|
کدخبر: 140954

دستوری جدید برای احداث مسکن ملی

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: به همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی در سراسر کشور اعلام شده که زمین مورد نیاز احداث مسکن ملی بر اساس نیاز پنج سال آینده کشور را تامین کنند.

راه و مسکن دستوری جدید برای احداث مسکن ملی

محمود محمودزاده اظهار کرد: فرآیند طرح اقدام ملی مسکن از ابتدا بر اساس شناسایی زمین صورت گرفت و مشکلی از این بابت وجود ندارد. البته در مرحله سوم بعضی کسانی که به صورت پیامکی ثبت نام شدند در برخی شهرها به مشکل کمبود زمین برخوردیم؛ زیرا مازاد بر ظرفیت ثبت نام شد. ما دو راه داشتیم یا آنها را حذف کنیم یا زمین تامین کنیم.

وی افزود: طبق گفته وزیر راه و شهرسازی، برای همه کسانی که ثبت نام کرده‌اند استان مورد نظر مکلف به تامین زمین است. این تعداد حدود ۸۰۰۰ نفر هستند که عموما در شهرهای تحت نظر بنیاد مسکن نام نویسی شده‌اند. سازمان ملی زمین و مسکن کارهای تامین زمین تعدادی را انجام داده و برخی دیگر در حال انجام است. به طور کلی بیشتر از آنچه باید برای اقدام طرح ملی مسکن، زمین اختصاص یافته و مشکلی برای ۴۰۰ هزار واحد نداریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به انعقاد تفاهمنامه با دستگاه‌های دولتی برای احداث مسکن ملی گفت: مجموع تعداد واحدهایی که بر اساس انعقاد تفاهمنامه با دستگاه‌های دولتی باید ساخته شود مقداری بیش از ۴۰۰ هزار واحد است ولی چند تفاوت دارد؛ اولا دستگاه‌ها مکلفند خودشان زمین بیاورند. بعضی که زمین نداشتند ما اختصاص دادیم.

محمودزاده با اعلام این خبر که برای تامین زمین پنج سال آینده بخش مسکن برنامه‌ریزی کرده‌ایم افزود: وزیر راه و شهرسازی به همه استان ها، سازمان‌ها و شرکت‌های ذی ربط اعلام کرده که تا پایان سال کار فشرده‌ای برای تامین زمین به منظور تولید مسکن پنج سال آینده کشور انجام دهند. یعنی ما خیلی فراتر از عددهای تامین زمین طرح ۴۰۰ هزار واحدی اقدام ملی مسکن داریم حرکت می‌کنیم و آن شاءالله نگرانی از این بابت وجود ندارد.

مسکن ملی در یک نگاه

شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس‌جمهوری کلنگ زنی شد. نخستین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس‌جمهوری افتتاح شد.

این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین نرخ این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه‌های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می‌رسد.

ثبت نام مرحله اول به پایان رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه کنند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، پایان مهر ماه اعلام شده بود که تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از لیست رزرو جایگزین آنها می‌شوند.

منبع: ايسنا

ارسال نظر