|

بخوانید :

کدخبر: 274717

واکنش آذری جهرمی به توئیت جنجالی ایلان ماسک

محمد جواد آذری جهرمی وزیر پیشین ارتباطات که بارها سیاست‌های سلبی و فیلترینگ را یک اشتباه بزرگ دانسته به توئیت جنجالی ایلان ماسک واکنش نشان داده است.

سیاست واکنش آذری جهرمی به توئیت جنجالی ایلان ماسک

محمد جواد آذری جهرمی که از منتقدان طرح های صیانت است و در دوره وزارتش برای ایستادگی برابر فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی پرونده‌های قضایی مختلفی را تجربه کرد و پیشتر در اوج طرح های صیانت گفته بود اگر این طرح ادامه پیدا کند، با چالش استفاده از اینترنت ماهواره ای مواجه خواهیم شد. اینترنتی که دیگر هیج دسترسی حاکمیتی بر آن قابل انجام نخواهد بود.

حالا در واکنش به توییت جنجالی ایلان ماسک درباره احتمال ارائه اینترنت ماهواره‌ای‌ در ایران، آذری‌جهرمی در کانال تلگرامی‌اش نوشته است: «ایلان ماسک می‌گوید برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای به ایرانیان [از دولت آمریکا] در خواست مجوز خواهد کرد. او اظهار کرده است که دلیل این درخواست مجوز، معاف شدن از تحریم‌هاست. او در توییتی نوشته است پوشش استارلینک هم اکنون برای همه کشورها فراهم است.»

او پیش از این نیز درباره احتمال فراگیر شدن اینترنت ماهواره‌ای با پیشرفت فناوری همین کانال نوشته بود: «بنا بر اخبار منشر شده، بزودی گوشیهای نسل جدید آیفون و اندروید، به طور مستقیم و بدون هیچ تجهیزات اضافی، قادر به اتصال به اینترنت ماهواره‌ای (مانند StarLink) خواهند بود. به نظر می‌رسد زنجیره‌های این اتفاق تا سال ۲۰۲۵ نهایی و کامل خواهند شد، هر چند تا آن زمان هم این خدمات در برخی مکانها به صورت آزمایشی بهره‌برداری خواهند شد.

البته اینکه این خدمات را به صورت رومینگ با اپراتورهای محلی ارائه کنند و یا سیم‌کارتی مستقل صادر کنند و یا شکل دیگری از ارائه‌ی خدمت را پیش بگیرند، هنوز آنچنان روشن نیست. تلفیق این تکنولوژی جدید با سیاست اعلامی دولت‌های سابق ایالات متحده آمریکا برای ایجاد اینترنت چمدانی، می‌تواند باعث ارائه‌ی نوعی جدید و متفاوتی از خدمات در برخی کشورها شود.

موانع زیاد بر سر راه توسعه ۵G، بالا بودن قیمت اینترنت همراه و همچنین فیلترینگ گسترده از عواملی است که می‌تواند ضریب نفوذ این خدمات ماهواره‌ای در کشورهای هدف ایالات متحده را تقویت کند.»

 

ارسال نظر

 

در حال بارگزاری ...