کدخبر: 86567

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول از ضربه کرونا به اقتصاد جهان

صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد شیوع ویروس کرونا ۰.۱ درصد از رشد اقتصاد جهان را کم می‌کند.

گسترش نیوز، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد شیوع ویروس کرونا احتمالاً رشد اقتصاد چین را در امسال میلادی تا ۵.۶ درصد کاهش می‌دهد که ۰.۴ درصد کمتر از دورنمای ماه ژانویه است. این ویروس همچنین ۰.۱ درصد از رشد اقتصاد جهان را کم می‌کند.
کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، این پیش‌بینی را برای بانک‌های مرکزی و وزرای دارایی ۱۰ اقتصاد بزرگ جهان در ریاض فرستاد ولی گفت صندوق بین‌المللی پول آینده وحشتناک‌تری را پیش‌بینی می‌کند.
چین در روز شنبه یک کاهش شدید در تعداد مرگ و میر‌های جدید و موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا را گزارش داد ولی مقامات بهداشتی جهان هشدار داده‌اند هنوز برای پیش‌بینی شیوع این ویروس خیلی زود است چون موارد ابتلا به این بیماری در کشورهای دیگر رو به افزایش است.
جورجیوا گفت: « در سناریوی فعلی، سیاست‌های اعلام شده در حال اجرا هستند و اقتصاد چین در سه ماه دوم امسال میلادی به شرایط عادی باز می‌گردد. در نتیجه، تأثیر آن بر اقتصاد جهان نسبتاً کم و کوتاه مدت خواهد بود.
«ولی ما سناریو‌های وحشتناک تری را هم در ذهن داریم، یعنی شرایطی که شیوع این ویروس طولانی‌تر و گسترده تر شود. در این شرایط پیامدهای آن برای رشد اقتصاد جهان هم وسیع تر خواهد بود».
اجلاس جی ۲۰ در آخرین پیش‌نویس اطلاعیه رسمی خود، اهمیت کمتری برای شیوع ویروس کرونا به عنوان یک خطر برای رشد اقتصاد جهان قائل شده است.
جورجیوا گفت صندوق بین‌المللی پول آماده است برای فقیرترین و آسیب‌پذیرترین اعضای خود امتیازاتی در نظر بگیرد.

منبع: تسنیم

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید