|
کدخبر: 42619

مغز متفکر گیربکس را بشناسید

شاید تا کنون اسم کامپیوتر خودرو یا ECU به گوشتان خورده باشد. در برخی از خودروها به خصوص نمونه‌های مجهز به گیربکس اتوماتیک، قطعه‌ای به نام TCU یا کامپیوتر گیربکس نیز وجود دارد.

گسترش‌نیوز: TCU مخفف کلمه TRANSMISSION CONTROL UNIT است. تی سی یو در حقیقت کامپیوتر گیبرکس‌های اتوماتیک است که از طریق سنسورهای مختلف و کامپیوتر پیشرانه (ECU) اطلاعات مختلف را دریافت می‌کند و با توجه به این اطلاعات اقدام به تعویض دنده برای رسیدن به بهترین و مناسب‌ترین قدرت و مصرف سوخت می‌کند. در برخی خودرو‌ها ECU و TCU با هم ترکیب شده و به صورت یک واحد با نام PCM (POWERTRAIN CONTOL MODULE) قرار دارد.

TCU1.jpg

وظایف

در کامپیوتر گیربکس‌های اتوماتیک عملیات پیچیده‌ای صورت می‌گیرد و انواع پارامتر‌ها در نظر گرفته می‌شود تا دنده به درستی به مقداری بیشتر یا کمتر تغییر پیدا کند. بر اساس سنسور‌های مختلف موجود در خودرو و اطلاعات سرعت خودرو به تی سی یو فرستاده می‌شود تا دنده مناسب انتخاب شود. سنسوری نیز وجود دارد که دمای گیربکس را به کامپیوتر گزارش می‌دهد و در این صورت گیربکس بر اساس دما اقدام به کم و زیاد کردن دنده می‌کند تا آسیبی به سیستم انتقال قدرت نرسد.

TCU2.jpg

نحوه عملکرد

در گیربکس‌های اتوماتیک بر اساس میزان فشار پدال گاز دنده مناسب انتخاب می‌شود.اگر راننده به میزان کمی پدال گاز را فشار دهد کامپیوتر اقدام به افزاش دنده تا حد ممکن می‌کند.این کار باعث می‌شود مصرف سوخت خودرو تا حد امکان کاهش یابد. اگر راننده پای خود را تا آخرین حد به پدال گاز فشار دهد کامپیوتر تشخیص می‌دهد که افزایش شتاب مورد نیاز است و دنده را تا حد امکان پایین می‌آورد تا بیشترین قدرت در اختیار راننده قرار بگیرد. علاوه بر موارد گفته شده در برخی خودرو‌ها هنگامی که کامپیوتر تشخیص دهد خودرو در سرازیری در حال حرکت است معمولا دنده را کاهش می‌دهد و ثابت نگه می‌دارد تا از افزایش بیش از اندازه سرعت خودرو جلوگیری شود.

قیمت

به طور کلی باید در نگهداری از گیربکس‌های اتوماتیک دقت بالایی به خرج داد چرا که هر گونه خرابی در این نوع گیربکس‌ها هزینه بسیار سنگینی را در پی دارد. در مورد کامپیوتر گیربکس نیز معمولا این قطعه دچار مشکل نمی‌شود و اگر مشکلی برای آن ایجاد شود تعمیر خواهد شد. شرکت‌هایی که تعمیرات گیربکس یا خدمات الکترونیکی نظیر ریمپ را انجام می‌دهند خدمات مرتبط با تعمیر کامپیوتر گیربکس را نیز ارائه می‌دهند. نرخ کامپیوتر گیربکس به شدت بالا است و پیدا کردن نمونه‌ها نو در بازار نیز کمی سخت و دشوار است. به عنوان مثال نرخ کامپیوتر گیربکس مزدا ۳ نو حدودا ۵ میلیون ۵۰۰ هزار تومان است.

MAZDA3TCU.jpg

ارسال نظر

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    سایر رسانه ها