889

اختصاصی گسترش
داشتن دو نمایشگاه فرش ماشینی در پایتخت اتفاق خوبی است

نخستین نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی در شهر آفتاب برگزار شد و استقبال نسبتا مطلوبی هم از آن صورت گرفت. صنعت فرش ماشینی به‌عنوان یکی از شاخه‌های اصلی نساجی کشور در سال‌های اخیر با وجود تمام مشکلات از لحاظ کمی و کیفی، پیشرفت چشمگیری داشته است.

به گزارش پایگاه خبری گسترش، در صورت توجه و برنامه‌ریزی برای حل مشکلات فرش ماشینی، علاوه بر اشتغالزایی ظرفیت بالایی در افزایش صادرات غیرنفتی کشور دارد و می‌تواند نقش موثری در ارزآوری برای کشور ایفا کند. از سوی دیگر، فرش ماشینی با توجه به اینکه در انتهای زنجیره تولید قرار دارد، از قدرت ایجاد ارزش افزوده بالایی برخوردار است و توسعه آن بسیاری از صنایع جانبی را نیز فعال می‌کند.

یک کارشناس ارشد و فعال صنعت فرش ماشینی معتقد است اصولا برپایی نمایشگاه فرش ماشینی قدرت مانور خوبی را برای رونمایی از محصولات این صنعت افزایش می‌دهد.

ebi.jpg

محمد حسین ابراهیمی، فعال صنعت فرش ماشینی در گفت‌وگو با پایگاه خبری گسترش گفت: این صنعت اگرچه دارای ظرفیت‌های بسیاری است اما برای ضمانت صادرات آن باید کیفیت این محصول را به همراه دیپلماسی اقتصادی افزایش دهیم. طی دهه ۸۰، تولیدات صنعت فرش ماشینی در کشور از یک وضعیت روتین برخوردار بود و با یک آمار مشخص، بسیاری از شرکت‌ها اقدام به تولید این محصول برای تامین نیازهای داخل کشور می‌‌کردند حتی در ابتدای دهه ۸۰، بسیاری از شرکت‌ها و کارخانه‌ها با وارد کردن دستگاه‌های مدرن، تمامی تلاش خود را برای فتح بازارهای هدف و پیروزی در بازارهای رقابتی به کار بستند.

وی در ادامه اظهارکرد: متاسفانه همه این پیشرفت‌ها در دولت نهم، متوقف شد و همه چیز تا به اتمام دولت دهم به حالت رکود درآمد چراکه تحریم مجال ارتقاء و توسعه را از این صنعت که دارای ظرفیت‌های بسیاری بود گرفت. امروز اما بیشتر فعالان صنعت فرش ماشینی در تلاشند تا بتوانند دوباره به دوره اوج و شکوفایی بازگردند. پیش از این شاید سالی یکبار هم طرحی برای رقابت داخلی عرضه نمی‌شد.

ابراهیمی با اشاره به وضعیت صادرات فرش ماشینی طی سال‌های اخیر تصریح کرد: صادرات این محصول تا پیش از سال ۱۳۹۲ واقعا با دشواری‌های خاص خودش مواجه بود و متاسفانه برای ارتباطات با سایر کشورها حتی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس با مشکلات بسیاری مواجه بودیم اما امروز و از سال ۱۳۹۲ به بعد، شرایط به نفع این محصول تغییر کرد و به واسطه اتفاقات خوشایندی که در دولت یازدهم افتاد هم راه برای بازار صادراتی ما باز شد و هم مبادلات صادراتی‌امان خیلی راحت تر انجام شد.

کارشناس حوزه فرش ماشینی همچنین گفت: اگرچه تا پیش از این وقتی با تاجران چینی به بحث و تبادل نظر می‌پرداختیم آنها تاکید می‌کردند که عملا پیش از برجام اجازه خرید فرش ماشینی را از ایران نداشتند اما امروز شاهد این هستیم که برای بازرگانان و تجار ایرانی ال. سی باز می‌شود و ما می‌توانیم به راحتی اجناس و محصولاتمان را صادر کنیم. حتی به راحتی تاییدیه بانک صادر شده و جنس از گمرک با مشکلات بسیار کمتری ترخیص می‌شود.

وی در ادامه نقش تعاملات بین‌المللی را در جذب مشتریان جدید مثبت ارزیابی کرد و افزود: ارتباطات بین‌المللی برای باخبر شدن از سلیقه‌های جهانی را به هیچ عنوان نباید نادیده گرفت. این موضوع کاملا بستگی به عملکرد و تولیدات با کیفیت داخلی دارد. ضمن اینکه دیپلماسی اقتصادی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه کرد تا بتوان با رویکرد صحیح اقتصادی، تعاملات منطقی و طولانی مدتی را برقرار کنیم.

ابراهیمی گفت: از جمله مهم‌ترین معضلاتی که دامن فعالان اقتصادی در صنعت فرش ماشینی را گرفته می‌توان به از دست دادن بازارهای هدف در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس اشاره کرد. این روزها بازارهای فرش ماشینی کشورمان منوط شده به کشورهای افریقایی و حتی امریکایی که این موضوع بدی نیست اما اولیت باید بر روی کشورهای همسایه باشد.

کارشناس حوزه فرش ماشینی ادامه داد: اگر امروز دیپلماسی اقتصادی ما ضعیف عمل کرده برای این است که ما هرگز اجازه نداده‌ایم وزارت امور خارجه به وظایف خود درست عمل کند و متاسفانه در بسیاری از شرایط اختیارات و راهکارها را از وزارت امور خارجه گرفتیم و افرادی که به عنوان یک دیپلمات باید در سایر کشورها حضور داشته باشند بیشتر در جایگاه یک وابسته اقتصادی یا تاجر هستند. در این شرایط مسلم است که تاجر به منافع خویش خودش بیش از هر چیزی اهمیت می‌دهد اما دیپلمات برای منافع کشورش اهمیت قائل است.

وی برگزاری دو رویداد فرش ماشینی در تهران را به سود فعالان این عرصه دانست و گفت: برخی میگویند اگر نمایشگاه‌های فرش ماشینی که در دو تاریخ متفاوت و دو سایت مختلف برگزار میشوند با هم ادغام می‌شدند بهتر بود چرا که عرضه محصولات بیشتر بوده و محیط برای مانور انواع برند‌ها فراهم می‌شد اما من معتقد هستم که هر چه تعداد رویدادها بیشتر باشد، بهتر است. ناگفته نماند که برگزاری رویدادهای صنعتی در خارج از شهر میتواند موثرتر باشد. در نهایت شکلی که این بار این نمایشگاه به خود گرفته و قرار است در شهر آفتاب برگزار شود خیلی بهتر است چرا که فعالان این صنعت برای ارائه محصولات دستشان بازتر بوده و محیط بیشتر و بهتری را برای بازاریابی و رونمایی از محصولات خود دارند. این در حالی است که قرار نگرفتن در مسیر تردد و نزدیکی به فرودگاه امام خمینی راه را برای حضور گردشگران خارجی و خریداران واقعی باز گذاشته است.

1000 کاراکتر باقیمانده است


جستجوی پیشرفته

تبلیغات

آخرین اخبار

شنبه, 30 تیر 1397 - 12:08