|
کدخبر: 139806

توصیه‌های طب سنتی در روزهای کرونایی

رئیس اداره طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج به چند باور غلط مردم از طب سنتی اشاره کرد.

کیان دهرابپور در یاسوج اظهار کرد: این روزها که اهالی کره زمین درگیر بیماری کرونا هستند، طب سنتی ایرانی با تکیه بر اندوخته‌ها و تجربیات قبلی و بر اساس پژوهش‌های پزشکان و متخصصان دانشگاهی این حوزه، توصیه‌هایی علمی، حول استفاده از داروهای گیاهی ارائه می‌کند.

وی گفت: مصرف مختصری سیاهدانه، در حد یک قاشق چایخوری کوچک در هنگام ناشتا، یا همراه نان صبحانه مفید است.

دهرابپور افزود: نوشیدن خیسانیده تخم بالنگو و بارهنگ در آب و گلاب با کمی زعفران سودمند است به این ترتیب که آب سه چهارم لیوان، گلاب یک چهارم لیوان، تخم بالنگو یک قاشق چای خوری و تخم بارهنگ یک قاشق چایخوری این اجزاء را با هم بیامیزید و هم بزنید، نیم ساعت صبر کنید تا بالنگو و بارهنگ خوب لعاب بدهند، سپس سر قاشق چایخوری زعفران ساییده بیافزایید و دوباره هم بزنید، سپس آن را با سوق دادن آگاهی به بو و مزه گلاب و زعفران در جرعه‌های کوچک و کوتاه بنوشید و در بین جرعه‌ها آرام بگیرید و آگاهانه تنفس کنید.

وی گفت: این مقدار دو تا سه بار در روز برای بزرگسالان قابل تکرار است. (افزودن کمی عسل طبیعی نیز مفید است.

رئیس اداره طب سنتی ایرانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در ادامه دستورالعمل‌های پزشکی سنتی خود گفت: نوشیدن دمنوشی از آویشن و شیرین بیان با عناب در طول روز سودمند است به این ترتیب که برگ آویشن ۱ قاشق غذاخوری پر (۲/۵ گرم)، پودر ریشه شیرین بیان ۱ قاشق چای خوری، عناب چنگال زده (سوراخ شده) ۵ عدد؛ همه را در یک قوری چینی ریخته با یک لیوان آبجوش بمدت یک ربع با حرارت ملایم دم کنید. پس از صاف کردن، تا گرم است آرام آرام بنوشید.

وی گفت: هشدار به این جهت که مادران باردار در مصرف این ترکیب احتیاط کنند برای کسانی که فشار خون بالا دارند مصرف شیرین بیان بیش از ۳ هفته تا ۴ هفته توصیه نمی‌شود این ترکیب تا دو بار در روز برای بزرگسالان قابل تکرار است.

وی افزود: مقادیر بالا با نصف مقدار از سن ۷ سالگی به بالا، و با یک سوم تا یک چهارم برای کودکان ۲ تا ۷ ساله مجاز است برای کودکان زیر ۲ سال که زود به زود دچار سرماخوردگی می‌شوند، روزانه دو تا چهار قاشق غذاخوری یعنی حدود ۱۵ تا ۲۰ سی سی از یک لیوان دمنوش نهایی آماده مصرف مناسب است. (یعنی حدود یک دهم بزرگسالان) و این مقدار نباید بیش از ۳ تا ۴ هفته مصرف شود.

دهرابپور در ادامه گفت: مصرف ترکیبی از پودر ریشه شیرین بیان و رازیانه و شکر سرخ از گذشته دور برای پیشگیری از ابتلا به بعضی بیماریها در منابع طب ایرانی و نیز برخی از آموزه‌های اسلامی توصیه شده است. مقدار ۱۰ گرم شیرین بیان و ۵ گرم رازیانه و ۵ گرم شکر سرخ برای مصرف روزانه در بزرگسالان سودمند است. این مقدار ماده برای مصرف سه تا چهار روز می‌باشد.

هشدار؛ این ترکیب در بارداری مجاز نیست و بانوانی که قاعدگی مفرط دارند باید در مصرف آن احتیاط کنند. بهتر است یک دوره مصرف این ترکیب حداکثر ۴ هفته باشد و پس از آن دو هفته مصرف نشود.

وی به توصیه‌های دارویی موضعی هم پرداخت و گفت: استفاده از روغن سیاهدانه یا روغن بنفشه در بادام شیرین به صورت موضعی در داخل بینی می‌تواند سودمند باشد. بخورهای گیاهی مانند بخور بابونه یا مرزنجوش یا اسطوخودوس در کسانی که مستعد عفونت‌های تنفسی هستند مفید است. کسانی که تحریک‌پذیری عصبی و بی‌تابی دارند نباید این گیاهان را به‌صورت خشک مستقیما" بو کنند.

دهرابپور گفت: لیستی از ادویه و گیاهان دارویی که در تقویت سیستم ایمنی مفید هستند که استفاده از این مواد در بارداری با احتیاط باشد؛ آویشن، دارچین، سیاهدانه، مرزنجوش، چای کوهی، بابونه، زعفران، رزماری، بادرنجبویه، زردچوبه، گل گاوزبان و هل

وی به برخی باورهای نادرست مردم در مورد گیاهان دارویی و طب سنتی و مکمل اشاره کرد که متعتقدند گیاهان دارویی بی‌عارضه هستند، مصرف گیاهان دارویی همراه با داروهای شیمیایی مشکلی ایجاد نمی‌کند، طب سنتی به تنهایی می‌تواند همه بیماری‌ها را درمان کند و مصرف زیاد خوراکی‌های گرم مانند سیر و زنجبیل مانع ابتلا به عفونت ویروسی می‌شود و هر چه بیشتر مصرف شود بهتر است.

وی به برخی دیگر از باورهای نادرست مردم در مورد گیاهان دارویی و طب سنتی و مکمل اشاره کرد که برای مثال حجامت و زالو درمانی در همه افراد در پیشگیری و درمان بیماری موثر است و یا داروهای گیاهی و درمان‌های طب سنتی را می‌توان خودسرانه و بدون نظارت پزشک مصرف نمود و یا این که دود دادن محیط در پیشگیری از آلودگی به ویروس برای همه موثر است.

 

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر