|

بخوانید :

کدخبر: 276610

شفاف سازی کنعانی درباره ارسال سلاح به روسیه

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپا را به پرهیز از رفتارهای مداخله گرایانه دعوت می‌کنیم، اظهار داشت: ایران در صورت ادامه رفتارهای مداخله گرایانه اروپا واکنش متقابل و متناسب نشان خواهد داد، این موضوع در مورد تمام کشورهای اروپایی صدق می‌کند.

سیاست شفاف سازی کنعانی درباره ارسال سلاح به روسیه

نشست ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه با اصحاب رسانه دقایقی پیش آغاز شد.

کنعانی در خصوص اظهارات بورل رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: واکنش‌های زیادی به این موضوع وجود داشته است و به اندازه کافی عکس‌العمل شنیده شده و حتی در اروپا اظهارات ایشان تعجب بسیاری را برانگیخته است.

وی در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارات مقامات فرانسوی و رئیس جمهور این کشور و نوع رفتار و مواضعی که درخصوص تحولات داخلی ایران اتخاذ کرده‌اند و رویکردی که در قبال تحولات و اعتراضات داخلی در فرانسه و اعتصابات کارگری اخیر در این کشور داشتند، گفت:  قبلا هم در ادبیات اروپا و هم در حوزه عملکرد و رفتار تعداد قابل توجهی از مقامات کشورهای اروپایی شاهد تقسیم بندی تروریسم به ترویسم خوب و بد بودیم. ولی امروز با یک تقسیم بندی جدید در ادبیات سیاسی غرب مواجه هستیم تقسیم اغتشاشات به اغتشاشات خوب و بد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: اگر اغتشاشات در ایران صورت بگیرد خوب است و برخوردی نباید صورت بگیرد اما اگر اغتشاشات در اروپا شکل بگیرد، بد است و باید برخورد شود.  مقامات و مسئولان این کشور حق دارند برخورد کنند و حتی به اعتصاب کارگری را با شدت عمل پایان ببخشند. قضاوت با کسانی که است که تحولات را دنبال می‌کنند و رفتار دوگانه‌ غرب را می بینند.

کنعانی گفت: کشورهایی که را که در امور کشورهای دیگر از جمله ایران دخالت می‌کنند را دعوت به عقلانیت می‌کنیم.

ایران دولت مسئولیت پذیری است

کنعانی اظهار داشت: من لازم می‌دانم اشاره کنم به مواضع عدیده‌ای که علاوه بر فرانسوی‌ها مقامات آمریکایی هم در قبال ایران گرفته‌اند، ایران دولت مسئولیت پذیری است و در عمل اثبات کرده است دولتی است که هم به نگاه شهروندان احترام می‌گذارد در دولت‌های چهارساله با رای مردمی انتخاب می‌شود و بر سر کار می آید و هم به امنیت شهروندان توجه دارد.

وی تصریح کرد: در کوران حوادث منطقه که کشورهای عدیده‌ای دچار آشوب شدند و در معرض حمله تروریسم و خارجی قرار گرفتند و امنیت در هم شکسته ۱۰۰ ها نفر قربانی ناامنی و بی‌ثباتی شدند ایران لنگرگاه ثبات بود و این توانایی را اثبات کرد که در اوج بحران در منطقه نسبت به امنیت شهروندان مسئول است، علاوه بر امنیت شهروندان در سالیان گذشته اثبات کرد در تامین امنیت ملت‌های منطقه هم نقش موثری داشته تحولات عراق و سوریه و افغانستان شاهد روشنی بر توانایی ایران بر تامین امنیت منطقه است.

مقاومت علیه اشغالگر می‌تواند تامین کننده حقوق ملت فلسطین باشد

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد نشست آشتی در میان گروه های فلسطینی برگزار شد، گفت: تحولات فلسطین این روزها بسیار حساس است و دیدگاه ایران نسبت به فلسطین دیدگاه واضح و روشنی است. معتقدیم چیزی که می‌تواند تامین کننده حقوق ملت فلسطین باشد، مقاومت علیه اشغالگر است و روند سیاسی، ایران ایده سیاسی خود را مطرح کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: همه ملت فلسطین باید در یک رفراندوم فراگیر شرکت کنند و نسبت به آینده خود تصمیم بگیرند.

ایران پاسخ رفتارهای مداخله‌گرایانه اروپا را متقابلاً می‌دهد

وی با بیان اینکه در مورد مواضع اروپا دیدگاه های خود را مطرح کردیم، گفت: دیدگاه های خود را با اروپا مطرح کردیم و طرف های اروپایی را به عقلانیت دعوت می‌کنیم،آن ها باید بدانند در مورد ایران صحبت می‌کنند، کشوری که مقتدر و مسئولیت پذیر است و کشوری است که در صورت رفتار عقلانی و منطقی می‌تواند مهم ترین شریک برای  صلح و ثبات در منطقه باشد. ما آنها به به پرهیز از رفتارهای مداخله گرایانه دعوت می‌کنیم اما در صورت رفتارهای مداخله گرایانه ایران واکنش متقابل و متناسب نشان خواهد داد و در مورد تمام کشورهای اروپایی صدق می‌کند.

کنعانی در مورد حمله به اماکن دیپلماتیک ایران گفت: مسئولیت کشورهای پذیرنده است که امنیت سفارتخانه های ایران باشند اما متاسفانه به رغم وظیفه، کشورهای پذیرنده، به مسئولیت خود عمل نکردند.

وی ادامه داد: حمله  به یکی از مدارس جمهوری اسلامی ایران در آلمان در نیمه شب و به آتش کشیدن این مدرسه و همچنین حمله به مراکز اسلامی در کشورهای دیگر از مصادیق بی توجهی اروپا به مسئولیت خود در قبال حفظ امنیت مراکز ایران است، مسئولیت حفظ امنیت این مراکز با  کشورهای پذیرنده است و باید برخورد قانونی کنند. ایران یادداشت اعتراضی به سفارتخانه‌ها داده است.

امیدواریم ثبات و امنیت در عراق تحکیم پیدا کند

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد روند سیاسی در داخل عراق گفت: خوشحال هستیم که روند سیاسی در عراق قوت گرفته و رییس جمهور هم موفق به تشکیل کابینه شده و به سمت جلو در حال پیشرفت است. رییس جمهور کشورمان نیز به رییس جمهور جدید تبریک گفتند و امیدواریم در مهلت قانونی ایشان موفق به تشکیل دولت شوند و ثبات و امنیت در عراق تحکیم پیدا کند .

کنعانی در مورد نشست سیکا افزود: نشست سیکا بسیار مهم بود و  رییس جمهور در این کنفرانس اعتماد ساز در آسیا شرکت کردند، این اقدام در استمرار سیاست خارجی دولت سیزدهم مبتنی بر دیپلماسی پویا و هوشمند است که گفت وگو های خوبی هم صورت گرفت.  رییس جمهور دیدار دو جانبه ای هم با رییس جمهور آذربایجان و هم گفت وگوی دو جانبه‌ای با امیر قطر داشتند که مسائل دو جانبه مورد پیگیری قرار گرفت.

در مقابل تحریم‌های جدید انگلیس علیه ایران واکنش متناسب خواهیم داشت

کنعانی در پاسخ به سؤالی درباره خبرهای منتشر شده درباره سفر یکی از دیپلمات‌های ارشد انگلیسی به تهران نیز اظهار داشت: رفت و آمدهای دیپلماتیک بین ایران و کشورهای دارای روابط دوجانبه براساس نیازهای متقابل و برنامه‌های از قبل تنظیم شده انجام می‌شود. منافع و مصالح ملی برای ایران هم از موضع اقتدار تنظیم می‌شود و هم مبتنی بر اصول سه گانه عزت، حکمت و مصلحت است و روابط خارجی خود را با کشورها تنظیم می‌کنیم. اخباری منتشر شده و مرتبط با تحولات داخلی ایران کردند. در ارتباط با مواضع انگلیس درباره اوضاع داخلی ایران و مواضع مداخله جویانه این کشور واکنش جدی نشان داده و قاطعانه محکوم کردیم و تذکر جدی هم دادیم و سفیر انگلیس هم احضار شد.

وی گفت: در پی تحریم‌های اخیر این کشور علیه برخی از مقامات ایران نیز هم محکوم کرده و هم اعتراض جدی کردیم و همانطور که اعلام کردیم واکنش متناسب خواهیم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به به این سؤال که ایران مذاکرات رفع تحریم‌ها را پایان یافته می‌داند؟ گفت: مذاکرات رفع تحریم از دستورکار ایران خارج نشده است. مشکل تناقض رفتاری و گفتاری در مقامات دولت آمریکاست از یک سو پیام می‌دهند و دیدگاه‌های خود را منتقل می‌کنند و از سوی دیگر در رفتار و گفتارها این مواضع عملا مکمل و تکمیل کننده روند مذاکرات نیست. زمینه‌ها برای احیای توافق و بازگشت همه طرف‌ها وجود دارد. الان این موضوع وابسته به تصمیم سیاسی دولت آمریکاست و هر زمان اراده کنند می‌توانیم به توافق برگردیم. ایران معطل توافق نخواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: هیچ سلاحی برای طرف‌های درگیر جنگ اوکراین ارسال نکرده‌ایم،متاسفانه اخباری منتشر می‌شود که مبتنی بر مسائل سیاسی است. ایران بارها اعلام کرده که یک طرف جنگ میان روسیه و اوکراین نیست و هیچ سلاحی را برای هیچ کدام از طرفین ارسال نکرده است. 

وی ادامه داد: ایران همانطور که مخالف جنگ در سوریه و عراق و… بود، در خصوص اوکراین نیز ما مخالف جنگ هستیم. ما تلاش های خود را برای پایان دادن به رویکرد نظامی انجام دادیم. این طنز تلخ است که کشورهایی که صادر کننده میلیون ها دلار اسلحه به یک طرف جنگ هستند، جنگ تبلیغی علیه ایران راه انداختند. اگر طرف‌دار صلح هستند این میزان ارسال سلاح چه معنا دارد. ایران دنبال راهکار سیاسی است و در این مسیر تلاش کرده و خواهیم کرد.

رفتار مداخله جویانه و عجولانه کشورهای اروپایی در قبال حوادث اوین را محکوم می‌کنیم

کنعانی در مورد اتفاق رخداده در زندان اوین گفت: متاسفانه در مورد زندان اوین هم ، شاهد اتخاذ رفتار مداخله جویانه و عجولانه از سوی کشورهای اروپایی بودیم که این رفتار عجولانه را نمی پذیریم و آن را محکوم می‌کنیم.

وی در مورد رزمایش سیاسی در منطقه ارس گفت: رزمایش نظامی چیز جدیدی نیست و در این زمینه ارتباطی با موضوع خاصی نیست و در ارتباط با مرزهای مختلف ایران است.

آمریکا توافق مبادله زندانیان را به احیای برجام منوط کرده است

کنعانی اظهار داشت: روند برای اجرای توافق تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا مهیا است، با آمریکا پیش از این بر سر مبادله زندانیان توافق کردیم، اما طرف آمریکایی آماده آجرای توافق نبود.آمریکا توافق تبادل زندانیان را منوط و موکول به توافق درباره احیای برجام کرده بود.ایران تاکید کرده که موضوع زندانیان یک موضوع سیاسی بوده و ارتباطی به توافق و برجام ندارد.امیدواریم با تصمیم درست آمریکا شاهد آزادی زندانیان، به‌خصوص زندانیان ایرانی باشیم.

 انتظار داریم که عراق مانع تردد گروه‌های تجزیه طلب از مرزهای مشترک شود 

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: امیدواریم همانطور که جمهوری اسلامی ایران امنیت عراق را امنیت خود فرض می‌کند، عراق نیز امنیت ایران را امنیت خود تلقی کند و به مسئولیت خود برای حفظ امنیت مرزهای جمهوری اسلامی ایران عمل کنند. انتظار داریم که عراق مانع تردد گروه‌های تجزیه طلب از مرزهای مشترک شود .

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...