|
کدخبر: 121527

کاهش محسوس قیمت مس + نمودار

قیمت مس پس از معاملات روز دوشنبه علیرغم ثبت رکورد واردات مس چین و کاهش قابل توجه موجودی جهانی این فلز، به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

صنعت و معدن کاهش محسوس قیمت مس + نمودار

معاملات آتی مس قابل تحویل در ماه اکتبر، در معاملات بعد از ظهر روز گذشته برای مدت کوتاهی به کمتر از ۳ دلار در هر پوند (۶۶۰۰ دلار در هر تن) رسید، بر این اساس قیمت مس در معاملات روز گذشته نسبت به بالاترین قیمت روز جمعه کاهش ۲ درصدی داشت.

بر اساس داده‌های گمرکی منتشر شده در روز دوشنبه، واردات مس تصفیه نشده در چین (مس آند و مس کاتد) در طول یک ماهه آگوست با عقب نشینی از رکورد ۷۶۲ هزار و ۲۱۱ تنی جولای به ۶۶۸ هزار و ۴۸۶ تن رسید؛ با این وجود در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (اگوست ۲۰۱۹) واردات مس افزایش ۶۵ درصدی داشته است.

واردات مس چین از ابتدای سال تا به امروز قریب به ۴.۲۷ میلیون تن بوده که افزایش ۳۸ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۹ داشته و به نظر می‌رسد که فاصله چندانی با شکستن رکورد واردات مس سال ۲۰۱۸ که ۵.۳ میلیون تن بود نداشته باشد.

این در حالی است که واردات کنسانتره مس در ماه آگوست نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۲ درصد کاهش یافته و به ۱.۵۹ میلیون تن رسید و البته دلیل آن قطع طولانی مدت عرضه از سوی شیلی و پرو که تامین کنندگان اصلی کنسانتره مس در چین هستند عنوان شده است.

قیمت+مس+نمودار

(میزان واردات مس چین در سال 2020 نسبت به چهار سال گذشته)

خرید و فروش مس در بازار فلزات لندن در اوایل سال جاری نسبت به قیمت‌های فلز سرخ در بورس فلزات شانگهای با تخفیف‌های بیشتری همراه بود و همین امر منجر به افزایش واردات مس در چین شد.

بر این اساس تین یو تحلیل‌گر بین‌المللی تقاضای بازار مس در گروه CRU در این باره به رویترز گفت: با توجه به اینکه واردات مس چین همچنان نسبت به مدت مشابه سال گذشته روند افزایشی خود را حفظ کرده است و در صورت باز ماندن پنجره آربیتراژ (سود بدون ریسک) امکان افزایش واردات این کشور همچنان ادامه خواهد یافت.

 

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر