|
کدخبر: 134626

محدودیت‌های جدید کرونایی از کی اجرایی می‌شود؟

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: طرح جامع اعمال محدودیت‌های برای کنترل کرونا با سطح بندی شهرها به مناطق قرمز، نارنجی و زرد از شنبه اول آذر در سراسر کشور اجرا می‌شود.

سبک زندگی محدودیت‌های جدید کرونایی از کی اجرایی می‌شود؟

علیرضا رئیسی روز شنبه با اعلام مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: هر تصمیمی که در ستاد ملی کرونا گرفته می‌شود بر اساس همکاری مردم و دستگاهها در رعایت اصول پروتکل هاست و تلاش می‌شود با کاهش تجمعات از میزان شیوع بیماری کاسته شود زیرا می‌دانیم هر جا که پروتکل‌های بهداشتی کرونا به درستی رعایت نشده و تجمعات خانگی، دورهمی ‌ها و سفرها انجام شده بار بروز بیماری سنگین تر شده است و باعث شده که بار ورود به بیمارستان‌ها به قدری سنگین شود که قابل تحمل نیست و در همه کشورها برای کاهش این بار سنگین محدودیت هایی اعمال می‌شود.

وی گفت: در ماههای گذشته نیز برای کاهش بار بیماری ۴۳ شهر و در مرحله بعد ۴۶ شهرستان مشمول اعمال محدودیت‌های شغلی شدند و امروز هم طرح جامع اعمال محدودیت‌های جدید در ستاد ملی کرونا بررسی شد و بر اساس آن یک طرح هوشمند به تصویب رسید که از اول آذر فعلا به مدت دو هفته اجرا می‌شود و بعد از آن در مورد تمدید، تشدید یا کاهش آن تصمیم گیری می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی کرونا افزود: بر اساس این طرح شهرستانهای کشور بر اساس میزان بار بیماری کرونا و بستری در بیمارستان به سه سطح قرمز، نارنجی و زرد تقسیم می‌شود، سطح سه یا قرمز بیشترین میزان محدودیت را دارد و سطح دو یا نارنجی محدودیت‌های کمتری دارد و میزان اعمال محدویت‌ها در شهرهای دارای سطح یک یا زرد کمتر است.

رئیسی ادامه داد: هدف اصلی از اعمال این محدودیت‌ها تعطیلی مشاغل نیست بلکه کاهش بار بیماری است. بر این اساس در شهرستانهای قرمز یا دارای سطح سه که اکنون حدود ۱۰۰ شهرستان هستند و بیشتر مراکز استانها از جمله تهران هم جزو آن است، به جز مشاغل ضروری در اموری که مایحتاج ضروری مردم و مسائل ایمنی و سلامت مربوط می‌شود همه مشاغل تعطیل می‌شوند.

وی گفت: همچنین در شهرستانهایی با وضعیت نارنجی یا سطح هشدار دو مشاعل سطح سه و چهار که جزییات آن اعلام می‌شود، تعطیل خواهند بود. اکنون حدود ۱۵۰ شهرستان در وضعیت نارنجی یا سطح هشدار دو هستند و در سطح هشدار یک که حدود ۱۵۵ شهرستان در این وضعیت هستند، مشاغل سطح چهار به مدت دو هفته تعطیل می‌شوند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا افزود: بر اساس این مصوبه، تعطیلی‌ها فقط شامل مشاغل و کسب و کارها نیست و شامل، مدارس، آموزشگاهها، دانشگاهها و مراسم فرهنگی و مذهبی نیز می‌شود و در سطوح هشدار یک، دو و سه آموزش‌ها و مدارس غیر حضوری است و برای دانشگاهها و مراسم مذهبی و فرهنگی نیز فعلا به مدت دو هفته محدودیت ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: در مورد فعالیت کارکنان ادارات نیز بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا در شهرستانهای با سطح هشدار ۳ و قرمز فقط حدود یک سوم کارکنان در محل کار حضور پیدا می‌کنند، در سطح دو یا نارنجی یک دوم یا ۵۰ درصد کارکنان حضور پیدا می‌کنند و در شهرستانهای با وضعیت زرد یا سطح هشدار یک، دو سوم کارکنان حضور دارند.مسئولان ادارات با توجه به ضرورت حضور کارکنان برای نوبت دهی فعالیت آنها بر اساس مصوبه ستادملی کرونا تصمیم گیری می‌کنند

رئیسی گفت: محدودیت‌های بعدی برای تردد وسایل نقلیه است و در شهرستانهای با وضعیت دو و سه یعنی قرمز و نارنجی، خودروهای با پلاک هر شهرستان حق خروج از شهرستان را ندارند و خودروهای با پلاک شهرستانهای دیگر حق ورود ندارند.

وی افزود: این محددیت‌ها از شنبه اول آذر فعلا به مدت دو هفته اعمال می‌شود و در یک هفته پیش رو اقدامات لازم برای اطلاع رسانی و پرداختن به جزییات اجرای این مصوبات اقدام می‌شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: همه می‌دانیم که برای مقابله با کرونا اعمال محدودیت و جریمه راه‌حل نهایی نیست

منبع: ایرنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...