|
کدخبر: 132107

ابر پروژه انتقال آب خلیج‌فارس ۱۵ آبان افتتاح می‌شود

رئیس هیات عامل ایمیدرو خبر داد: قطعه نخست "اَبَر پروژه" انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران، پنجشنبه ۱۵ آبان ماه جاری با فرمان رئیس‌جمهوری به صورت ویدیو کنفرانس و با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح می‌شود.

معدن ابر پروژه انتقال آب خلیج‌فارس ۱۵ آبان افتتاح می‌شود

 خداداد غریب پور افزود: قرار است قطعه نخست طرح به طول ۳۰۵ کیلومتر به مناسبت میلاد حضرت محمد (ص)، از خلیج‌فارس به سیرجان، افتتاح شود.

وی گفت: جمع هزینه در مرحله شیرین‌سازی و خط انتقال تا سیرجان، ۱۶۳۰۰ میلیارد تومان(ریالی و ارزی) است.

غریب پور ادامه داد: هدف عمده طرح، شیرین‌سازی و انتقال آب نمک زدایی شده، توسط سه خط انتقال از خلیج‌فارس به صنایع استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد، تامین بخشی از نیازها و مصارف آب مجتمع‌های تولیدی در حال بهره‌برداری و طرح‌های توسعه مجتمع‌های معدنی و صنعتی، گل گهر، مس سرچشمه و چادرملو است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهارکرد: مسیر خط انتقال از غرب بندرعباس شروع و بعد از تامین آب مجتمع معدنی و صنعتی گل گهر به طرف مجتمع مس سرچشمه ادامه یافته و در نهایت به صنایع فولادی و معدنی استان یزد منتهی می‌شود.

راهبری ایمیدرو و سهامداری شرکت‌های بزرگ

وی افزود: این پروژه با راهبری ایمیدرو است و شرکت‌های گل گهر، ملی مس و چادرملو سهامداران این طرح بزرگ هستند.

غریب پور گفت: قطعه نخست انتقال آب از تاسیسات آب شیرین کن گل گهر به طول ۳۰۵ کیلومتر خواهد بود. قطعه دوم انتقال از گل گهر به مس سرچشمه به طول ۱۵۰ کیلومتر و همچنین قطعه سوم انتقال از مس سرچشمه تا صنایع فولادی اردکان ۳۶۰ کیلومتر و انشعاب صنایع معدنی چادرملو ۱۵۰ کیلومتر خواهد بود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو عنوان کرد: در بخش تاسیسات آب شیرین کن در فاز نخست به مقدار ۱۸۰ میلیون متر مکعب در سال و ظرفیت تولید آن سالانه ۶۵۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

منبع: ایمیدرو

ارسال نظر