|
کدخبر: 126802

با چه تدبیری امضاهای طلایی حذف می‌شود؟

معاون وزیر صمت گفت: برای حذف امضاهای طلایی، ضروری است که سیستم به طور کامل الکترونیکی و شفاف شود.

معدن با چه تدبیری امضاهای طلایی حذف می‌شود؟

داریوش اسماعیلی در گفت‌وگو با برنامه تیتر امشب شبکه خبر اظهارکرد: برای حذف امضاهای طلایی، ضروری است که سیستم به طور کامل الکترونیکی و شفاف شود؛ اما اینکه تایید نهایی صادرات به جای وزارت صمت بر عهده گمرک گذاشته شود، فقط انجام یک جابه‌جایی است و به معنای حذف امضاهای طلایی نخواهد بود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: در چنین ساختاری در صورت کاهش کیفیت سنگ یا افزایش آن، به طور اتوماتیک تایید یا رد انجام می‌شود و اشخاص در آن دخیل نخواهند بود.

وی با اشاره به دستور رئیس‌جمهوری مبنی بر تعیین تکلیف معادن حبس شده، تصریح کرد: مفهوم این امر این بود که وقتی معدنی وجود دارد که قابلیت استخراج و نیز پروانه بهره‌برداری دارد اما تعطیل و راکد مانده به چرخه تولید بازگردد.

دلایل حبس شدن معادن

اسماعیلی افزود: حدود ۱۱ هزار پروانه بهره‌برداری معدن صادر شده که حدود ۴۵۰۰ مورد آن غیرفعال است.

وی درباره دلایل تعطیل ماندن این تعداد معدن، گفت: برخی از این معادن با مسائل مربوط به منابع طبیعی درگیرند و مثلا استخراج بخش اولیه معدن به پایان رسیده و برای ادامه کار به اصطلاح به سینه کار جدید نیاز است که اخذ مجوز آن، تاییدیه منابع طبیعی را لازم دارد.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت، افزود: برخی از معادن تعطیل نیز با مشکلات زیست محیطی مواجه شده اند، به این شکل که منطقه‌ای که معدن در آن قرار دارد، منطقه حفاظت شده اعلام شده و معدن برای ادامه فعالیت خود به مجوز جدید نیاز دارد.

اسماعیلی اضافه کرد: بخش دیگری از معادن به صنایع فرآوری نیاز دارند؛ اما معدن توان ایجاد این بخش را ندارد و رو به تعطیلی گذاشته است.

وی افزود: برخی از معادن نیز به این دلیل تعطیل شده که ماده معدنی آنها خریدار ندارد و یا نرخ فعلی مقرون به صرفه نیست.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت گفت: گاهی نیز دارنده پروانه بهره‌برداری توان مالی برای ادامه کار را ندارد.

اسماعیلی تصریح کرد: با تاکید رئیس‌جمهوری و اهتمام وزیر صمت تمام این معادن که در اصطلاح حبس شده‌اند تعیین تکلیف می‌شوند.

 

منبع: مهر

ارسال نظر