|
کدخبر: 145145

موج بعدی کرونا هزینه‌های سنگین اقتصادی دارد

روحانی با بیان اینکه موج سوم کنترل شد و به غیر از چهار شهرستان دیگر شهرهای کشور زرد و بعضا نارنجی هستند، اعلام کرد: اگر عادی انگاری شود موج بعدی در بهمن اسفند یعنی در آستانه عید فرا می‎رسد و هزینه‎های اقتصادی سنگینی به همراه خواهد داشت.

 رئیس‌جمهوری در ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: موضوع کرونا یک بیماری عادی یا اپیدمی معمولی نبود بلکه پاندمی بود که تقریبا سراسر جهان را فراگرفت، کرونا یک آزمایش تاریخی برای کشورها و رهبران کشورها نیز بود.

برخی از کشورها وقتی این اپیدمی شیوع یافته بود، فقط به فکر مسائل اقتصادی بودند و می‌گفتند به هیچ عنوان اجازه محدودیت‌های اقتصادی را نمی‌دهیم اما در نهایت، مردم و اقتصادشان را گرفتار کردند.

در برخی از کشورها در آغاز این پاندمی که هنوز این ویروس به آنها وارد نشده بود، کشورهای گرفتار و شیوه‌های مقابله را مسخره می‌کردند که بعد از مدت کوتاهی آنها دومرتبه گرفتار شدند.

برخی از کشورها فکر می‌کردند با ایجاد شرایط پلیسی و قرنطینه سختگیرانه می‌توانند این ویروس را در زمان کوتاه کنترل کنند ولی بعد دیدند مثمرثمر واقع نشد و دیدند شرایط قرنطینه طولانی را نمی‌توانند اجرا کنند و ویروس دومرتبه فعال شد.

برخی از رهبران پروتکل‌های بهداشتی از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی را به باد مسخره می‌گرفتند. در میان این کشورها مردمی که همکاری بیشتری کرده، اعتماد بیشتری به رهبران‌شان داشتند و رهبران‌شان توجه به بیماری داشتند، موفق‌تر عمل کردند.

اگر مراعات نکنیم ویروس جدید وارد کشور می شود

 در ایران موفقیت خوبی را در این مدت چه در موج اول و دوم و اخیرا در موج سوم داشتیم، با فعالیت همه ارگان‌ها که به صحنه آمدند، موج سوم را سریعتر از آنچه دیگران پیش‌بینی می‌کردند، توانستیم آن را مهار کنیم.

نقش رهبری در کنترل این بیماری پررنگ بود. ایشان از ابتدا بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسیار تاکید داشتند و خود الگوی رعایت پروتکل‎های بهداشتی بودند.

همزمان با ما اروپا و امریکا هم درگیر موج جدیدی از کرونا بود، اما آنها نتوانستند این موج کرونا را کنترل کنند و هنوز با آن درگیر هستند. همراهی مردم و کادر درمان در کنترل این موج از بیماری بسیار موثر بود.

اما باید توجه داشت زمانی که بیماری اوج می‌گیرد رسیدن به مسیر کاهشی در آمار کرونایی زمان‎بر، سخت و پر هزینه است. این در حالی است که در مدت کوتاهی به دلیل عدم مراعات پروتکل‎ها کشور می‌تواند از شرایط مساعد به نقطه اوج بیماری بازگردد.

اگر مردم رعایت نکنند، موج جدید کرونا در بهمن یا اسفند از راه خواهد رسید. باید توجه داشت که به دلیل قرار گرفتن در آستانه عید و رونق گرفتن کسب و کار در آن مقطع از سال، این موج کرونا می‎تواند هزینه اقتصادی سنگینی داشته باشد.

در صورتی می‎توان انتظار داشت که شرایط مساعدی در عید داشته باشیم به گونه‎ای که رونق اقتصادی برقرار باشد و حتی مردم بتوانند به سفر بروند که عادی انگاری نشود و حداقل در یک ماه آینده مراقبت‌های جدی انجام شود.

اگر مراعات نکنیم و ویروس جدید وارد کشور شود، با مشکل بزرگی مواجه خواهیم شد. مسئله دوم سرما است که تهویه هوا به خوبی انجام نمی‎شود. مسئله سوم نیز آلودگی هوا است.

 

 

منبع: بورسان

ارسال نظر