|
کدخبر: 132592

استفاده از ماسک چه تاثیری روی دهان ودندان دارد؟

از زمان آغاز همه گیری کووید-۱۹ و توصیه به استفاده از پوشش ماسک، مطالبی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده مبنی بر اینکه ماسک موجب بوی بد دهان یا عفونت می‌شود.

سبک زندگی استفاده از ماسک چه تاثیری روی دهان ودندان دارد؟

این ادعا در مورد تاثیر استفاده از ماسک بر ایجاد بوی بد دهان یا ابتلا به عفونت‌های دهان و دندان درحالی مطرح شده است که دندان‌پزشکان این موضوع را درست نمی‌دانند.

دکتر "استیون بارفوت" از دندان‌پزشکان امریکایی در رابطه با تاثیر استفاده از ماسک بر سلامت دهان و دندان گفت: دلایل کافی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از ماسک باعث ایجاد یا تشدید بیماری دندان می‌شود. درصورتیکه این نگرانی حقیقت داشت دندانپزشکان و سایر ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی که دائما در حرفه خود از ماسک استفاده می‌کنند باید با افزایش موارد بیماری و مشکلات دهان و دندان مواجه می‌شدند که تاکنون مواردی از این قبیل گزارش نشده است.

همچنین "ماریانا وینر" از دیگر دندان‌پزشکان امریکایی این ایده را که ماسک سلامت دندان را تهدید می‌کند، صحیح نمی‌داند. او می‌گوید که ماسک باعث بوی بد دهان نمی‌شود بلکه فقط باعث می‌شود که شما بیشتر از این موضوع آگاه شوید.

به گفته دندان‌پزشکان بهتر است اینطور گفته شود که ماسک وضعیت نامطلوب عادات بهداشتی دهان و دندان ما را نشان می‌دهد و ما را از آنچه دندان‌پزشکان پیش از این بر آن تاکید داشتند، آگاه می‌سازد. ما باید هر روز به مراقبت‌ از دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشیم.

جلوگیری از بوی بد دهان

اگر ماسک موجب بوی بد دهان نمی‌شود پس عامل بروز آن چیست؟ کارشناسان بر این باورند که مواد غذایی باقی مانده در دهان، باکتری و خشکی می‌تواند از عوامل اصلیِ این مشکل باشد.

به گفته متخصصان، رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان باعث می‌شود پلاک هایی که ممکن است روی دندان ایجاد شود و ذرات مواد غذایی روی آنها قرار گیرد و شرایط مناسبی برای رشد باکتری‌ها ایجاد کند، از بین بروند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه کمک زیادی به حفظ سلامت دهان و دندان و از بین بردن بوی بد دهان می‌کند.

به گزارش مدیکال دیلی، همچنین مصرف مقدار زیادی آب توصیه می‌شود. برای مقابله با خشکی دهان و جلوگیری از باقی ماندن ذرات مواد غذایی در دهان در طول روز لازم است مقدار زیادی آب مصرف شود.

 

منبع: ايسنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...