|
کدخبر: 131853

ترامپ از برد در انتخابات ناامید شد؟

به نظر می‌رسد امیدهای دونالد ترامپ برای رسیدن به دومین دور ریاست جمهوری در حال کمرنگ‌تر شدن است در حالی که نزدیکترین دستیارانش هم اذعان می‌کنند: "تنها شخص در کاخ سفید که فکر می‌کند ترامپ می‌تواند پیروز شود خود ترامپ است".

سیاست ترامپ از برد در انتخابات ناامید شد؟

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا یک تور پرشتاب همراه با چهارده توقف را در ایالتهای کلیدی محل رقابت در سراسر این کشور به جریان انداخته، جدیدترین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که جو بایدن، رقیب دموکرات او هشت درصد برتری دارد در حالی که تا کنون رکورد ثبت ۹۰ میلیون رای در رای گیری زودهنگام برای انتخابات ثبت شده است.

با این حال کسب پیروزی از جانب هر یک از کاندیداها از چند ایالت کوچک با گرایش معلق، شامل فلوریدا و پنسیلوانیا که ترامپ و بایدن در آنها رقابت شانه به شانه‌ای دارند، نشات می‌گیرد.

در نظام انتخاباتی امریکا که در آن ایالتها تعدادی رای الکترال هم دارند و یک کاندیدا نیاز به کسب مجموعا ۲۷۰ رای الکترال برای کسب پیروزی دارد این امکان هست که یک کاندیدا در بخش آرای مردمی پیروز شود، اما نهایتا شکست بخورد.

چهار سال قبل هیلاری کلینتون در بخش آرای مردمی سه میلیون رای بیشتر از ترامپ کسب کرد اما در نهایت ترامپ با کسب ۳۰۴ رای الکترال پیروز شد.

یک مسئول شرکت‌های نظرسنجی گفت: هیلاری قبل از انتخابات سابق جلوتر بود و همه ما میدانیم در نهایت نتیجه چه شد اما بایدن دو برابر همان برتری که کلینتون در این مقطع داشت را دارد. بایدن باید پیروز این انتخابات باشد اما ترامپ شعبده‌باز عرصه سیاسی است و اگر کسی بتواند نتیجه غیرمنتظره‌ای را رقم بزند فقط خود اوست.

با این حال یک منبع در کاخ سفید شب گذشته تصویری تیره و تار از این رئیس‌جمهوری امریکا مطرح کرد. او گفت: بیشتر افراد قبول دارند که همه چیز تمام شده است. همه ما شغلهای دیگری را در نظر گرفته‌ایم. در این مقطع تنها شخص در کاخ سفید که فکر می‌کند دونالد ترامپ پیروز انتخابات است خود ترامپ است.

او بیان کرد: اما او یک جنگجوی خیابانی است و مسیر کوچکی به سمت پیروزی وجود دارد اگر که او بتواند آرای فلوریدا و پنسیلوانیا را کسب کند. این بعید به نظر میرسد اما قابل انجام است.

انتظار میرود رکورد ۱۵۰ میلیون امریکایی در خاتمه کمپین انتخاباتی که تحت تاثیر عملکرد ترامپ در قبال همه گیری بیماری و اعتراضات خشونت آمیز نشات گرفته از قتل سیاهپوستان غیر مسلح توسط پلیس قرار گرفت، در انتخابات رای داده باشند.

شهرهایی همچون لس آنجلس تا شیکاگو و نیویورک مرخصی‌های نیروهای پلیس را لغو کرده‌اند و فرمانداران ایالات زیادی شامل کالیفرنیا گارد ملی را در ارتباط به بروز خشونتهای احتمالی به حال آماده باش در آورده‌اند.

اگر یک نامزد نتیجه قاطعی کسب نکرده باشد، بعید است نتیجه انتخابات سه شنبه شب مشخص شده باشد. ترامپ قبلا وعده داده پیروزی جو بایدن را به چالش خواهد کشید و گفته که در سیستم رای گیری پستی علیه خودش تقلب می‌شود.

اگر قرار باشد حسب اتفاق دادگاه عالی درباره نتیجه انتخابات تصمیم بگیرد، ترامپ با توجه به این که سه قاضی جمهوریخواه و در جدیدترین مورد ایمی برت را در این دادگاه منصوب کرده از مزیت برخوردار باشد.

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر