قیمت‌ها در بازار خودرو ساعت به ساعت می‌ریزد

کسی در این بازار ضرر نکرده، زیان از سودهایی است که قرار بود به‌دست بیاید. این نکته را بسیاری از فعالان بازار خودرو گوشزد می‌کنند.

گسترش نیوز، «در حالی که تفاوت شدید قیمت‌ها در بازار و نرخ تحویل کارخانه هر دستگاه خودرو طی ماه‌های گذشته بسیاری را به این نتیجه رسانده بود که بازار خودرو محلی امن برای سرمایه‌گذاری است، امروز با افزایش تحویل خودروها از یک سو و تداوم فروش فوری خودرو از سوی دو خودروساز بزرگ از سوی دیگر، قیمت‌ها در بازار خودرو رو به کاهش می‌گذارد.

 

100milion.jpg

یکی از فعالان بازار خودرو در خصوص وضعیت کنونی گفت: خودروها قیمت‌های کاغذی دارند. وقتی فاصله نرخ کاغذی با نرخ واقعی زیاد می‌شود، خرید و فروش قفل شده و دیگر کسی در این بازار سرمایه‌گذاری نمی‌کند، اصلاً فقط خودروی صفر کیلومتر محل سرمایه‌گذاری است؛ آن هم وقتی از کمپانی تحویل بگیری نه خودرویی که در دست کسی برای فروش است.

 

وی گفت: همین حالا پراید تا ۵۲ میلیون تومان هم نرخ خورد اما خرید و فروش چندانی صورت نگرفت؛ چرا که بازار پراید ۵۲ میلیونی را به رسمیت نشناخت. همین حالا هم که قیمتش کاهش داشته است، باز هم کسی نمیخرد.

 

وی گفت: آنها که پراید برای عرضه دارند، پرایدهای صفر کیلومتر را با قیمت‌های ۳۶ میلیون و … گرفته و حالا تمایل دارند با نرخ ۵۰ میلیون و ۵۲ میلیون بفروشند اما مشتری نیست.

 

این فعال بازار توضیح داد: خودرو چه استفاده بشود و چه نشود، به خاطر این که مدل دارد، با گذشت یک سال از تاریخ مدلش با افت نرخ روبه‌رو می‌شود. حالا هم با افزایش عرضه و فروش فوری‌ها یا کسانی که به پول نیاز دارند باید تن به افت نرخ بدهند یا خودرویشان را نگه دارند و بعد از سال، با افت یک ساله نرخ خودرو را به فروش برسانند. از این منظر بازار خودرو بازار چندان خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست چرا که رکود بازار قابلیت نقد شوندگی را کاهش می‌دهد.

 

بازار راکد است

 

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران نیز در این خصوص می‌گوید بازار شب عید راکد است و قیمت‌ها نیز به دلیل تحویل خودروها می‌ریزد اما نکته اینجاست که با تحویل خودروهایی که از نیمه اسفند ثبت نام شده است، در فرودین ماه و اوایل اردیبهشت، حتماً با تکانه تازه قیمتی روبه‌رو خواهیم بود.

 

او تاکید کرد هیجانات بازار فروکش کرده و به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران با شرایط تازه‌ای روبه‌رو شوند.

 

سرمایه‌ها قفل شد

 

حالا برخی از فعالان بازار به قفل شدن سرمایه‌ها در بازار خودرو اشاره می‌کنند و می‌گویند با رکود شدید حاکم بر بازار خرید و فروش خودروهای صفر کیلومتر وضعیت، پیچیده شده است. خودروهای صفر کیلومتر که با انگیزه کسب سود از کمپانی‌ها خریداری شده، روی دست افراد مانده است.

 

برخی از قفل شدن سرمایه‌ها در این بازار به عنوان وضعیتی پیچیده یاد می‌کنند و می‌گویند این اتفاق سبب می‌شود به زودی فروشندگان بازار تغییر رفتار بدهند و این تغییر رفتار می‌تواند به تعدیل بازار خودرو کمک کند.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد نرخ انواع سمند، تنها در یک روز کاهشی در حدود یک تا دو میلیون تومان را تجربه کرده است. نرخ سمند EF دوگانه سوز از ۸۴ میلیون تومان به ۸۲ میلیون تومان رسیده و سمند سورن توربو که پیش‌تر ۱۰۵ میلیون تومان معامله می‌شد، ۱۰۳ میلیون خرید و فروش می‌شود. بی‌وای دی S۶ کاهش ۱۰ میلیونی نرخ را تجربه کرده و نرخ آن از ۲۵۰ میلیون تومان به ۲۴۰ میلیون تومان رسیده است. در عین حال نرخ انواع پژو کاهشی بین یک تا دو میلیون تومان را تجربه کرده است.

منبع: خبرآنلاین

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید