میانگین حقوق معلمان اعلام شد

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: باید دو هزار میلیارد تومان اعتبار رتبه‌بندی را به سقف اول بودجه برگردانیم تا حداقل با این رقم اندک، افرادی که بالای ۲۵ سال سابقه دارند را تحت پوشش رتبه‌بندی ببریم.

گسترش‌نیوز: قاسم احمدی لاشکی در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع بودجه آموزش و پرورش اظهار کرد: امسال بودجه را در دو سقف ۴۰۷ هزار میلیارد و ۴۴۷ هزار میلیارد تومان بسته‌اند، اما باید درباره سقف اول صحبت کنیم چون سقف دوم معلوم نیست به نتیجه برسد.

madrese.png.jfif

وی افزود: آموزش و پرورش که باید تمام کشور روی آن متمرکز شود و به کیفیت آن بیندیشد آنقدر گرفتار مسائل بودجه‌ای شده است که امروز دیگر به محتوا و روش‌های آموزش مدارس توجه نمی‌شود. هماکنون بیش از ۹۰ درصد بودجه آموزش و پرورش صرف حقوق و مزایا می‌شود در حالیکه آموزش‌وپرورش باید پول داشته باشد و برای کیفیت‌بخشی هزینه کند.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه با اشاره به وضعیت توزیع بودجه در کشور فرانسه گفت: در سفری که به این کشور داشتم، نماینده سنای فرانسه می‌گفت در توزیع بودجه ابتدا بودجه آموزش و پرورش را کنار می‌گذارند و بعد به سراغ امور دیگر می‌روند. اما در ایران سرانه یک دانش‌آموز در طول یک سال تحصیلی ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان است و این سرانه را با هزینه‌ای که در ماه برای نگه‌داری یک زندانی پرداخت می‌کنند، بررسی کنید. موضوع این است که اگر روی آموزش و پرورش سرمایه‌گذاری شود از تعداد زندانیان هم کاسته می‌شود.

میانگین حقوق معلمان رسمی سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

احمدی لاشکی گفت: در آموزش‌وپرورش چند گروه نیرو داریم که عدالت در میان معلمان برای پرداخت حقوق مشاهده نمی‌شود. طبق آماری که مسئولان وزارت آموزش وپرورش به ما ارائه کرده‌اند میانگین حقوق یک معلم رسمی و پیمانی به طور میانگین سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، حقوق یک معلم قراردادی که جمعیت آنها ۱۳ هزار نفر است به طور میانگین دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، حقوق معلمان حق‌التدریس که تعداد آنها بیش از ۳۲ هزار نفر است میانگین یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حقوق سرباز معلمان که تعداد آنها ۸ هزار نفر است بیش از ۸۰۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: دولت زمانی که بودجه را می‌بندد باید بودجه آموزش‌وپرورش را به طور ویژه ببیند هم‌اکنون سرانه غذای دانش‌آموزان شبانه روزی ۳۵۰۰ تومان در روز است و اگر بخواهند روزی سه وعده نان و تخم‌مرغ هم به آنها بدهند بودجه بیشتری نیاز دارد. هم‌اکنون بودجه مدارس شبانه‌روزی سالانه ۲۹۹ میلیارد تومان است در حالیکه به طور میانگین روزانه به ۲۲ هزار تومان نیاز دارند که در سال رقمی معادل دو هزار میلیارد تومان می‌شود.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: طبق سرشماری اخیر ۸ میلیون و ۷۰۰ هزار بیسواد بالای ۶ سال در کشور داریم و اگر به وضعیت مدارس شبانه روزی توجه نکنیم آمار بیسوادی افزایش می‌یابد.

۲۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای استانداردسازی سیستم گرمایشی نیاز است

احمدی لاشکی با اشاره به اینکه مجلس تا حدی می‌تواند به لایحه بودجه ۹۸ ورود کند، افزود: تدوین لایحه بودجه وظیفه دولت است و در مجلس نهایت ۵ تا ۱۰ درصد بتوانیم بودجه را تغییر دهیم. هم‌اکنون ۱۰۷ هزار مدرسه و ۵۷۰ هزار کلاس درس داریم. از این تعداد برای ۱۳۶ هزار کلاس درس این خطر وجود دارد که حادثه شین‌آباد یا زاهدان در آنها رخ دهد اگر هزینه تجهیز هر کلاس را ۲۰ میلیون تومان درنظر بگیریم به ۲۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است. چرا این را در بودجه در نظر نگرفتند تا مجدد شاهد حوادث تلخ در مدارس کشور نباشیم.

وی با بیان اینکه قبل انقلاب هر دانش آموز سرانه غذایی داشت و به آنها پسته و مواد غذایی می‌دادند، اظهار کرد: به بنده ایراد می‌گیرند چرا حتی شیر مدارس هم بخوبی توزیع نمی‌شود.

احمدی لاشکی در واکنش به گفته معاون وزیر آموزش و پرورش مبنی بر اینکه که" اگر نمایندگان مجلس روی آموزش و پرورش دغدغه دارند، به خاطر بودجه آموزش و پرورش، کلیات بودجه را رد کنند" گفت: سال گذشته یکبار کلیات بودجه رد شد و یک علت آن آموزش و پرورش و استانی شدن بودجه این وزارتخانه بود.

خرید خدمات راه‌حل جبران کمبود بودجه آموزش‌وپرورش نیست

عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس ادامه داد: در بودجه سال ۹۸ بندی آورده‌اند که سالانه ۱۰ درصد دانش‌آموزان تحت پوشش طرح خرید خدمات آموزشی قرار بگیرند، می‌پذیریم که آموزش‌وپرورش مشکل بودجه دارد اما این راه‌حل آن نیست. هم‌اکنون نمایندگان حمایت ویژه‌ای را از آموزش‌وپرورش دارند و اگر دولت هم حمایت کند بخشی از مشکلات حل خواهد شد.

۱۶ درصد از منابع دولت باید به آموزش‌وپرورش برسد

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس عنوان کرد: باید ۱۶ درصد از منابع دولت به این وزارتخانه اختصاص یابد.

وی درباره بحث پاداش پایان خدمت بازنشسته‌های آموزش و پرورش گفت: سالانه ۵۰ هزار معلم در این وزارتخانه بازنشسته می‌شوند و اگر اعتبار مورد نیاز را برای تامین پاداش پایان خدمت آنها در نظر نگیریم ۵۰ هزار خانواده دچارمشکل می‌شود. اینکه از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی یارانه‌ها، سهم آموزش و پرورش صدمیلیارد برای معافیت مدارس از هزینه آب و برق و گاز باشد منصفانه نیست.

منبع: تسنیم

دیدگاه‌ها  

0 #1 وجیهه عابدینی 1397-10-26 07:48
سلام من معلمم وبعد از دوازده سال حکم من دومیلیون که با کسر بیمه و.... حدود یک ونیم میشه فوفوق لیسانس دارم و معلم رسمی هستم تا کی میخوایند خبرهای دروغ منتشر کنید من حتی یک معلم نمی شناسم که سه و نیم حقوق بگیره این خبر از اساس
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید