|

بخوانید :

کدخبر: 270792

خودروهای تولیدی با شاخص‌های کیفی سختگیرانه‌تری، ارزیابی می‌شوند

تهران- ایرنا- سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: هدفگذاری سطح کیفی خودرو در سال ۱۴۰۱، پنج درصد نسبت به سال قبل ارتقاء یافته است که در مورد برخی شاخص‌ها مثل IQS، این میزان به ۱۰ درصد نیز می‌رسد.

«امید قالیباف» با اشاره به عملکرد شاخص‌های کیفی خودرو در سال ۱۴۰۰، گفت: هر چند هدفگذاری شاخص سطح کیفی خودرو محقق شده است اما تنها ۹.۱ درصد از مدل خودروها توانسته‌اند در شاخص میانگین رضایت مشتریان از کیفیت اولیه محصول به میزان هدف گذاری شده (۷۱ درصد) دست یابند که وضعیت خوبی نیست.

وی در مورد شاخص تداوم دوام کیفیت محصول نیز گفت: از نظر بین‌المللی افت رضایت از کیفیت دوام محصول نسبت به کیفیت اولیه باید کمتر از سه درصد باشد که هدف گذاری سال قبل کمتر از چهار درصد بود، اما فقط ۲۵.۷ درصد مدل خودروها موفق به کسب این هدف شدند که در این شاخص هم خودروسازان ضعیف عمل کردند.

سخنگوی وزارت صمت تاکید کرد: ارتقای کیفیت خودروهای ساخت داخل مطالبه به حق مردم است و وزارت صمت در خصوص کیفیت در برابر خودروسازان کوتاه نمی‌آید، اما در عین حال باید درک کرد کیفیت یک فرایند زمان بر است و تا ساختارها در صنعت خودرو اصلاح نشود کسی نمی‌تواند با فشردن یک کلید یک شبه اشکالات کیفیت خودرو را برطرف کند.

وی افزود: کیفیت خودرو قابل نقد است اما تکرار روزانه انتقاد آن هم بدون استدلال درست جنبه تخریب به خود می‌گیرد و علاوه بر تاثیر منفی بر صادرات قطعه و خودرو، موجب دلسردی خودروسازان و قطعه سازان می‌شود.

قالیباف ضمن تفکیک کیفیت ذاتی و کیفیت مهندسی در حوزه خودرو گفت: در کیفیت ذاتی خودرو به‌دلیل نوع پلتفرم و طراحی آن ذاتا تا حد مشخصی قابلیت افزایش کیفیت را دارد و از سطحی به بعد کیفیت قابل افزایش نیست (یا ارتقای کیفیت اقتصادی نیست)، اما در کیفیت مهندسی تلاش می شود خودرو با کمترین اشکال ممکن تحویل مشتری شود.

سخنگوی صمت بیان‌داشت: در سال ۱۴۰۱ وزارت صمت اقدامات مهمی را برای افزایش کیفیت خودرو برنامه ریزی کرده است؛به‌عنوان مثال می توان از توقف تولید خودروهای تیبا، سمند و ساینا به‌دلیل پلتفرم قدیمی و اشکالات کیفی پرتکرار و برنامه‌ریزی برای ایجاد پلتفرم‌های جدید (پوست اندازی پلتفرمی) و تولید خودروهایی با کیفیت ذاتی بالاتر و در بخش ارتقای کیفیت مهندسی نیز اجرای دستور وزیر صمت برای به صفر رساندن ایرادات خودرو در زمان تحویل و تدوین شاخصهای سخت گیرانه‌تر کیفی جهت ارزیابی سال ۱۴۰۱ نام برد.

وی اظهارداشت: نتیجه این اقدامات بهبود شاخص‌های کیفی خودرو تا تیر ماه ۱۴۰۱ بود به‌طوریکه براساس گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران شاخص ارزشیابی کیفی (که امتیاز منفی است و باید کمتر شود) از رقم ۱۰۳/۴ در فروردین به ۹۴/۴ در تیر ماه ۱۴۰۱ کاهش یافته است که ۸.۸ درصد بهبود نشان می‌دهد.

قالیباف ادامه داد: خودروسازان در مورد شاخص تحویل خودرو بدون ایراد نیز از ۹۱.۷ درصد در فروردین به ۹۳.۵ درصد در مرداد امسال رشد داشتند که این شاخص ۱.۸ درصد بهبود نشان می‌دهد.

این مقام مسوول وزارت صمت، راه حل اساسی افزایش کیفیت خودرو را ایجاد رقابت در صنعت خودروسازی دانست و گفت: روش دیگری که در وزارت صمت برای کیفی سازی دنبال می شود، جایگزینی سیاست تامین مبتنی بر استفاده از چند منبع با سیاست تامین از یک یا دو منبع در یک پلتفرم است تا علاوه بر دستیابی به مقیاس اقتصادی تولید، امکان عیوب ناشی از فرایندهای متعدد تولید به حداقل برسد.

سخنگوی صمت، رشد ۲۷۱ درصدی تولید کامل خودرو تا آخر خرداد را ناشی از سیاستگذاری درست وزارت صمت در سال جاری دانست که باعث شد تولید خودروهای ناقص و تکمیل کاری آن خارج از فرایند اصلی خط تولید به حدود صفر برسد و منجر به بهبود شاخصهای کیفی شود.

 

منبع: ایرنا
 • جبار ارسالی در

  جناب قالیباف
  شاید از نظر شما خودر وهای ایرانی ارتقای کیفیت داشته اند ولی ا ز لحاظ ملت افت کیفیت هم داشته
  چون تولید را دو برابر کردن و هر لگنی را با قیمت ۸ برابری میدن به ملت

 • مملی ارسالی در

  جناب مهندس قالیباف
  مدیران ایرانخودرو دروغ میگن
  شما چرا باور میکنید که کیفیت ارتقا یافته ؟
  مثلا جنس ژاپنی یا آمریکایی انداختن رو ماشینهای ایرانی?

 • خباز ارسالی در

  شما هر کاری کنید ایران خودرو با کمترین ق یمت و کمترین کیفیت ماشین میسازه و ۸ براب ر به ملت میفروشه
  شما اگر فکر ملت هستید بی زحمت در خودروسازان را تخته و مد یران ایران خودرو را محاکمه کنید
  د بیر انجمن به اصطلاح خودرو ساز را هم فرام وش نکنید

 • مریم ارسالی در

  ایرانخودرو اگر هر ماشین را ۲ میلیارد هم بفروشه بازم میگه ضرر داره

 • مملی ارسالی در

  جناب رئیسی چرا ی فکری بحال قیمت خودرو ساخت داخل نمیکنید؟
  آخه اینها چه ماشینی هست که آیران خودرو با قیمت ۸ برابر میده به ملت؟
  شما را بخدا تعطیل کنید این خودرو سازان دروغگو را

 • حسن ارسالی در

  چاره کار فقط تعطیلی ایران خودرو هست و هی چ راه دیگری نداره
  چون تنها ارگانی هست که فقط داره سرمایه های ملی و مذدم ر ا نابود میکنه
  این همه ماشین مزخرف رو دست مردم مونده و هیچ کس حاضر نیست حت ی نصف قیمت بخره
  صد رحمت به سایپا
  خیلی صادق تر از ایران خودرو هستن

 • کمال ارسالی در

  تمام امتیازات و تصمیم گیری را از ایران خودرو مفسد را بگیرید
  تخته شدن در ایران خودرو خیلی صرفه اقتصادی داره

 • مژگان ارسالی در

  ایران خودرو مفسدترین ارگان ایران هست
  چرا جلوشون را کسی نمیگیره؟
  اگر واردات ماشین هم بدید دست اونها خواهید دید که تمام امکانات ماشینها را از روی آنها باز خواهند کرد و با ۵ برابر قیمت به ملت میفروشن
  قبلا این کارو کردن

 • خلیل ارسالی در

  ادعای ایران خودرو مبنی بر صفر شدن خودروهای ناقص دروغی بیش نیست
  یکی از کارکنان ایرانخودرو خراسان

 • خباز ارسالی در

  ۸۰ میلیون حرف خودرو ساز مخصوصا ایران خود رو را دروغ میپندارن
  ۴۳ ساله که در وغ گفتن
  توبه گرگ مرگ هست

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...