|
کدخبر: 142519

پای یک ایرانی به کاخ سفید باز می‌شود

رسانه‌های امریکایی تریتا پارسی بنیانگذار شورای ملی ایرانیان امریکا (نایاک) را به عنوان یکی از گزینه‌های جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب امریکا برای نقش آفرینی در یکی از مناصب کلیدی شورای امنیت ملی کاخ سفید معرفی کرده‌اند.

بین‌الملل پای یک ایرانی به کاخ سفید باز می‌شود

گروه‌های مترقی خواه سیاست خارجی در حال فشار به بایدن هستند تا یک فرد ایرانی الاصل را به عنوان یکی از سمت‌های کلیدی در دولت انتخاب کند.

این نشریه امریکایی نوشت: در حالیکه بایدن در حال تشکیل کابینه آینده خود است گروه‌های چپ گرا حزب دموکرات امریکا در حال فشار به وی هستند تا فهرستی از افراد را برای فعالیت در کاخ سفید استخدام کند. این فهرست شامل دست هایی در سیاست خارجی امریکا می‌شوند که به دنبال افزایش دیپلماسی بین امریکا و ایران و کاهش همکاری بین امریکا و اسرائیل هستند.

در میان قابل توجه‌ترین انتخاب‌های این گروه‌ها از جمله موسسه تغییر تدریجی، موسسه کشور داری مسئولانه کوئینسی و شورای ملی ایرانیان آمریکا تریتا پارسی است که توسط این گروه‌ها برای نظارت بر امور خاورمیانه در شورای امنیت ملی کاخ سفید تایید شده است.

به نوشته واشنگتن فری بیکن، پارسی که درحال‌حاضر به عنوان معاون موسسه کوئینسی خدمت می‌کند، یکی از چهره‌های سرشناس در دیپلماسی امریکا با ایران است و نقش مهمی را در پیشبرد توافق هسته‌ای در دوره باراک اوباما داشته است.

این نشریه امریکایی ادامه داد: به اضافه پارسی، این ائتلاف ترقی خواه به بایدن پیشنهاد می‌کنند که منتقدین اسرائیل از جمله مت داس مشاور ارشد برنی سندرز را برای سمت‌های وزارت خارجه انتخاب کند.

پارسی کارت سبز امریکا را از سال ۲۰۱۳ در اختیار دارد اما پیش از آن دو تابعیت ایرانی- سوئدی داشت. واشنگتن فری بیکن به نقل از مقامات خود مدعی شده است که با توجه شرایط تریتا پارسی انتخاب وی برای به عهده گرفتن نقش‌های کلیدی در شورای امنیت ملی امریکا بعید به نظر می‌رسد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر