|
کدخبر: 146990

نامه ۵۰ دیپلمات سابق به بایدن درباره برجام

جمعی از دیپلمات‌های سابق و کارشناسان امور هسته‌ای و منطقه‌ای با ارسال نامه‌ای به «جو بایدن» رئیس‌جمهوری منتخب امریکا با تاکید بر شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ بر ایران، خواستار بازگشت فوری امریکا به برجام و پایبندی به آن شدند.

در بخشی از این نامه که نام افراد معروفی چون «پیتر جنکینز» سفیر اسبق انگلیس در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، «مارک فیتز پاتریک» مقام اسبق امریکا، «جان لمیبرت» دیپلمات پیشین امریکا در ایران، «گری سیک» از مقامات دولت «جیمی کارتر» رئیس‌جمهوری اسبق امریکا و «استفان والت» تحلیگر معروف امور بین‌الملل و شماری دیگر از کارشناسان امور منطقه و جهان مشاهده می‌شود آمده است، ما حمایت کامل خود را از تعهد «جو بایدن» به کنار گذاشتن سیاست شکست‌ خورده دولت ترامپ در قبال ایران و فشار حداکثری علیه این کشور و بازگرداندن امریکا به برجام را اعلام می‌کنیم.

در این نامه آمده است، رویکرد دولت ترامپ شکست خورده و اکنون شما (جو بایدن) وظیفه جبران سیاست‌های آسیب‌ رسان ترامپ را برعهده دارید. بر این باوریم که ساده‌ترین مسیر، اقدام فوری جهت بازگرداندن امریکا به برجام و پایبندی به آن است.

در بخش دیگر این نامه تاکید شده که ایران کارت‌های هسته‌ای بسیاری از جمله غنی‌سازی در سطوح بالاتر، محدودکردن دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و خروج از برجام و «ان‌پی‌تی» دارد که می‌تواند با آنها بازی کند. بنابر این، برای احیای مسیرهای دیپلماتیک باید اقدامی فوری صورت گیرد.

آن‌ها در این نامه به رئیس‌جمهوری منتخب امریکا پیشنهاد کرده‌اند که در روز اول کاری خود، فرمان اجرایی دونالد ترامپ مبنی بر خروج امریکا از برجام را لغو و نشست کمیسیون برجام به‌منظور حل مسائل مربوط به عدم پایبندی به توافق برگزار شود. امریکا همچنین باید به‌طور همزمان، تحریم‌هایی مرتبط به کرونا علیه ایران را کاهش دهد.

در خاتمه این نامه تاکید شده است که احیای دیپلماسی کار دشواری خواهد بود و برای احیای برجام فرصت محدودی وجود دارد.

منبع: رکنا

ارسال نظر

 
در حال بارگزاری ...