|

بخوانید :

کدخبر: 216521

خطر ابتلا به سرطان با مصرف این خوراکی های جذاب

روغن پالم ماده ای همه کاره است که در حوزه های مختلف از تولید مواد غذایی گرفته تا محصولات زیبایی از آن استفاده می شود. نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد این ماده که به وفور در شکلات ها یافت می شود ممکن است باعث گسترش سرطان در سراسر بدن شود.

روغن پالم یک روغن گیاهی خوراکی است که از میوه درختان نخل روغنی به دست می آید. این روغن به وفور در محصولاتی مانند بیسکویت، شکلات های صبحانه مانند نوتلا، بستنی، برخی نانها، مارگارین و ... استفاده شده و به آن ها بافتی صاف و ماندگاری طولانی می دهد.  سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) و سازمان بهداشت جهانی این روغن را بیش از هر روغن دیگری سرطان زا اعلام کرده اند. 

تیمی از پژوهشگران اسپانیایی نیز در مطالعات جدید خود دریافتند چربی های گیاهی قادر هستند که دی ان ای  تومورهای سرطانی را تغییر داده و آنها را تهاجمی تر کنند. خوشبختانه، در حال حاضر دارویی وجود دارد که می تواند این روند را معکوس کرده و امید به نابودی انواع مختلف سرطان را ارائه دهد.

این مطالعه جدید نیز ارتباط روغن پالم با سرطان را روشن کرده و راه را برای درمان هایی باز می کند که از متاستاز سرطان به سایر اندام ها جلوگیری می کند.

پروفسور سالوادور آزنار بنیتا، پژوهشگر ارشد مؤسسه علم و فناوری بارسلونا، در این رابطه گفت: «اگر کارها طبق برنامه پیش برود، می‌توانیم اولین کارآزمایی بالینی را طی چند سال آینده آغاز کنیم.

من از این بابت بسیار هیجان ‌زده هستم و تلاش زیادی برای ارائه بهترین درمان ممکن به بیماران سرطانی انجام می‌دهیم.

پژوهشگران به کمک آزمایش‌ هایی که روی موش‌ ها انجام شد، دریافتند که پالمتیک اسید، اسید چرب اشباع ‌شده اصلی در روغن نخل، باعث ایجاد سرطان ‌های دهان و ملانوم‌  های کشنده پوست می ‌شود.

سایر اسیدهای چرب، مانند امگا ۹ و امگا ۶  که در روغن زیتون و دانه های کتان یافت می شوند، مشابه این اثر را نشان ندادند.

علیرغم این یافته ها، تیم تحقیقاتی دریافته است که هیچ یک از این مواد، از جمله اسید پالمیتیک، خطر ابتلا به سرطان را در وهله اول افزایش نمی دهد. پروفسور بنیتا در این رابطه خاطرنشان می کند: من فکر می کنم هنوز خیلی زود است که مشخص شود چه نوع رژیمی می تواند توسط بیماران مبتلا به سرطان استفاده شود که بتوان با کمک آن روند متاستاتیک را کند کرد.

بر اساس نتایج تحقیقات ما  می‌توان ادعا کرد که رژیم غذایی فاقد اسید پالمیتیک می‌تواند در کند کردن روند متاستاتیک مؤثر باشد، اما برای تعیین دقیق این موضوع به مطالعه بسیار بیشتری نیاز است.

گفتنی است اسیدهای چرب بلوک های سازنده چربی در بدن ما و غذایی هستند که می خوریم. همچنین به نظر می رسد که آنها تومورهای سرطانی را نیز تغذیه می کنند، اما دانشمندان می گویند که نحوه چگونگی این فرایند مشخص نیست. هنگامی که محققان رژیم غذایی موش های آزمایشگاهی را با اسید پالمیتیک تکمیل کردند، متاستاز سرطان در آن ها افزایش یافت. به گزارش سیناپرس،این تیم همچنین اثرات طولانی مدت مصرف روغن پالم را روی ژنوم حیوانات کشف کردند.

شایان ذکر است سلول های سرطانی که برای مدت کوتاهی در معرض اسید پالمیتیک قرار گرفتند، حتی پس از حذف آن از رژیم غذایی جوندگان، با سرعت گسترش یافتند. این مطالعه که در ژورنال نیچر منتشر شده است، نشان می ‌دهد که این حافظه ژنتیکی نتیجه تغییرات اپی ژنتیکی در نحوه عملکرد ژن‌ها است.

پژوهشگران همچنین دریافتند این تغییرات ناشی از اسید پالمیتیک عملکرد سلول ‌های سرطانی متاستاتیک را تغییر و به آنها اجازه می ‌دهد یک شبکه عصبی در اطراف تومور تشکیل داده و راحت ‌تر پخش شوند. 

تخمین زده می شود که متاستاز مسئول ۹۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از سرطان باشد. کسب اطلاعات بیشتر در مورد عواملی که باعث گسترش سرطان می شود و مهمتر از همه  دانستن این موضوع که چگونه می توان آن را متوقف کرددارای اهمیت زیادی است.

 

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...