ممنوعیت صادرات تخم مرغ دردسر ساز شد

ترکاشوند گفت: با وجود مازاد تولید، اتخاذ تصمیم ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ از سوی وزارت صمت برای مرغداران مشکلات متعددی ایجاد کرده است.

گسترش نیوز، رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ مشکلات متعددی برای مرغداران ایجاد کرده است، اظهار کرد: در شرایط کنونی که با مازاد تولید روبه‌رو هستیم، ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ از سوی وزارت صمت موجب شده تا مرغداران از حیث کاهش نرخ دچار ضرر و زیان شوند.

 

tokhmemorgh-01.jpg

وی افزود: اگر مدیریتی برای مازاد تولید تخم‌مرغ صورت نگیرد، بی‌شک استمرار زیان مرغداران تولید را در آینده با مشکلاتی مواجه خواهد کرد. این درحالی است که مسئولان وزارت صمت بدون توجه به این مسائل چنین تصمیمی را اتخاذ کردند.

 

ترکاشوند با اشاره به اینکه ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ بسیاری از مرغداران را دچار مشکل کرده است، بیان کرد: اتخاذ تصمیم وزارت صمت مبنی بر ممنوعیت صادرات، موجب شده تا پولت روی دست پرورش دهندگان بماند و این امر بسیار نگران‌کننده است، درحالیکه مسئولان توجهی به این موضوع ندارند.

 

این مقام مسئول ادامه داد: مسئولان وزارت صنعت بدون توجه به مباحث حمایت از تولید داخل این تصمیم را اتخاذ کردند، در حالیکه صادرات همیشه بحث مدیریت بازار را به همراه داشته است.

 

به گفته وی، با وجود آنکه در سنوات گذشته میزان صادرات به گونه‌ای نبوده که بازار داخل را دچار مشکل کند، بنابراین در شرایط فعلی که میزان تولید بالاست، صادرات امری ضروری به شمار می‌رود که متاسفانه ممنوعیت صادرات در شرایط فعلی با هیچ یک از سیاست‌ها و اصول مطابقت ندارد.

 

ترکاشوند میزان روزانه تولید را بالای ۲ هزار و ۷۰۰ تن اعلام کرد و افزود: با احتساب مصرف داخل، ۱۰ درصد این میزان مازاد است که باید به بازار‌های هدف صادر شود.

 

مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به اینکه نرخ تخم‌مرغ همچنان پایین است، بیان کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم‌مرغ درب مرغداری ۶ هزار تومان بوده که با نرخ تمام شده خود ۲ هزار تومان فاصله دارد.

 

وی صادرات تخم‌مرغ را یکی از ابزار‌های مناسب جهت مدیریت بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به زیان ۲ هزار تومانی مرغداران در فروش هر کیلو تخم‌مرغ، صادرات می‌تواند علاوه بر تنظیم بازار از زیان تولیدکننده جلوگیری کند. براین اساس بسیاری از کشور‌ها برای صادرات مشوق در اختیار صادرکنندگان قرار می‌دهند چرا که این امر در حفظ اشتغال و تولید تاثیر بسزایی دارد.

 

این مقام مسئول ممنوعیت صادرات تخم‌مرغ را غیر کارشناسی و منطقی دانست و افزود: از مسئولان تقاضا داریم که در تصمیم گیری‌های خود نظر بخش تولید را بگیرند چرا که اتخاذ این تصمیم با هیچ اصولی همخوانی ندارد.

 

ترکاشوند با اشاره به اینکه مشکلی در بحث تامین تخم‌مرغ نداریم، اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید و جوجه ریزی‌های مناسبی که از ابتدای سال داشتیم، نه تنها مشکلی در ارتباط با توزیع وجود ندارد بلکه مازاد تولید و ممنوعیت صادرات زیان مرغداران را به همراه داشته است.

 

مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن ادامه داد: با وجود آنکه در شرایط کنونی در ایام اوج تقاضا هستیم، اما به سبب مازاد تولید بیش از نیاز داخل، نرخ تخم‌مرغ با روند کاهشی در بازار روبه‌روست.

 

وی در پایان از توقف واردات تخم‌مرغ خبر داد و گفت: صدور چند مورد مجوز واردات که از قبل گرفته شده بود، مورد اعتراض مرغداران قرار گرفت که با پیگیری‌های صورت گرفته، مسئولان از توقف واردات خبر دادند چرا که درحال‌حاضر اعلام آمادگی کردیم که امکان تنظیم بازار با تخم‌مرغ داخلی وجود دارد و نیازی به واردات نداریم. هر چند که نرخ تخم‌مرغ تنظیم بازار را قبول نداریم، اما رسما و مکتوب اعلام کردیم که حاضریم تخم‌مرغ‌های تنظیم بازار را درمیادین با نرخ مصوب توزیع کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید