سیگنال‌های قوی برای تغییر قیمت طلا / سورپرایز در راه است

به گفته تحلیلگران، سیگنال‌هایی که هفته جاری از سوی بانک مرکزی امریکا مخابره می‌شود عامل دیگری است که ممکن است به افزایش نرخ طلا کمک کند.

گسترش‌نیوز: طلا پس از تحکیم رشد نرخ اخیرش، در هفته جاری که همه توجهات معطوف اجتناب از یک دور دیگر تعطیلی دولت امریکا و همچنین آمار اقتصادی کلان این کشور است، ممکن است به نرخ بالاتری صعود کند.

به گفته تحلیلگران کیتکو نیوز، طلا رشد قیمتی که در ژانویه داشت را به خوبی حفظ کرده است و در معاملات روز جمعه بازار امریکا، هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۴.۳۰ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش پیدا کرد و در ۱۳۱۸.۵۰ دلار بسته شد، اما برای کل هفته ۰.۳ درصد کاهش ثبت کرد.

جاسپر لاولر، مدیر تحقیقات لندن کپیتال گروپ اظهار کرد: طلا در یک روند صعودی قرار دارد و کاهش اخیر نرخ طلا، یک عقب نشینی طبیعی بوده است. درحال‌حاضر همه توجهات به چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی معطوف شده است. هفته جاری ممکن است سرشار از سورپرایز برای طلا باشد زیرا ابهامات زیادی وجود دارد از جمله نزدیک شدن مهلت ۱۵ فوریه که کنگره باید با ترتیبات امنیتی مرزی موافقت کند تا از تعطیلی مجدد دولت جلوگیری شود.

طلا ممکن است صعود چشمگیری پیدا کند

فیلیپ استرایبل، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت «آر جی او فیوچرز» اظهار کرد: اگر هیچ توافقی حاصل نشود و دولت امریکا دوباره تعطیل شود، طلا ممکن است صعود چشمگیری پیدا کند. در آخرین تعطیلی دولت، بهای معاملات طلا در ۲۴ دسامبر به رکورد بالای جدیدی صعودی کرد و انتظار می‌رود خبر تعطیلی دولت امریکا، به یک افزایش چشمگیر دیگر برای نرخ طلا منجر شود.

با این حال، رأس استراچان، اقتصاددان کالا در شرکت "کپیتال اکونومیکس" اظهار کرد: باید به خاطر داشت که هر گونه روند صعودی نرخ طلا، محدود خواهد بود زیرا تعطیلی دولت معمولاً تأثیر محدودی روی نرخ طلا داشته است.

صحبت‌های بانک مرکزی آمریکا مهم است

به گفته تحلیلگران، سیگنال‌هایی که هفته جاری از سوی بانک مرکزی امریکا مخابره می‌شود عامل دیگری است که ممکن است به افزایش نرخ طلا کمک کند.

استراچان در این باره گفت: عامل مهم دیگری که باید زیر نظر داشت، اظهارات مقامات بانک مرکزی امریکا درباره افزایش نرخ‌های بهره است.

بازار با توجه به آمار اقتصاد کلان مطلوب امریکا، مطمئن نیست که آیا بانک مرکزی این کشور همچنان موضع خود برای ملایم کردن افزایش نرخ‌های بهره را حفظ خواهد کرد یا خیر.

معامله گران نیز فرض را بر این نگذاشته‌اند که بانک مرکزی امریکا از افزایش نرخ‌های بهره در سال میلادی جاری منصرف شده است.

به گفته تحلیلگران، اگر آمار اقتصادی امریکا به همین منوال مطلوب باشد، نمی‌توان احتمال یک دور دیگر افزایش نرخ‌های بهره را مردود دانست.

هفته جاری شماری از مقامات بانک مرکزی امریکا صحبت خواهند کرد که شامل سخنرانی استر جورج، رئیس بانک فدرال کانزاس سیتی و لورتا مستر، رئیس بانک فدرال کلیولند در روز سه شنبه و رافائل بوستیک، رئیس بانک فدرال آتلانتا در روز جمعه خواهد بود.

ریسک‌های پیرامون مذاکرات تجاری

مذاکرات تجاری میان امریکا و انگلیس ممکن است در هفته جاری منفی شود. دونالد ترامپ وعده داده است اگر تا اول مارس دو طرف به توافق نرسید، تعرفه روی واردات کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. قرار است هفته جاری یک هیأت از مقامات امریکایی برای ادامه مذاکرات به پکن سفر کند.

با این حال ریسک‌های بیشتر به معنی نرخ بالاتر برای طلا نیست زیرا اگر تقاضا برای دارایی مطمئن تقویت شود، دلار نسبت به طلا خریدار بیشتری جلب خواهد کرد.

قیمت طلا از ماه اوت که به پایین‌ترین نرخ در یک سال و نیم اخیر سقوط کرده بود، حدود ۱۳ درصد رشد کرده که عمدتاً ناشی از نوسان بازارهای سهام، عقب نشینی دلار و ملایم شدن موضع بانک مرکزی امریکا در خصوص افزایش نرخ‌های بهره بوده است.

منبع: ایسنا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید