رونمایی از فغان نیزارها

فغان نیزارها روز نوشته‌های مصور و مستند مجید کریمیان عکاس و خبرنگار جانباز از ۱۰ روز حضور در عملیات بدر در سرای اهل قلم نمایشگاه بین‌المللی کتاب رونمایی شد.

به گزارش پایگاه خبری گسترش؛ در مراسم رونمایی از کتاب فغان نیزارها محبوب شهبازی مدیر کل اسناد و انتشارات بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمد مهدی شاکری از پژوهشگران حوزه مفهوم شناسی ایثار و شهادت و برخی نویسندگان، صاحب نظران و دوست داران کتاب حضور داشتند.

فغان نیزارها در ۲۵۱ صفحه و به همراه ۸۰ قطعه عکس روایت مستند و مصوری از روزهای ۱۸ تا ۲۸ اسفند ماه سال ۱۳۶۳ است که ۱۰ روز آن مربوط به حضور مجید کریمیان در عملیات بدر می‌باشد.این کتاب بعد از گذشت ۳۳ سال از عملیات بدر به‌دست چاپ سپرده شده تا خوانندگان برای نخستین بار با چگونگی حضور خبرنگاران، عکاسان و تصویربرداران در دوران جنگ تحمیلی آشنا شوند. تلفیق تصاویر با دست نوشته‌ها در این اثر حقیقت را پر رنگ تر و متن را برای خواننده ملموس تر و خواندنی تر کرده است.

تمامی عکس‌های چاپ شده در این کتاب برای نخستین بار منتشر شده‌اند و توسط مجید کریمیان که در دوران دفاع مقدس به عنوان عکاس ایرنا در عملیات‌ها حضور می‌یافت، گرفته شده‌اند و در آرشیو اداره عکاسی خبرگزاری جمهوری اسلامی موجود است. کتاب حاضر خاطرات او را از زمان عزیمت به جبهه، حضور در پادگان دو کوهه، منطقه عملیاتی بدر، رفتن به خط مقدم با قایق‌های تندرو، حضور در کنار رود دجله به همراه رزمندگان، مواضع و سنگرهای فتح شده، عکاسی از اسرای عراقی، نقل و انتقال مجروحین و شهدا، ترک منطقه عملیاتی و بازگشت به تهران را به رشته تحریر در آورده است.

کریمیان در این کتاب چگونگی آشنایی خود و همراهی با دو خبرنگار شهید جاویدالاثر عبدالمناف معراجی نیا و حسین آذرنیا را نوشته و به تصویر کشیده است. در انتهای کتاب نیز زندگی نامه دو شهید جاویدالاثر معراجی نیا و آذرنیا و اهداف و نتایج عملیات بدر برای آشنایی بیشتر خوانندگان آورده شده است.

این کتاب به دو خبرنگار جاویدالاثر معراجی نیا و آذرنیا و خانواده آنان، تمامی خبرنگاران و عکاسان دوران جنگ تحمیلی، شهدا و جانبازان و خانواده آنان و همه آزادگان، رزمندگان و سنگرسازان بی‌سنگر جهاد سازندگی که در طول هشت سال دفاع مقدس از سرزمین پدری و مادریشان دفاع و بدون هیچ چشم داشتی برای سر بلندی کشورشان تلاش کردند، تقدیم شده است.

او در انتهای مقدمه کتاب آورده است: و این کتاب را تقدیم می‌کنم به همسر عزیز، مهربان، شجاع و سخت کوشم که هیچ گاه مانع حضورم در جبهه‌های جنگ نشد و در آن شرایط جنگی کشور به تنهایی مسئولیت تربیت و بزرگ کردن دو دخترمان مهدیه و زینب را بر عهده داشت و جای خالی مرا که برای آنان همسری و پدری نکردم، پر کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید